II Zjazd SOS PTMA

Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Re: II Zjazd SOS PTMA

Post autor: tafig »

Mapka dojazdu oraz strona hostelu Silver, gdzie będziemy mieli nocleg.
http://gosciniecsilver.pl/includes/kontakt.html
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Re: II Zjazd SOS PTMA

Post autor: tafig »

Witam!
Jesteśmy po II Zjeździe SOS PTMA i należy wam się drodzy czytelnicy krótka relacja z tego wydarzenia. Dokładnie od 21 do 22 września w Obserwatorium w Piwnicach i Truszczynach trwał II Zjazd Sekcji Obserwacji Słońca Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Gdy zjawiliśmy się w Gościńcu Silver około godz.18.00 już kilka osób na nas tam czekało. Zostały przydzielone pokoje i ci co bardziej zmęczeni podróżą udali się na odpoczynek. My tzn. autor artykułu, Ania i Przemysław Tarasiewicz udaliśmy się na wykład w księgarni Kafka na starówce, który poprowadził Łukasz Lamża . Frekwencja na wykładzie bardzo dopisała bo zabrakło krzeseł, a temat był iście kosmiczny( czarne dziury). Gdy kolega Przemek jeszcze został na wykładzie ja udałem się do pewnej restauracji na spotkanie z przyjaciółmi: Pauliną Rosalską i Sebastianem Żurowskim. Paulina wyjeżdżała i nie mogła uczestniczyć w zjeździe, stąd propozycja spotkania na starówce.W restauracji spotkałem również Sebastiana Soberskiego, i Piotrka Konieczkę. Po spotkaniu udaliśmy się do hotelu, który dzięki dofinansowaniu z Z.G PTMA był naszym punktem noclegowym. Uczestnicy opłacali jedynie konferencyjne w wysokości 50 zł.. W sobotę po śniadaniu pojechaliśmy na konferencję do Piwnic. W głównej sali na której miały być wykłady postawiłem mój teleskop, który jeździ ze mną wszędzie gdzie dzieje się coś astronomicznego i powiesiliśmy banner SOS. Na tę okoliczność przygotowałem kilka prezentacji, między innymi moją o historii SOS PTMA. Swą prezentację zacząłem od apelu Jana Mergentalera zamieszczonego w Uranii nr.7 i 8/1951, poprzez powstanie w latach siedemdziesiątych Centralnej Sekcji Obserwacji Słońca i w 1988 Sekcji Obserwacji Słońca w skrócie SOS aż do chwili obecnej. W mojej prezentacji znalazły się także fakty czym zajmowałem się w danym czasie, między innymi list od Jana Mergentalera i dziennik obserwacji plam z lat 80, oraz praca maturalna na temat Słońce i Metody badań.Uczestnicy mogli z bliska obejrzeć wspomniane prace.Oprócz prezentacji o historii SOS PTMA usłyszeliśmy jeszcze wykład z klasyfikacji plam, który poprowadził Adam Derdzikowski. Prezentacja Adama miała w miarę prosty sposób przedstawić uczestnikom zjazdu klasyfikację plam według McIntosha.Następnie zaprezentowano film o historii Uranii i PTMA. O ostatnim zaćmieniu Słońca opowiadał nam Robert Szaj. Kolejnym prelegentem był Łukasz Wojtyniak który opowiedział nam o problemach w nauczaniu dzieci przedszkolnych, szczególnie z zajęć dodatkowych z astronomii. Sebastian Soberski zaprezentował nam film o hakerach wolności.Na koniec konferencji Grażyna Gawrońska emerytowany radioastronom w swojej prezentacji przedstawiła nam metodę radiowej obserwacji Słońca w paśmie 127 MHz, czyli na fali 2,36m Toruńskie obserwacje prowadzono 33 lata z trzema przerwami na remont lub wymianę anten.W przerwie pomiędzy prezentacjami można było wypić kawę i zjeść ciasto przygotowane przez Agnieszkę i Rafała Pukownik.Mogliśmy też skosztować smacznych mufinek upieczonych i przywiezionych przez Magdalenę Zwolińską jedną z uczestniczek zjazdu. Oprócz prelekcji mieliśmy również zwiedzanie; po części optycznej oprowadzał Maciej Mikołajewski a po części radiowej Sebastian Soberski. Niektórzy po raz pierwszy oglądali radioteleskop z bliska.Już to weszło w nawyk, że każdy uczestnik zjazdu nie tylko otrzymał imienny identyfikator wykonany przez Macieja Polaka z drukarni Tempoprint, mogliśmy po raz pierwszy podziwiać wspaniały banner również z tej drukarni. Maciej Mikołajewski uraczył nas prezentami: kubek i książeczka. Jak zwykle można było sobie coś dokupić w sklepiku Uranii. Tym razem hitem były wspaniałe koszulki Uranii czarne i w kolorze wiśni. Wieczorem około godz. 18.00 mieliśmy grilla przygotowanego przez Agnieszkę i Rafała. Sobota minęła w przyjaznej atmosferze i mimo, iż przygotowałem dość ambitny plan to myślę, że został zrealizowany i każdy uczestnik mógł ze zjazdu wynieść coś ciekawego. Niedziela powitała nas Słoneczkiem, które postanowiliśmy wykorzystać nie tylko do obserwacji ale również małego pokazu dla gości hotelowych. Słońce pokazywaliśmy na moim teleskopie 114 x 900 z wytrawionymi lustrami. Reakcja gości była największą nagrodą dla nas.Większość z oglądających nigdy nie widziała Słońca z bliska. Na spotkanie z Robertem Szajem udajemy się do Truszczyn oddalonych o 105 km. To co tam zobaczyliśmy wprawiło chyba nie tylko mnie w małe osłupienie. Na nasz przyjazd Robert wystawił dwa teleskopy słoneczne lunt o średnicy 100mm i 150 mm. Dla tego większego miał wybetonowany plac. Przez te teleskopy udało nam się zauważyć nieliczne małe protuberancje. Oprócz tego sprzętu w jego sali można było dostrzec spore reflektory bo 50 cali i 45 i kilka mniejszych. W sali medialnej Robert wyświetlił nam film z zaćmienia w Stanach Zjednoczonych. Porobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia i wypiliśmy gorącą kawę. Te cztery godziny szybko upłynęły i około 15.00 rozjechaliśmy się do swych miejscowości.Wielu z nas miało jeszcze 300 km drogi do pokonania. Cieszę się, że mimo wielkiego zaangażowania Roberta w inne projekty bez żadnych wielkich próśb postanowił nas przyjąć u siebie i przekazać nam to czym od lat się pasjonuje.Ustaliłem, że kolejny zjazd odbędzie się w Grudziądzu a jego gospodarzem będzie Sebastian Soberski. Do zobaczenia za dwa lata.
Załączniki
IMG_4447.jpg
IMG_4447.jpg (221.7 KiB) Przejrzano 4805 razy
IMG_4389.jpg
IMG_4389.jpg (194.56 KiB) Przejrzano 4805 razy
IMG_4378.jpg
IMG_4378.jpg (146.51 KiB) Przejrzano 4805 razy
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Magdalena
Społeczność SOS
Posty: 18
Rejestracja: 24 lut 2019, o 20:56
 Polubiane: 8 times

Re: II Zjazd SOS PTMA

Post autor: Magdalena »

Mijają lata a wspomnienia pozostają. Trzy dni wrześniowe 2019 roku na długo pozostaną w mej pamięci. Piątek, sobota i niedziela od 20 do 21 września to czas trwania II Zjazdu SOS PTMA W Toruniu i Truszczynach. Z domu wyjechałam wczesnym popołudniem około godz.14, by po kilku godzinach dotrzeć na miejsce, gdzie moim oczom ukazał się niewielki budynek hotelowy w pięknej malowniczej okolicy otoczony lasem na obrzeżach Torunia.Cisza, spokój to wymarzone miejsce na spotkanie ludzi, których połączyła wspólna pasja jaką jest astronomia i obserwacje naszej gwiazdy dziennej. Tuż przed godz.18.00 w budynku hotelowym grono uczestników zaczęło się powiększać, ludzie zjeżdżali się z różnych stron Polski. Po sprawnym załatwieniu formalności związanych z zameldowaniem w hotelu udaliśmy się do swoich pokoi na krótki odpoczynek. Wieczorem spotkaliśmy się na poczęstunku przy kawie i herbacie. Częstowaliśmy się muffinkami, które przywiozłam ze sobą. Czas szybko płynął i w miłej atmosferze zaczęliśmy się tym razem poznawać na żywo.
Poznaliśmy się bliżej i pierwsze lody zostały przełamane. Noc była i ciepła, niebo klarowne i bezchmurne dlatego szkoda by było przepuścić taką okazję w kilka osób wyszliśmy na zewnątrz podziwiać rozgwieżdżone niebo.
Następnego dnia wczesnym rankiem w budynku mieszczącym się obok hoteliku całą grupą udaliśmy się na śniadanie,które było wspaniale przygotowane przez bardzo miłe panie kucharki,które przygotowały pełen smakowitości "stół szwedzki".W sympatycznej atmosferze zjedliśmy posiłek. Po śniadaniu całą grupą wyruszyliśmy do Piwnic-miejscowości położonej ok.13 km na północ od Torunia,gdzie znajduje się Obserwatorium Astronomiczne UMK.
W Piwnicach spędziliśmy całą sobotę. Od godz.9 do17 prowadzone były wykłady o tematyce astronomicznej z naciskiem na obserwację Słońca.
Bardzo duży wkład w sprawne poprowadzenie tego dnia,jak i całego Zjazdu,zaproszenie gości wygłaszających prelekcję miał nasz koordynator sekcji SOS PTMA Tadeusz Figiel,który doprowadził do zorganizowania tego przedsięwzięcia i wszystko tak zaplanował,aby wszyscy uczestnicy czuli się dobrze i spotkanie odbywało sie w rodzinnej atmosferze.
Wczesnym popołudniem w przerwie wykładów uczestnicy udali się na zwiedzanie pawilonów z teleskopami,o historii których bardzo ciekawie opowiadał Maciej Mikołajewski.
W jednym z nich mieścił się teleskop Szmidta Cassegraina, największy w Polsce teleskop optyczny o śr. lustra 90 cm. W kolejnym z prezentowanych pawilonów zamontowany był
astrograf Drapera sprowadzony do Piwnic z Harvard College Obserwatory w 1947 r.,a w innym teleskop Cassegraina o śr. 60 cm.
W części radiowej stały dwa radioteleskopy,o których oprowadzał i opowiadał Sebastian Soberski Pierwszy RT3 ma 15m średnicy i został oddany do użytku w 1979 r.,a drugi RT4 o średnicy 32m(jest to największy radioteleskop w Europie) i został oddany do użytku w 1994r.
Wspaniały dzień,pełen wrażeń i mnóstwa ciekawych informacji. Na wieczór organizatorzy przygotowali na terenie obserwatorium fantastycznego grilla.
Rozmowy nie tylko przy pysznych kiełbaskach nie było końca, po czym wróciliśmy do hotelu. Tak upłynął nam drugi dzień zjazdu.
W niedzielę wczesnym po śniadaniu pojechaliśmy do Truszczyn gdzie swoje Obserwatorium miał Robert Szaj .Miejscowość ta oddalona była od Torunia o około 100km. Niektórzy z uczestników wyruszyli na pogranicze woj.warmińsko -mazurskiego,a inni udali się w podróż do swych domów.Ja należałam do grupy,która odwiedziła Obserwatorium.Miałam możliwość zobaczenia jakim sprzętem dysponuje Robert Szaj.Nie ukrywam,że zrobiło to na mnie duże wrażenie.Piękne mazurskie krajobrazy,winnica znajdująca się na tym terenie wtopione w tło astronomicznej pasji...to było coś wspaniałego.
I tak powolutku po kilku godzinach pobytu w Truszczynach zrobiliśmy sobie pamiątkowe grupowe zdjęcia i rozjechaliśmy się do domów.
Podsumowując moje wspomnienia
II Zjazd SOS PTMA ,to był dla mnie wspaniale spędzony czas.Po raz pierwszy miałam możliwość uczestniczyć w tego typu imprezie astronomicznej,i choć astronomią interesowałam się już od dość dawna to wszystko czego dowiedziałam się tutaj bardzo pomogło mi rozwinąć moją pasję i trwać po dziś dzień.
Ze swojej strony serdeczne podziękowania kieruję w stronę człowieka,który zainteresował mnie obserwacjami Słońca. Nauczył jak bezpiecznie spoglądać na naszą "gwiazdeczkę dzienną".Tą osobą jest niestrudzony miłośnik astronomii,kolega i koordynator Tadeusz Figiel.
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Re: II Zjazd SOS PTMA

Post autor: tafig »

Pięknie dziękuję Magdaleno za twoje wspomnienia z II zjazdu SOS PTMA. Może jeszcze ktoś do nas dołączy ze swoimi wspomnieniami. Każdy zjazd ma swój urok i niezapomniane wspomnienia. W 2023 roku zapraszam na IV zjazd, który odbędzie się w Warszawie. :xsun2
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogłoszenia”