Okular Antares 40mm

Wszystko o sprzęcie i jego wyposażeniu, który wspomaga astroamatorów w rozwijaniu swojej pasji
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Okular Antares 40mm

Post autor: abc »

Antares 40mm o deklarowanym polu 65 stopni. Powłoki zielonkawe wpadające w delikatny błękit, znacznie mniej intensywne niż w SWA 13mm. W obserwacjach dziennych, okular daje zimne, jasne i ostre jak brzytwa obrazy. Obawiałem się w nim problemów z wrażliwością na nieosiowe patrzenie. Na szczęście niema tak źle, ale niestety nie da się ogarnąć całego pola widzenia i pewna, nieznaczna część (mniej niż 10%) widoczna jest dopiero pod skosem. Aberracja znikoma, naprawdę bardzo mała, dla mnie praktycznie niezauważalna. SWA 13mm i SW let 28mm wypadają pod tym względem o wiele gorzej. Widoczna lekka dystorsja poduszkowata. Jak na razie udało mi się zerknąć nim przez dość mocno zamglone niebo na Księżyc i Wenus. Gdy przetestuję go dokładniej na nocnym niebie, napiszę kolejną część tego tematu.
Kilka zdjęć.
Załączniki
DSC09066.jpg
DSC09064.jpg
DSC09062.jpg
DSC09061.jpg
DSC09060.jpg
DSC09059.jpg
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 830
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 294 times
 Polubiane: 153 times

Re: Okular Antares 40mm

Post autor: tafig »

Nie za długa ogniskowa dla głębokiego nieba ten Antares 40mm? Gromady otwarte owszem ale te mgiełki? Mam vixena 31mm i ten do teleskopu o ogniskowej 1000 nadaje się do gromad, ale dwucalowy let 25mm bije go na głowę. To takie moje spostrzeżenia.
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Okular Antares 40mm

Post autor: abc »

Kupiłem ten okular w celu uzyskania jak największego pola widzenia, przy jak najmniejszych kosztach. Ma służyć do przeglądu najrozleglejszych obiektów nieba i nie gnębić mnie, że leży i kurzy się paręnaście, rzadko używanych stówek. Miałem kiedyś esa 24mm 82 stopni i po wykonaniu dzisiaj kolejnych obserwacji Antaresem w przerwach między obłokami chmur, na razie jeszcze nie zatęskniłem za esem. Póki co, jest zadowolony, ale ostateczny werdykt zapadnie pod ciemnym niebem. Dzisiaj, przy blasku Księżyca między chmurami udało mi się luknąć na M45. Mieściła się cała w polu widzenia z zapasem. Hihotki, mogło by być lepiej na brzegach pola. Próbowałem wypatrzyć kometę w ich pobliżu, ale tonęła w blasku Księżyca. Obszar w okolicach M42 zapowiada się ciekawie. Będzie się działo pod ciemnym niebem. Słabsze gwiazdy są idealnymi punktami, przy jaśniejszych trzeba się nieco przyłożyć ustawiając ostrość. Ciekawa sprawa jest z brzegami pola w tym okularze. Jeżeli ustawię ostrość w centrum i się na nim skoncentruję, nieostre jest około 20% w f6 na brzegach, ale bez tragedii. Podobnie, procentowo i nasileniem, wygląda nieostrość na brzegach pola w SWA 13mm 70 stopni. Jeżeli przesunę np wyostrzony w centrum pola Księżyc na brzeg i odpowiednio skoryguję położenie oka, obraz robi się tak samo ostry, jak w centru bez ruszania pokrętła ostrości przy wyciągu. W esie 24mm też cudów nie było na brzegach, tyle że używałem go w f5. Antares 40mm jest lekki i zgrabny, ale brakuje przedłużki 2" przy ostrzeniu i trzeba go nieco z jej wysunąć w Syncie 8". Mam wątpliwość co do deklarowanych 65 stopni pola własnego w tym okularze. W najbliższym czasie mam zamiar dokładnie je zmierzyć.
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Okular Antares 40mm

Post autor: abc »

Dzisiaj okular Antares 40mm przeszedł małą modyfikację. Muszla oczna z okulara let 28mm pasuje idealnie :haha
DSC09078.JPG
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Okular Antares 40mm

Post autor: abc »

Dzisiaj podjąłem próbę wyznaczenia pola widzenia okulara. Użyłem do tego ten symulator https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/
Przy założeniu że w moim teleskopie mam ogniskowe 1200mm, okular ma te deklarowane 40mm, Po ustawieniu jego pola widzenia na 58 stopni, widok pola widzenia M42 jest porównywalny w symulatorze z tym co widzę w okularze. Pole widzenia wynosi ponad 1.9 stopnia. Z tego około 85% jest w miarę użyteczne przy f6.
M42
astronomy_tools_fov.png
M45
astronomy_tools_fov.png
I jeszcze jedno porównanie pola Antaresa zielone kółko, 30mm 82 stopni np. ES błękitne kółko i Nagler 31mm 82 stopnie niebieskie kółko. Pod warunkiem, że mają 100% te 82 stopni.
astronomy_tools_fov.png
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Okular Antares 40mm

Post autor: abc »

Podsumowanie.

Plusy:
- Ostrość obrazu.
- Naturalne odwzorowanie kolorów w obserwacjach dziennych.
- Przyzwoita korekcja brzegów pola widzenia.
- Waga.
- Niska cena używanego okularu. Jednak bardzo rzadko się pokazują w ogłoszeniach.

Minusy:
- Brak regulowanej muszli ocznej.
- Niezbyt dobrze współpracował z barlowem Soligor 2x 2". Znacznie pogłębiał się efekt "studni".
- Według moich pomiarów, jego pole własne wynosi około 58 stopni, a nie 65 jak podaje producent, ale mogę się mylić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt, akcesoria, oprogramowanie”