Wiadomości astronomiczne z internetu

Ciekawostki i postępy w dziedzinie astronomii
Paweł Baran
VIP
Posty: 17356
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

W kosmicznym obiektywie: Mapa wody na Księżycu
2020-03-29. Anna Wizerkaniuk
Mapa Księżyca, którą prezentujemy dziś Kosmicznym Obiektywie, przedstawia możliwe rozmieszczenie obszarów bogatych w wodę tuż pod powierzchnią Srebrnego Globu. Wizualizacja powstała na podstawie danych dotyczących temperatury, zebranych przez sondę Lunar Reconnaissance Orbiter.
Mapa możliwego rozmieszczenia wody to tylko jeden z kroków, jakie poczyniła Europejska Agencja Kosmiczna przygotowując się do umieszczenia lądownika Luna 27 na powierzchni Księżyca. Lądownik jest przygotowywany głównie przez rosyjską agencję kosmiczną – Roskosmos, ale ESA także wyposaży go w instrumenty naukowe. Będzie to m.in. wiertarka ProSEEd, która będzie pobierała próbki docelowo zawierające wodę w postaci lodu.
Źródła:
ESA
https://news.astronet.pl/index.php/2020 ... -ksiezycu/
Załączniki
W kosmicznym obiektywie Mapa wody na Księżycu.jpg
W kosmicznym obiektywie Mapa wody na Księżycu.gif
W kosmicznym obiektywie Mapa wody na Księżycu.gif (7.64 MiB) Przejrzano 300 razy
Paweł Baran
VIP
Posty: 17356
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

ALMA analizuje gaz uderzany przez młode dżety z supermasywnych czarnych dziur
2020-03-29.
Astronomowie korzystający z ALMA uzyskali pierwszy dokładny obraz zaburzonych gazowych obłoków w galaktyce odległej o 11 mld lat świetlnych. Zespół odkrył, że zaburzenia te są wywołane przez młode potężne dżety wyrzucane z supermasywnej czarnej dziury znajdującej się w centrum macierzystej galaktyki. Wynik ten rzuca światło na tajemnicę procesu ewolucyjnego galaktyk we wczesnym Wszechświecie.

Powszechnie wiadomo, że czarne dziury wywierają silne przyciąganie grawitacyjne na otaczającą materię. Jednak mniej wiadomo na temat tego, że niektóre czarne dziury mają szybko poruszające się strumienie zjonizowanej materii, zwane dżetami. W niektórych pobliskich galaktykach rozwinięte dżety zdmuchują galaktyczne obłoki gazowe, powodując tłumienie procesu formowania się gwiazd. Dlatego, aby zrozumieć ewolucję galaktyk, niezwykle ważne jest obserwowanie współzależności między dżetami supermasywnych czarnych dziur i obłokami gazowymi w całej kosmicznej historii. Jednak trudno było uzyskać wyraźne dowody takiej interakcji, szczególnie we wczesnym Wszechświecie.

Aby uzyskać tak wyraźne dowody, zespół wykorzystał ALMA do zaobserwowania interesującego obiektu znanego jako MG J0414+0534. Charakterystyczną cechą MG J0414+0534 jest to, że ścieżki światła podróżujące od niego do Ziemi są znacznie zniekształcone przez grawitację innej galaktyki (soczewki) znajdującej się pomiędzy MG J0414+0534 a nami, co powoduje znaczne powiększenie jego obrazu.

Inna jego cecha jest taka, że MG J0414+0534 posiada supermasywną czarną dziurę z dwubiegunowymi dżetami w centrum macierzystej galaktyki. Zespół był w stanie zrekonstruować „prawdziwy” obraz gazowych obłoków, a także dżetów w MG J0414+0534, dokładnie uwzględniając efekty grawitacyjne wywierane przez galaktykę soczewkującą.

Dzięki doskonałej rozdzielczości uzyskanego obrazu zespół stwierdził, że gazowe obłoki wzdłuż dżetów poruszają się gwałtownie z prędkościami ponad 600 km/s, ukazując wyraźne dowody uderzanego gazu. Ponadto okazało się, że rozmiar uderzonych obłoków gazu i dżetów jest znacznie mniejszy niż typowy rozmiar galaktyki w tym wieku.

„Być może jesteśmy świadkami bardzo wczesnej fazy ewolucji dżetów w galaktyce. Może to być już tak wcześniej, jak kilkadziesiąt tysięcy lat po wystrzeleniu strumieni” – mówi Satoki Matsushita, pracownik naukowy w Academia Sinica Institute of Astronomy and Astrophysics.

MG J0414+0534 jest doskonałym przykładem, ponieważ posiada bardzo młode dżety. Naukowcy znaleźli wyraźne dowody znaczącego oddziaływania między dżetami i obłokami gazu nawet w bardzo wczesnej fazie ewolucji strumieni. Astronomowie mają nadzieję, że ich odkrycie utoruje drogę do lepszego zrozumienia procesu ewolucyjnego galaktyk we wczesnym Wszechświecie.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Źródło:
ALMA

Urania
https://agnieszkaveganowak.blogspot.com ... -mode.html
Załączniki
ALMA analizuje gaz uderzany przez młode dżety z supermasywnych czarnych dziur.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17356
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Firma SpaceX zrealizuje misje towarowe do stacji wokółksiężycowej Gateway
2020-03-29.
Agencja NASA wybrała firmę SpaceX do realizacji kontraktu na komercyjne dostawy zaopatrzeniowe do przyszłej stacji wokółksiężycowej Gateway. SpaceX ma realizować te dostawy za pomocą nowego statku Dragon XL.
NASA realizuje program Artemis, w którym już w 2024 roku planowane jest ponowne lądowanie człowieka na Księżycu. Obok planowanej pierwszej od ponad 50 lat załogowej misji księżycowej agencja chce zbudować na orbicie wokół Księżyca niewielką stację orbitalną, która byłaby w przyszłości przyczółkiem do kolejnych misji na powierzchnię.
Chociaż ostatnie procesy planowania agencji NASA wskazują, że stacja Gateway nie będzie jeszcze potrzebna do lądowania człowieka w 2024 roku, to nadal będzie ona ważnym elementem całego programu i kolejnych misji.
W 2019 roku NASA ogłosiła konkurs Gateway Logistic Services (GLS) dla firm na realizację komercyjnych dostaw, coś podobnego do konkursu na kontrakty transportowe CRS na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W pierwszej fazie w 2012 r. umowy wygrały firmy SpaceX i Northrop Grumman, a w obecnej fazie trwającej od końca 2019 r. dołączyła do nich jeszcze firma Sierra Nevada.
NASA chce zrealizować wiele misji transportowych, w których statek towarowy po dostarczeniu zaopatrzenia pozostawałby zadokowany do stacji Gateway przez 6-12 miesięcy.
SpaceX jest pierwszą firmą, która wygrała kontrakt, ale NASA wybierze w przyszłości kolejne propozycje, celem dywersyfikacji ryzyka. Kontrakty mają opiewać na stałą cenę, a każda z nagrodzonych firm ma mieć gwarancję wykonania co najmniej dwóch misji. NASA ogłosiła, że całkowita kwota przeznaczona na umowy dla tych usług to 7 miliardy dolarów.
Firma SpaceX chce realizować kontrakt zaopatrzeniowy przy użyciu nowego statku towarowego Dragon XL. Byłby to powiększony statek bazujący na rozwiązaniu Dragon, który firma z powodzeniem stosuje od 2012 roku na niskiej orbicie okołoziemskiej. Statek towarowy Dragon jest obecnie stosowany do transportu zaopatrzenia dla astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Firma SpaceX zrealizowała za pomocą pierwszej generacji tego statku 20 misji w latach 2012-2020, z czego jedna nie dotarła do stacji z powodu awarii rakiety. Od października 2020 r. firma zacznie realizować drugą fazę kontraktu zaopatrzeniowego do ISS, w którym do lotów użyje statku Dragon 2 - towarowej wersji załogowej kapsuły Crew Dragon, która jeszcze w tym roku ma zacząć wynosić astronautów do stacji.
Dragon XL byłby dostosowany do przenoszenia ponad 5 t w kierunku Księżyca. Statek, podobnie do Dragona, składałby się zarówno z hermetyzowanej i niehermetyzowanej sekcji. Loty transportowe mają być przeprowadzane przy użyciu rakiety Falcon Heavy.
Stacja Gateway ma początkowo składać się z dwóch modułów: modułu zasilania i napędowego (Power and Propulsion Element - PPE) budowanego przez firmę Maxar oraz modułu mieszkalnego (Habitation and Logistics Outpost - HALO) budowanego przez firmę Northrop Grumman. Później do tego zalążka stacji mają być dokładane kolejne moduły, dostarczane nie tylko w ramach kontraktów NASA, ale też przy współpracy innych agencji kosmicznych z całego świata.
Przeczytaj też: Czarne chmury nad przyspieszonym powrotem ludzi na Księżyc
Astronautów do stacji Gateway będzie przywozić statek NASA Orion, wynoszony przy użyciu budowanej na zlecenie agencji superciężkiej rakiety SLS. Pierwszy test rakiety SLS wraz ze statkiem Orion w bezzałogowej misji Artemis 1 wokół Księżyca ma zostać przeprowadzony w 2021 roku, po wielu latach opóźnień.

Na podstawie: NASA
Opracował: Rafał Grabiański
Więcej informacji:
• informacja prasowa NASA o przyznaniu kontraktu

Na zdjęciu: Wizja artystyczna statku Dragon XL oddzielającego się od górnego stopnia rakiety Falcon Heavy. Źródło: SpaceX.
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/fi ... ej-gateway
Załączniki
Firma SpaceX zrealizuje misje towarowe do stacji wokółksiężycowej Gateway.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17356
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

OneWeb - największa konkurencja dla sieci Starlink bankrutuje
2020-03-29.
Firma OneWeb budująca na orbicie wokół Ziemi megakonstelację satelitów dostępu do Internetu zgłosiła wniosek upadłościowy do sądu federalnego w Nowym Jorku.
Firma OneWeb była dotychczas największą konkurencją dla budowanej przez SpaceX megakonstelacji satelitów telekomunikacyjnych Starlink. OneWeb planował zbudowanie sieci 648 satelitów, która mogłaby świadczyć usługi satelitarnego dostępu do Internetu. Do tej pory firma umieściła na orbicie 74 satelity, a ostatni start orbitalny był przeprowadzony w marcu 2020 r.
Firma ciągle starała się pozyskać inwestorów. Zewnętrzni analitycy sugerowali, że do ukończenia flotylli firma musiałaby pozyskać jeszcze ponad 7 miliardów dolarów. Dotychczas największym inwestorem startupu pozostawał japoński bank SoftBank.
Jak podkreśla firma w oficjalnym komunikacie na decyzję rozpoczęcia sądowego procesu upadłościowego wpływ miała pandemia COVID-19, która utrudniła pozyskanie środków od kolejnych inwestorów. Niestabilne rynki finansowe wprowadziły w kłopoty m.in. SoftBank.
Firma przed złożeniem wniosku o upadłościowego zwolniła około 85% ze swoich 531 pracowników. Warto tutaj napisać, że OneWeb zdecydował się na zastosowanie Rozdziału 11 Kodeksu Upadłościowego w USA. Jest to najbardziej skomplikowany z procesów upadłościowych, który umożliwia jednak dalsze działanie firmy pod ochroną sądową przed wierzycielami.
OneWeb może teraz zreorganizować swoją działalność i zmienić strukturę kapitałową, aby wrócić na ścieżkę rentowności i uniknąć likwidacji. Obecnie największym wierzycielem firmy jest europejski operator rakietowy Arianespace, z którym firma podpisała kontrakt w 2015 r. na 21 lotów rakiety Sojuz. Poza tym w ramach osobnej umowy debiutancki lot rakiety Ariane 6 pod koniec 2020 r. miał również wynosić satelity dla tej konstelacji.
Nie wiadomo jaka przyszłość czeka brytyjską firmę, ale w przeszłości w podobnej sytuacji były inne firmy budujące duże sieci telekomunikacyjne i udawało im się wyjść z kłopotów. Koronnym przykładem jest Iridium. Firma zbudowała pierwszą dużą sieć satelitów 20 lat temu po czym ogłosiła bankructwo. W ostatnich latach ta sama firma zbudowała 2. generację swojej sieci i działa nadal na rynku.

Na podstawie: OneWeb/SpaceNews
Opracował: Rafał Grabiański
Więcej informacji:
• informacja prasowa OneWeb o wniosku upadłościowym

Na zdjęciu: Model satelity OneWeb na niskiej orbicie okołoziemskiej. Źródło: OneWeb.
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/on ... bankrutuje
Załączniki
OneWeb - największa konkurencja dla sieci Starlink bankrutuje.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17356
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Koniunkcja Księżyca z Wenus. Wasze obserwacje
2020-03-29.
W nocy z soboty na niedzielę mogliśmy oglądać koniunkcję Księżyca i Wenus. Zjawisko było bardzo dobrze widoczne już w godzinach wieczornych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia z Waszych obserwacji.
Do koniunkcji dochodzi, kiedy ciała niebieskie ustawiają się w jednej linii. W sobotę Księżyc zbliżył się do Wenus, ale to nie koniec atrakcji. Obok nich widoczna była gromada gwiazd M45, czyli tak zwane Plejady. Do obserwacji zbędny był specjalistyczny sprzęt, zjawisko było widoczne gołym okiem.
JEŚLI ZOBACZYSZ COŚ CIEKAWEGO, PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ
W ten weekend koniunkcji towarzyszą także przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Były widoczne w sobotę wieczorem, ale w niedzielę także będziemy mogli je podziwiać.
Źródło: Kontakt 24
Autor: ps/aw
https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-po ... 7,1,0.html
Załączniki
Koniunkcja Księżyca z Wenus. Wasze obserwacje.jpg
Koniunkcja Księżyca z Wenus. Wasze obserwacje2.jpg
Koniunkcja Księżyca z Wenus. Wasze obserwacje3.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17356
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Nadciąga spora burza magnetyczna. Być może będzie widoczna zorza polarna
Autor: admin (2020-03-29)
Naukowcy informują, że w niedzielę 29 marca nastąpi spora burza magnetyczna spowodowana aktywnością słoneczną. Strumień naładowanych cząstek prawie na pewno uderzy w Ziemię ze względu na dziurę koronalną znajdującą się na półkuli południowej naszej dziennej gwiazdy.
Dziura koronalna to obszar atmosfery słonecznej, który jest pozbawiony pól magnetycznych zwykle powstrzymujących swobodny wypływ naładowanych cząstek. Emisja strumienia plazmy trwa do czasu gdy istnieje taka strukturą. W międzyczasie planety w układzie słonecznym są bombardowane plazmą.
Gdy taki strumień dotrze do Ziemi zawsze gwałtownie rośnie prędkość wiatru słonecznego i dochodzi do burzy magnetycznej. Gdy naładowane cząstki elementarne docierają do pola magnetycznego Ziemi, a tym samym do atmosfery, dochodzi do powstania zorzy polarnej, która zwykle bywa widoczna w całym kole podbiegunowym.
Od czasu do czasu burza magnetyczna jest na tyle potężna, że zorze można zobaczyć dalej na południe, w tym i w Polsce. Tym razem jednak chyba nie będzie takiej możliwości obserwacji, chyba, że z północy kraju.
Źródło: pixabay.com
Źródło : SDQ/SolarHam
https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/nadc ... za-polarna
Załączniki
Nadciąga spora burza magnetyczna. Być może będzie widoczna zorza polarna.jpg
Nadciąga spora burza magnetyczna. Być może będzie widoczna zorza polarna2.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17356
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Modele Ziemi posłużą za przewodnik dla poszukiwaczy egzoplanet
2020-03-29. Radosław Kosarzycki

Poszukiwanie planet pozaziemskich podobnych do Ziemi jest jednym z najgorętszych tematów współczesnej astronomii. Naukowcy z Uniwersytetu Cornell stworzyli pięć różnych modeli Ziemi, które pozwolą lepiej charakteryzować kolejne odkrywane planety skaliste. Dzięki temu będziemy skuteczniej poszukiwać życia we wszechświecie.
W ciągu najbliższej dekady na Ziemi i w przestrzeni kosmicznej pojawią się teleskopy i obserwatoria nowej generacji, które będą charakteryzowały się mocą znacznie przewyższającą wszystkie obecnie dostępne instrumenty obserwacyjne. Za ich pomocą astronomowie będą badali wszechświat w nowy sposób i na zupełnie innym poziomie szczegółowości.
Planetolodzy zajmujący się badaniem planet pozasłonecznych dostaną w swoje ręce instrumenty pozwalające analizować skład chemiczny atmosfer najbliższych planet pozaziemskich, a być może będą w stanie określać jakie warunki panują na ich powierzchniach.
Jak jednak stwierdzić, że planeta jest podobna do Ziemi?
Na przestrzeni ponad 4,5 mld lat jakie minęły już od powstania Ziemi, zmieniała się sama Ziemia jak i jej atmosfera. Skład chemiczny atmosfery otaczającej młodą Ziemię był zupełnie inny niż skład atmosfery współczesnej.
Z tego też powodu astronomowie z Cornell stworzyli pięć modeli przedstawiających kluczowe punkty z historii ewolucji naszej planety. Posłużą one za swego rodzaju widmowe szablony dla poszukiwaczy planet podobnych do Ziemi w odległych układach planetarnych.
Teleskopy nowej generacji w połączeniu z naszymi modelami pozwolą nam badać planety podobne do Ziemi w odległości do 50-100 lat świetlnych – mówi Lisa Kaltenegger, dyrektor Instytutu Carla Sagana.
Wykorzystując Ziemię jako planetę odniesienia, badacze opracowali szablony pozwalające charakteryzować atmosfery potencjalnych planet podobnych do Ziemi.
Kaltenegger wraz ze swoimi doktorantami najpierw stworzyła model atmosfery Ziemi sprzed 3,9 mld lat, czyli prebiotycznej Ziemi otoczonej przez gęstą warstwę dwutlenku węgla. Następny model przedstawia planetę beztlenową sprzed 3,5 mld lat, a pozostałe trzy dokumentują stopniowy wzrost obfitości tlenu w atmosferze od 0,2% do obecnych 21%.
Nasza planeta i powietrze, którym oddychamy, drastycznie się zmieniały na przestrzeni 4,5 mld lat. Jako pierwsi dostarczamy astronomom narzędzi do odkrywania planet takich jak nasza i określania na jakim etapie ewolucji się one znajdują – dodaje Kaltenegger.
Ilość tlenu w ziemskiej atmosferze nie rosła jednorodnie, ale jeżeli astronomowie będą w stanie odkryć egzoplanetę podobną do Ziemi, w której atmosferze będzie choć 1% tlenu obecnego w atmosferze Ziemi, to potencjalnie może być to planeta, na której właśnie powstaje biologia, ozon i metan.
Opracowane przez naukowców widma transmisyjne Ziemi zawierają elementy wskazujące odległym obserwatorom, że na Ziemi biosfera istniała już 2 miliardy lat temu.
Astronomowie będą w stanie badać atmosfery planet skalistych gdy tylko Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba znajdzie się w przestrzeni kosmicznej lub gdy w 2025 r. uruchomiony zostanie Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) budowany obecnie w Chile.
https://www.spidersweb.pl/2020/03/model ... skich.html
Załączniki
Modele Ziemi posłużą za przewodnik dla poszukiwaczy egzoplanet.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17356
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Rok programu Artemis
2020-03-30. Krzysztof Kanawka
Mija właśnie rok od ogłoszenia programu Artemis – powrotu człowieka na Księżyc przed końcem 2024 roku.
Dwudziestego szóstego marca 2019 roku administracja Białego Domu nakreśliła nowy cel dla NASA: powrót człowieka na Księżyc przed końcem 2024 roku. Następnie, w maju NASA poinformowała o wyborze nazwy programu: Artemis.
Jeszcze przed końcem maja 2019 NASA zaprezentowała bardzo wstępny plan programu Artemis do 2024 i 2028 roku. Z planu wynika, że misja Artemis-3 (wcześniej EM-3) będzie pierwszym załogowym lotem na powierzchnię Księżyca. Wcześniejsze planowane misje, Artemis-1 (EM-1) to bezzałogowy test kapsuły MPCV Orion, zaś Artemis-2 (EM-2) to pierwszy załogowy lot tej kapsuły. Loty kapsuł MPCV Orion mają odbywać się dzięki rakiecie SLS. Sprzęt do misji Artemis-1 jest obecnie integrowany i testowany. Następują także ważne testy strukturalne elementów rakiety SLS. Niestety, już wiadomo, że misja Artemis-1 odbędzie się w 2021 roku.
Pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu powinno nastąpić podczas misji Artemis-3 (EM-3). Ta misja jest zaplanowana na 2024 rok. Na początku października 2019 “wyciekła” wstępna grafika przedstawiająca plan misji Artemis-3. Ten plan misji prawdopodobnie jeszcze kilka razy zostanie zmieniony (w tym np. rezygnacja z użycia LOP-G) zanim przebieg misji zostanie oficjalnie zaakceptowany. Aktualnie wiadomo także, że pobyt astronautów na Księżycu powinien potrwać do około 6,5 dnia. W tej misji zostanie wykorzystany też prawdopodobnie łazik dla astronautów, pozwalający na poruszanie się po powierzchni Srebrnego Globu podobnie jak podczas ostatnich misji Apollo.
Na pierwszy rok programu Artemis (rok fiskalny 2020) NASA otrzymała dodatkowe 1,25 miliarda USD. Jest to bardzo mała wartość, niewystarczająca dla realizacji celu do 2024 roku. Na nadchodzący rok fiskalny (początek w październiku 2020) NASA miałaby otrzymać dodatkowe 2,6 miliarda USD więcej niż w roku obecnym. To są już wartości, które mogą być wystarczające do realizacji programu Artemis. Wiele elementów nie jest jednak jeszcze jasnych i nie ma przeznaczonego finansowania.
Największą zmianą z początku 2020 roku jest fakt, że Artemis docelowo ma doprowadzić człowieka na Marsa. Wypracowane technologie mają być przydatne do misji załogowej na Czerwoną Planetę – zaś Księżyc ma być “przystankiem” w tej drodze.
Lata 2020 i 2021 będą z pewnością krytyczne dla realizacji programu Artemis. W zależności od dostępnych funduszy, postępów prac oraz opóźnień do końca 2021 będzie jasne, czy powrót człowieka na Srebrny Glob przed końcem 2024 roku będzie możliwy.
Warto tu dodać, że jesienią tego roku odbędą się wybory prezydenckie w USA. Czy Donald Trump pozostanie na stanowisku prezydenta USA? Aktualnie wydaje się, że obie główne amerykańskie partie polityczne są przekonane co do programu Artemis. Jest jednak ryzyko, że “czynniki zewnętrzne” – takie jak postępująca pandemia choroby COVID-19 – będą miały priorytet względem programu Artemis.
(Tw, NASA)
Rok programu Artemis / Credits – NASA
5,3 mln subskrypcji
Artemis Update: A Year of Progress on Returning to the Moon
https://kosmonauta.net/2020/03/rok-programu-artemis/
Załączniki
Rok programu Artemis.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17356
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Astronauci mogą być fabrykami materiałów budowlanych na Księżycu
2020-03-30. Radosław Kosarzycki

Prawie 51 lat temu po raz pierwszy wylądowaliśmy na Księżycu, jednak od 48 lat już nikt tam nie wrócił. Teraz wielu graczy zastanawia się jak wrócić na Księżyc i zostać tam na dłużej. Do tego potrzebne będą moduły mieszkalne, które stworzą pierwszą księżycową bazę. Tylko z czego je zbudować?
Wszystkie największe agencje kosmiczne w najbliższej dekadzie skupią się na eksploracji Księżyca. Europejska Agencja Kosmiczna od dawna przekonuje swoich partnerów do pomysłu budowy stacji badawczej na powierzchni Srebrnego Globu, NASA planuje zbudować stację kosmiczną na orbicie okołoksiężycowej oraz wysłać kolejnych ludzi na powierzchnię, Chiny już od kilku lat wysyłają tam łaziki, a wkrótce także chcą wysłać tam człowieka.
W krótszym lub dłuższym terminie każda z agencji planuje wysłać człowieka na powierzchnię naszego jedynego satelity naturalnego. Niemniej jednak, dla człowieka nie jest to przyjazne środowisko: brak atmosfery, intensywne promieniowanie słoneczne docierające bezpośrednio na powierzchnię, ekstremalne temperatury, stałe bombardowanie meteorytami itd. Co więcej, aby postawić bazę na powierzchni Księżyca trzeba przetransportować tam duże ilości materiałów budowlanych. Tymczasem wysłanie jednego kilograma w przestrzeń kosmiczną kosztuje około 10 000 dol., a to oznacza, że zbudowanie czegokolwiek na powierzchni Księżyca będzie bardzo, bardzo drogie. Właśnie dlatego agencje kosmiczne analizują możliwości wykorzystania do budowy surowców, które można znaleźć na powierzchni Księżyca lub których astronauci mogą dostarczyć sami.
Do budowy modułów mieszkalnych na Księżycu może posłużyć regolit zalegający na powierzchni globu, połączony z mocznikiem pochodzącym z moczu samych astronautów.
Europejscy inżynierowie odkryli, że można go wykorzystać jako plastyfikator do betonu, z którego zostaną zbudowane.
Naukowcy z Norwegii, Hiszpanii, Holandii i Włoch we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną przeprowadzili kilka eksperymentów, w których sprawdzali potencjał wykorzystania mocznika jako plastyfikatora czyli dodatku do betonu, który zmiękcza i uelastycznia wstępną mieszaninę zanim ona stężeje. Wyniki eksperymentów opublikowano w piątek w periodyku naukowym Journal of Cleaner Production.
Po przeanalizowaniu próbek za pomocą dyfrakcji rentgenowskiej na Uniwersytecie w Kartaginie, prof. Ramon Pamies, jeden z autorów opracowania powiedział:
Do stworzenia betonu geopolimerowego będziemy wykorzystywali regolit pokrywający powierzchnię Księżyca, wodę z lodu zalegającego w kraterach okołobiegunowych. Zauważyliśmy także, że mocz oddawany przez personel pracujący w bazach księżycowych także może się nam przydać. Składa się on głównie z wody i mocznika, związku chemicznego, który umożliwia zrywanie wiązań wodorowych, a tym samym obniża lepkość wielu mieszanin.
W swoich pracach naukowcy analizowali mieszaniny przypominającego regolit materiału opracowanego przez ESA z mocznikiem i innymi plastyfikatorami. Każdą z mieszanin następnie ładowano do drukarek 3D i drukowano różnych rozmiarów cylindry. Okazało się, że mieszaniny zawierające mocznik wytrzymywały duże obciążenia i utrzymywały swój kształt. Po podgrzaniu do 80 stopni Celsjusza ponownie poddano je testom i okazało się, że ich wytrzymałość wzrastała po ośmiu cyklach zamarzania-odmarzania przypominających te na Księżycu.
Póki co badacze jeszcze nie analizowali sposobów pozyskiwania mocznika z moczu i tego czy to w ogóle jest konieczne, bowiem inne składniki moczu także mogą przydać się do produkcji betonu geopolimerowego. Woda w moczu może być przecież elementem mieszaniny, zastępującym w części lub w całości wodę pozyskiwaną z lodu wydobywanego z kraterów.

https://www.spidersweb.pl/2020/03/budow ... ikiem.html
Załączniki
Astronauci mogą być fabrykami materiałów budowlanych na Księżycu.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17356
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

W Syrii znaleziono ślady poprzedniego „końca świata”
Autor: admin (2020-03-30)
Podczas wykopalisk archeologicznych w rejonie syryjskiej osady Abu Hureyra naukowcy natknęli się na dowody globalnej katastrofy, która miała miejsce 12 800 lat temu. Uważa się, że była ona spowodowana eksplozją w atmosferze ziemskiej ogromnej komety, co doprowadziło do potężnego globalnego ochłodzenia, upadku starożytnych cywilizacji i zniknięcia wielu zwierząt, takich jak mamuty.
W Abu Hureyra znaleziono niesamowitą warstwę materii sprowadzoną z kosmosu. Bogaty w węgiel i platynę osad, zawiera miliony tektytów, maleńkich kulek powstałych pod wpływem ogromnej temperatury. Przy 2200 stopni Celsjusza gleba zamieniła się w kawałki szkła rozrzucone po okolicy wokół Abu Hureyry, płonęły wtedy nawet najbardziej ogniotrwałe pierwiastki, takie jak krzem.
Materiały komet zostały rozrzucone na obszarze ponad 14 tysięcy kilometrów na półkuli północnej i południowej. Jedna z eksplozji części rozkładającej się komety miała miejsce w pobliżu Abu Hureiry, która w tym czasie była zamieszkana przez koczowników, którzy osiedlili się, by uprawiać ziemię. Te same przeszklone próbki stopionej gleby znaleziono podczas wykopalisk w południowym Chile.
Na skutek eksplozji temperatura powierzchni Ziemi pod spodem była tak duża, że mogła stopić stal i to w ciągu zaledwie jednej minuty. Nawet przy nowoczesnej technologii bardzo trudno jest osiągnąć takie temperatury, a zwłaszcza na tak dużych obszarach. Nie obserwuje się tego nawet podczas uderzeń pioruna, ani erupcji wulkanicznych. Stopiona masa pojawiła się na zbrylonej powierzchni ziemi, która po ochłodzeniu zamieniła się w tysiące szklanych fragmentów. Zbliżona do tego temperatura występuje tylko podczas wybuchów jądrowych.
Może się to zdarzyć tylko wtedy, gdy Ziemia zderza się z kosmicznym ciałem niebieskim wlatującym z dużą prędkością w atmosferę. Zeszklona gleba okazała się też bogata w minerały i metale. Stwierdzono obecność chromu, żelaza, niklu, siarczku, tytanu i irydu. Wszystko to zostało również sprowadzone na Ziemię przez kometę. Skutki tej kolizji były odczuwalne na obu półkulach naszej planety. Ta starożytna katastrofa to ostrzezenie dla ludzkości, że można się spodziewać powtórki takiego kataklizmu. Chociaż trzeba przyznać, że nawet przy takiej katastrofie ludzkości udało się przetrwać i dostosować do nowych warunków.
Źródło: 123rf.com
https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/w-sy ... nca-swiata
Załączniki
W Syrii znaleziono ślady poprzedniego końca świata.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wiadomości astronomiczne z internetu”