TELESKOPY

Dział dla miłośników wizualnego zgłębiania nocnych tajemnic kosmosu
Awatar użytkownika
SPUNTI
VIP
Posty: 1637
Rejestracja: 8 lut 2019, o 20:14
 Polubiane: 18 times

TELESKOPY

Post autor: SPUNTI »

Teleskop systemu Newtona – najbardziej rozpowszechniony przyrząd optyczny wykorzystywany przez miłośników astronomii do prowadzenia obserwacji sfery niebieskiej. Został skonstruowany przez znakomitego uczonego Izaaka Newtona składający się zwierciadła wklęsłego parabolicznego (główny obiektyw teleskopu). Naprzeciw niego ustawione jest płaskie zwierciadło wtórne, które ogniskuje bieg promieni w okularze teleskopu. Zazwyczaj amatorzy wyposażeni są w teleskopy tego typu o średnicy lustra 150-200 mm powiększenia maksymalne 300 x – 400 x ( zazwyczaj 100x -200x)
Teleskop systemu Cassegraina - składa się z dwóch zwierciadeł, osie optyczne zwierciadeł leżą na jednej prostej. Promienie świetlne odbijają się od głównego wklęsłego lustra paraboloidalnego i kierowane są na wypukłe, hiperboliczne zwierciadło wtórne. Po czym ogniskowane są przez otwór w głównym zwierciadle do okularu teleskopu znajdującym się w tylnej części po za nim. Przez miłośników astronomii wykorzystane są one przeważnie od średnicy 127 mm do 180 mmm i jest to jedna z najbardziej cenionych konstrukcji optycznych maksymalne użyteczne powieszenie 200x – 300x. Ogniskowa kończy się zazwyczaj na 1900 milimetrach. Teleskopy tego typu najbardziej przydatne w stosowaniu obserwacji planet naszego układu słonecznego.
Teleskop systemu Schmitda – urządzenie optyczne zostało z wielką precyzją zaprojektowane przez niemieckiego optyka Bernarda Schmitda. Jego teleskop posiada główne zwierciadło mający kształt sferyczny. Wady aberracje sferyczne są niwelowane za pomocą płytki korekcyjnej w środku krzywizny zwierciadła. Teleskop można nazwać z powodzeniem kamerą służąca do fotografowania obiektów na sferze niebieskiej. W teleskopy te wyposażono wiele obserwatoriów astronomicznych na całym świecie. Uzyskują one pole widzenia dość dużych rozmiarów nawet 25*, pozbawione całkowicie komy i aberracji. Wadą teleskopów kamer Schmidta są długości ich tubusów teleskopu, które w małej ilości wykorzystują je amatorzy miłośnicy astronomii.
Teleskop systemu Gregory’ego – nazwa teleskopu pochodzi od konstruktora matematyka i astronoma szkockiego Jamesa Gregory’ego. Urządzenie optyczne Gregory’ego składa się z dwóch wklęsłych zwierciadeł; głównego paraboloidalnego. Ma on za zadanie zebranie światła skupia je na drugim zwierciadle elipsoidalnym, które z kolei odbija światło do otworu znajdującego się w środku zwierciadła głównego. Tam umieszczony jest okular gdzie skupione jest ognisko zwierciadła. W tych teleskopach uzyskujemy obraz prosty powiększony nieodwrócony. W sumie też mało używany w miłośniczych astronomicznych obserwacjach.
Załączniki
TELESKOPY
TELESKOPY
face.JPG (17.59 KiB) Przejrzano 854 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Obserwacje wizualne”