Filtr Słoneczny

Tu znajdziesz informacje o sprzęcie i metodach prowadzenia obserwacji Słońca
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Filtr Słoneczny

Post autor: tafig »

Piotr Skonieczka
8 godz.
Drodzy Obserwatorzy ☀️!

Co polecilibyście bardziej do upgradu refraktora w teleskop słoneczny? Szklany Seymour Solar filter obiektywowy czy może klin Herschela z polaryzatorem i filtrem wąskopasmowym?

Jak trwały może być taki szklany filtr (a potrzebny byłby mi spory - śr. 21cm)? Czy w podróżach go nie stłukę? Z drugiej strony jak mocno pryzmaty Herschela potrafią się nagrzewać? Czy gdy skupię na nim słoneczko przez 152mm soczewkę, to cały się nie stopi i nie wybuchnie? ;-) Wrażenia wizualne? Jakie są wasze doświadczenia, co doradzicie?

Szkiełko chroni przed UV/IR ale jest za to pewnie ciężkie i do innego teleskopu nigdy więcej się go nie wykorzysta (zafixowana średnica).
Producenci pryzmatu odradzają z kolei stosowania go z obiektywami powyżej 150mm. A ten mój ma 152 :D I do tego bardzo wysoką światłosiłę, dlatego mam pewne obawy czy taka konstrukcja wytrzyma ;-) Niewątpliwą zaletą jest za to uniwersalność i łatwość rozbudowy/rekonfiguracji.
Koszt obu rozwiązań porównywalny.

ehhh
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
SPUNTI
VIP
Posty: 1637
Rejestracja: 8 lut 2019, o 20:14
 Polubiane: 18 times

Re: Filtr Słoneczny

Post autor: SPUNTI »

w ogóle dobrej kasy filtry nawet i przechodzone maja swoją wysoką cenę taki tylko 50 mm Lunt Solar Systems Ha Etalon Filtr 5300 zl szklany 6 calowy ok 500 zł.
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Re: Filtr Słoneczny

Post autor: tafig »

Najpowszechniejszym i najtańszym zarazem jest filtr Badera Nd5. Można go kupić w sklepach ze sprzętem astronomicznym:

https://deltaoptical.pl/folia-baader-as ... om=listing

lub opcja dużo droższa

Filtr słoneczny szklany tutaj wielkość filtra musi być dopasowana do średnicy teleskopu.

https://allegro.pl/oferta/filtr-slonecz ... XxEALw_wcB

Każdy z filtrów jest zakładany na tubus teleskopu.
W przypadku filtra z foli Nd5 obudowę można zrobić samemu uważając aby folia nie pękła bowiem jest bardzo cieńka.
Można też kupić już filtr w obudowie plastikowej.

https://teleskopy.pl/product_info.php?p ... UNEALw_wcB
Oprawa na filtr słoneczny do refraktorów φ 70 mm (fabryka Synta)

Oprawa na filtr słoneczny z folii Baader wykonana z tworzywa, umożliwiająca szybkie i pewne zamocowanie folii słonecznej na teleskopie astronomicznym bez konieczności wykonywania oprawy we własnym zakresie.

Zobacz także: FOLIA SŁONECZNA (LINK)

Oprawa współpracuje z poniższymi teleskopami:

• Spinor Optics R-70/500 AZ-2, R-70/700 AZ-2, R-70/900 EQ-1
• SkyWatcher R-70/500 AZ-2, R-70/700 AZ-2, R-70/900 EQ-1


UWAGA: ZAWSZE SPRAWDZAJ STAN FILTRU PRZED ZAŁOŻENIEM GO NA TELESKOP - SPRAWDŹ, CZY FILTR NIE OBLUZOWAŁ SIĘ LUB NIE ZOSTAŁ USZKODZONY




SZYBKI FOTO-PORADNIK
Jak zamocować folię słoneczną Baader Planetarium w oprawę plastikową?

Potrzebujemy: folię słoneczną, oprawę, ostry nożyk (lub skalpel), taśmę dwustronnie klejącą, przydadzą się nożyczki i bawełniane rękawiczki.
(przyklejamy do wewnętrznej strony oprawy małe kwadraciki z taśmy dwustronnej - dość gęsto i byle jak, i tak ich nie będzie widać)
oprawa_sloneczka_folia_diy_3.jpg

(folię przyklejamy - najlepiej biorąc ją przez rękawiczki bawełniane żeby nie pozostawić śladów daktyloskopijnych - w miarę równo, ale nie naciągamy; pofałdowanie folii jest korzystniejsze niż jej naciągnięcie; nadmiar folii wycinamy przy zewnętrznym brzegu oprawy ostrym nożem)





Filtr jest gotowy - możemy go teraz założyć na przód teleskopu i przystąpić do obserwacji. Warto pamiętać, że folia zapewnia bezpieczeństwo, ale dodatkowe stosowanie filtrów okularowych - księżycowych ND (neutralnej gęstości), polaryzacyjnych, barwnych czy Baader Solar Continuum pozwalają dodatkowo zmniejszyć jasność, a podbić kontrast.
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
Dosiek77
Społeczność SOS
Posty: 12
Rejestracja: 9 mar 2019, o 17:44

Re: Filtr Słoneczny

Post autor: Dosiek77 »

Witam po dłuższej przerwie. Niestety musiałem pozbyć się mojego SW150 i dłuższy czas miałem tylko lornetkę 10x50. Wczoraj dokupiłem Bressera Astro 20x80 oraz standardowo folię. W teleskopie oprócz folii używałem pomarańczowego filtra. Czy robiąc filtr do lornetki mogę dołożyć kolorową folię (taka używaną do lamp filmowych)? Po prostu pod srebrna dam kolorowa i to wszystko. Czy ktoś tego próbował?
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Re: Filtr Słoneczny

Post autor: tafig »

Na obiektywy lornetki trzeba założyć filtry Nd5 badera. Dobiero na okulary założyć folie kolorowa. Co prawda nigdy tego nie używałem, ale tak będzie bezpieczniej.
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
Moniorek
Społeczność SOS
Posty: 4
Rejestracja: 20 wrz 2021, o 10:10
 Polubił: 3 times
 Polubiane: 2 times

Re: Filtr Słoneczny

Post autor: Moniorek »

Czy duża jest różnica w obrazie jaki uzyskujemy zakładając folię ND5 vs filtr szklany? Nie miałam okazji obserwować przez szklany filtr i się zastanawiam, czy jeśli wymienię folię na niego, to czy znacząco zwiększę jakość obserwacji. Mam też w planie zakup filtra na okular - Baader Solar Continuum.
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Re: Filtr Słoneczny

Post autor: tafig »

Moniorek pisze: 22 wrz 2021, o 09:34 Czy duża jest różnica w obrazie jaki uzyskujemy zakładając folię ND5 vs filtr szklany? Nie miałam okazji obserwować przez szklany filtr i się zastanawiam, czy jeśli wymienię folię na niego, to czy znacząco zwiększę jakość obserwacji. Mam też w planie zakup filtra na okular - Baader Solar Continuum.
Już odpowiadam. Różnica pomiędzy filtrem szklanym a ND5 jest dosyć spora. Używając folii dostajesz obraz biało czarny. Natomiast w filtrze szklanym mamy obraz wyraźny i z pewnością wyłapiesz więcej szczegółów. Ale to nie wszystko. Filtry szklane produkują w mniejszych średnicach i raczej nadają się do refraktorów. Nie słyszałem żeby ktoś zakładał filtr szklany na 12". No i cena jest dużo wyższa, w granicach 500 zł za średnicę 50mm. Ja używam małego reflektora 114 x 900 z wytrawionymi lustrami. Zobacz tu:
viewtopic.php?f=2&t=16
No ale nie warto wytrawiać lustra w dobrym teleskopie, bo taki teleskop już nadaje się tylko do Słońca i to też tylko fotosfery.
Decydując się na folię badera to raczej z oprawą metalową pod konkretny rozmiar tubusa.
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
Moniorek
Społeczność SOS
Posty: 4
Rejestracja: 20 wrz 2021, o 10:10
 Polubił: 3 times
 Polubiane: 2 times

Re: Filtr Słoneczny

Post autor: Moniorek »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Przyznam, że 12" nawet nie brałam pod uwagę, raczej myślałam o SW 150/750. Przeglądałam też tematy o wytrawianiu luster, natomiast faktycznie szkoda by mi go było, bo bardzo bym chciała w niedalekiej przyszłości go zacząć wykorzystywać też do fotografii.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody i sprzęt do obserwacji/Methods and equipment for observation.”