Obserwacje

Wszelkie sugestie, opinie, pomysły itp są mile widziane i będą wnikliwie analizowane.
GrupaAbelowa
Społeczność SOS
Posty: 14
Rejestracja: 15 lut 2019, o 22:51
 Polubił: 1 time

Obserwacje

Post autor: GrupaAbelowa »

Zauważyłam, że obserwacje SOS PTMA są aż w 3 miejscach, na fb, na stronie SOS PTMA oraz na Forum SOS PTMA. Czy nie lepiej skupić się na jednym miejscu?
I pytanko, jaki jest tu formalizm jeśli chodzi o prawa autorskie danej obserwacji?
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 830
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 294 times
 Polubiane: 153 times

Re: Obserwacje

Post autor: tafig »

Raporty z obserwacji Słońca znajdują się tylko na stronie sos ptma i widoczne są dla zalogowanych. Natomiast ogólne obserwscje każdy obserwator może umieścić gdzie chce. Podstawą jest aby raport znalazł się na stronie.
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 830
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 294 times
 Polubiane: 153 times

Re: Obserwacje

Post autor: tafig »

Obserwacje na grupie czy forum, które nie zostały wysłane na stronę nie są brane pod uwagę.
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Obserwacje

Post autor: abc »

Zauważyłam, że obserwacje SOS PTMA są aż w 3 miejscach, na fb, na stronie SOS PTMA oraz na Forum SOS PTMA. Czy nie lepiej skupić się na jednym miejscu?
Korzystając z różnych miejsc przy udostępnianiu swoich obserwacji, można dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Tyczy się to indywidualnych obserwatorów jak i sekcji. Na stronie SOS można wypełniać formularze z poziomu przeglądarki, jednak nie każdemu takie rozwiązanie odpowiada. Np. zagranicznym obserwatorom ze względu na barierę językową, natomiast część starszych ludzi przyzwyczajona jest do niezawodnej kartki papieru. Najważniejszy, aby wszyscy do 10 dnia danego miesiąc wysłali swoje raporty do koordynatora, który je podlicza i generuje wspólny raport miesięczny. Z tego co mi wiadomo wyniki te wysyła również do większy światowych organizacji rejestrujący aktywność słoneczną. Pan Tadeusz jest otwarty dla wszystkich obserwatorów i bierze na siebie to brzemię co miesięcznego uporządkowania raportów i opracowywania końcowego. System dość sprawnie działa od kilku lat i mamy obecnie dzięki niemu na stronie SOS PTMA kilka unikalnych opracowań w formie wykresów i raportów.
I pytanko, jaki jest tu formalizm jeśli chodzi o prawa autorskie danej obserwacji?
Padły słowa "prawa autorskie" więc zapewne chodzi o formalizm administracyjno-prawny. Ech wolał bym odpowiadać na kognitywistyczny. Postaram się krótko według mojej obecnej wiedzy. :| Jeśli chodzi o własność intelektualną, ideologiczną ipt, czyli treść pisaną, wygląda to mniej więcej tak. Prawo autorskie chronią (chyba, że ostatnio coś się zmieniło) użytkownika forum jeśli jego post spełnia cechy utworu. Czyli wiersz, poemat, tekst piosenki, zaawansowany artykuł itp. Słownie wszystkim tym co wymaga twórczej myśli. Zwykłe posty czy tematy bez myśli twórczej mającej cechy populistycznego utworu nie podlegają prawom autorskim i administrator forum może go usunąć bez zgody, zredagować, a nawet odmówić jego usunięcia. Chyba że ten post godził by w dobre imię autora. Zwykły raport słoneczny raczej nie kwalifikuje się do utworu i wstawiając go na jakąś stronę godzimy się na jego upublicznienie i musimy mieć na uwadze, że administrator może odmówić jego usunięcia chowając się za dobrem ogółu forumowiczów. Ponieważ usunięcie tego postu mogło by mieć wpływ na sens całego tematu i ewentualnych odwołań do niego przez inne osoby. Zachowujemy jednak pewne prawa na wypadek, gdyby inny portal skopiował naszą treść z forum i np. użył w gazecie. Zdjęcia to bardziej złożony temat. Do każdego wykonanego zdjęcia przez nas zachowujemy pełne prawa autorskie. Publikując je osobiści na forum automatycznie wyrażamy zgodę na jego upublicznienie. Możemy zażądać jego usunięcia, chyba że odpowiednio sformułowany regulamin, który zaakceptujemy nie pozwoli na to. Ma to miejsce na Facebook, gdzie zdjęcia mimo usunięcia są już zarchiwizowane na serwerach portalu. Nikt nie może naszych zdjęć skopiować i umieścić na innym portalu bez naszej zgody. Warto zwrócić uwagę również na zdjęcia, na których uwieczniamy wyraźne, rozpoznawalne twarze innych osób. Przed upublicznieniem takiego zdjęcia musimy posiadać zgodę od tych osób, z wyjątkiem osób publiczny takich jak aktorzy, piosenkarze, policjanci, politycy itp. Ale jak by to tak każdy brał na poważnie, to Facebook dawno by upadł, ponieważ wszyscy znajomi byli by pokłóceni i włóczyli by się po sądach. :D Jest pewne odstępstwo od powyższej reguły. Jeśli uczestniczymy w jakimś publicznym zgromadzeniu to nie zawsze możemy zażądać usunięcia naszego uwiecznionego oblicza.
Jeżeli coś pominąłem, lub błędnie zinterpretowałem, to proszę mnie niezwłocznie poprawić. Nie chcę nikogo wprowadzać w błąd i wdzięczny bym był za wszelkie ewentualne oświecenie w temacie.

Liczę na to jednak, że nasza społeczność będzie żyć długo w zdrowiu i w pełnej zgodzie bez niepotrzebnych nikomu do szczęścia prawno-urzędowych sporów.
Słoneczne pozdrowienia :okularnik
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 830
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 294 times
 Polubiane: 153 times

Re: Obserwacje

Post autor: tafig »

Tutaj się wszystko zgadza, ale z publikacją czyiś zdjęć już tak łatwo nie jest. Mieliśmy niedawno pewną niemiłą sprawę kiedy to redaktor biuletynu umieścił w nim zdjęcie i wpisał inne nazwisko. Autor zdjęcia jednak zauważył to i musiałem gościa przepraszać a redaktor musiał napisać sprostowanie. Tak więc lepiej umieszczać swoje zdjęcia lub naszych członków sekcji, bądź użytkowników forum.
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
GrupaAbelowa
Społeczność SOS
Posty: 14
Rejestracja: 15 lut 2019, o 22:51
 Polubił: 1 time

Re: Obserwacje

Post autor: GrupaAbelowa »

Dziękuję za tak obszerną odpowiedź. Są to rzeczy ważne, stąd moje pytanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy związane z funkcjonowaniem forum i strony SOS”