Obserwacje teleskopem Newton 200mm f6

Dział dla miłośników wizualnego zgłębiania nocnych tajemnic kosmosu
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Obserwacje teleskopem Newton 200mm f6

Post autor: abc »

12/13-04-2020 Obserwacje z ogrodu, ratio 0.549. Teleskop Synta 8"

Niebo czyste. Temperatura przystępna. Obserwacje prowadziłem do około pierwszej w nocy. O jedenastej zgasły latarnie, ale niestety i tak zostało sporo światła od pobliskich, skaczących sobie do gardła dwóch stacji diagnostycznych i paliw wybudowanych około 1km od mojego domu, niecałe 300 metry od siebie na południowym wschodzie i duży tartak w podobnej odległości na południowym zachodzie. Możliwe, że były bo to trochę dłuższe obserwacje, gdyby nie wschód Księżyca.

NGC2513 Bardzo słaby kleks światła. Dostrzegłem tą galaktykę dopiero gdy znałem jej dokładne położenie. Niebo jeszcze jasne po zachodzie i blask od pobliskich latarni ulicznych.
NGC2485 Większa od NGC2513 i zdecydowanie łatwiejsza do wypatrzenia mglista plamka.
NGC2672 Miła odmiana zobaczyć po dwóch wcześniejszych galaktykach tak jasny i oczywisty w 8" obiekt. Widoczne jaśniejsze jądro i słaba mglista otoczka. Galaktyka znajduje się blisko M44. W teleskopie odniosłem wrażenie, że otoczka ma "dziwny" (tak odnotowałem w zapiskach) kształt. Dzisiaj sprawdziłem na zdjęciach w internecie i widać, że koło galaktyki znajduje się druga mniejsza galaktyka NGC2673 o jasności 13m. Obie oddziałują na siebie grawitacyjnie. Więc wygląda na to że widziałem obie.
Obrazek
NGC2672 i NGC2673. Źródło Wikipedia.org

NGC2648 Mała mgiełka na niebie, ale na tyle jasna, aby dostrzec ją na wprost. Galaktyka jest w kolizji z inną mniejszą, która była poza zasięgiem mojego teleskopu.
W następnej kolejności próbowałem zmierzyć się z PGC3453832 i jej sąsiadką, ale to jak walka z wiatrakami. Przy 200x coś tam majaczyło, ale mogła to być słaba 14.2m gwiazda znajdująca się bardzo blisko galaktyk. Nawet w internecie brak jakichkolwiek informacji o tym obiekcie.
NGC2775 Piękna. Wyraźnie jasne jądro i słaba otoczka. Jasna i ciekawa w 8"
NGC2777 Niedaleko wyżej wymienionej galaktyki. Jej jasność według SkySafari to 14.2m. Przy 200x udało się ją wyzerkać. W tym miejscu muszę pochwalić okular TS HR Planetary 6mm za transmisję. Wielokrotnie dzisiejszej nocy wędrował do wyciągu i wyśmienicie dawał sobie radę przy ds-ach. A podobno taka ogniskowa to mało przydatna i "użyjesz ją tylko kila razy w ciągu roku" piszą często na forach. Osobiście, używam go kilka razy, ale w ciągu jednej pogodnej nocy.
NGC2967 W miarę duży obiekt na niebie, ale słaby powierzchniowo. Widoczny przy wytężonym patrzeniu.

W tym miejscu może napiszę kilka słów o stosowanych technikach patrzenia.
1. Widoczny na wprost. Obiekt w teleskopie widoczny przeze mnie bez wysiłku. Po przyłożeniu oka do okularu jest on natychmiast widoczny rzecz jasna po wcześniejszej akomodacji do ciemności.
2. Wzrok wytężony. Moja druga metoda nazwana przeze mnie wytężonym wzrokiem, polega na rozszerzenie mięśniami ocznymi oka. Można tą metodę określić również "wytrzeszczone gały". Nie wiem jak to działa na źrenicę, ale wydaje mi się, że pozwala na jej chwilowe większe rozszerzenie. W każdym bądź razie widać różnicę względem patrzenia na wprost i pozwala np. dostrzec zewnętrzne, słabsze obszary galaktyk niewidoczne na wprost.
3. Zerkanie kątem oka. Metoda znana raczej wszystkim i dość męcząca, ale pozwala sięgnąć głębiej nieba od pierwszej i drugiej metody.

NGC2974 Wyraźnie jasne jądro i słabsza otoczka. Na tle galaktyki z boku widoczna dość jasna gwiazda. Nie ma jej na mobilnym programie SkySafari. Jest uwzględniona w Sellarium Web o jasności 9.25m.
NGC3115 Piękne jasne jądro i sporo podłużnej otoczki. Bardzo dobrze prezentuje się w teleskopie 8" pomimo poświaty z pobliskiej latarni.
NGC3110 Ledwo co wyzerkałem ten obiekt przy 200x. Poświata od pobliskiej latarni nie była zbytnio pomocna.
NGC3242 Super Planetarna o dziwnym zabarwieniu. Nie jest to typowy szary teleskopowy obiekt. Wyraźnie widać jej zielonkawo błękitny kolor. Przy 200x subtelne struktury na tle mgiełki z brzegów zachodzą na mgławicę w kierunku centrum. W środku raz jakby czarna dziura, innym razem subtelna gwiazda centralna (prawdopodobnie wpływ seeingu). Obiekt bogaty w subtelne struktury. Duch Jowisza? Może przez lornetkę. W teleskopie, aby dopatrzyć się podobieństwa do Jowisza trzeba by być po kilku głębszych.
M105 Jasne sporych rozmiarów jądro i pełno wokół jego otoczki. Szczególnie zerkaniem.
NGC3384 Mniejsza od M105. Również jasne jądro i sporo otoczki zerkaniem. Obie galaktyki w 8" są bardzo jasnymi obiektami.
NGC3389 Sporo słabsza od dwóch sąsiednich wyżej wymienionych galaktyk widoczna z nimi w jednym polu widzenia przy 80x. Trochę jakby nieregularny kształt.
M96 Jasna w teleskopie 8" galaktyka nawet przy 200x. Widoczne jądro i otoczka. Miałem wrażenie, jakby majaczyła trochę jej struktura. W każdym bądź razie można było wyzerkać niejednorodności w jej budowie.
M95 Wydaje się być słabsza od M96, ale większa. Jasne jądro i otoczka o jakby bardziej nieregularnej strukturze niż w przypadku sąsiadki M96. Przy 200x jakby ślady ramion, lub bujna fantazja.
NGC3412 Jasna i duża galaktyka. Od razu rzuciła mi się w oczy w teleskopie 8". Widoczne jasne jądro i słabsza otoczka.
NGC3377 Kolejna jasna galaktyka. Widoczne jądro i słaba otoczka. Próbowałem również dostrzec NGC3377A, ale bez powodzenia.
NGC3367 Słabsza od NGC3377 ale trochę większa. Taki jednorodny kleks światła bez pojaśnień np. w centrum.
NGC3391 Przy 200x oczywista, ale bardzo mała. Można pomylić ją z gwiazdą, co sam zrobiłem przy 80x.
NGC3346 Zerkanie, ale oczywista.
NGC3338 Zerkaniem. Galaktyka znajduje się blisko jasnej gwiazdy.
NGC3357 Mocnym zerkaniem. Łato nie było, ale 100% pewna. Jej jasność według SkySafari to 14.1m.

Poniżej 4 galaktyki widoczne w jednym polu widzenia przy 80x.
NGC3193 Jasna podłużna. Widoczne pojaśnienie jądra.
NGC3190 Również jasna i okrągła.
NGC3185 Zerkaniem. Wygląda na dużą.
NGC3187 Tylko zerkaniem.

NGC3226 NGC3227 W większej NGC3227 widoczne jasne jądro. W drugiej również można dostrzec słabe subtelne jądro. W teleskopie ciekawy widok dwóch galaktyk obok siebie. Dzisiaj w internecie sprawdziłem je i nie wiedziałem, że są w trakcie kolizji.
Obrazek
Kolizja NGC3227 z NGC3226. Źródło Wikipedia.org

Nad północno wschodnim horyzontem wznosił się gwiazdozbiór Łabędzia z piękną poświatą naszej galaktyki. Zauważyłem, że niebo jakby pokrywało się lekką mgiełką. Trochę później zorientowałem się że to nie mgiełka a blask wschodzącego Księżyca. Zanim całkiem popsuł niebo, zdążyłem jeszcze zerknąć na M51 w zenicie. Wydawało mi się, że czasem zamajaczył pomost łączący obie galaktyki. Niemniej ramiona galaktyki była dość dobrze widoczne mniej więcej tak jak na dołączonym poniżej zdjęciu.
indeks.jpg
indeks.jpg (10.4 KiB) Przejrzano 2307 razy
Szybki rzut oka na M57, na ślepo w bogaty obszar galaktyk między Lwem a Panną, M13, która była widoczna również gołym okiem. Wcześniej, gdy lśniła już dość wysoko nad horyzontem Droga Mleczna przeczesałem ją lornetką. Szczególnie interesował mnie obszar w okolicach NGC7000. Widoczne na jej miejscu wyraźne pojaśnienie.
Na koniec płożyłem telefon na dachu samochodu i zrobiłem kilka zdjęć przy iso 1600 i czasie naświetlania 8s. Jedno z nich poniżej. Widoczna Lutnia i Łabędź.
IMG_20200413_011743.jpg
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Obserwacje teleskopem Newton 200mm f6

Post autor: abc »

14-04-2020 Obserwacje z ogrodu, ratio 0.549. Teleskop Synta 8"

Po zachodzie Słońca wyniosłem teleskop na pole do schłodzenia. Na około chmury. Nad głową czyste niebo. Nie wróżyło to niczego dobrego, ale po przeanalizowaniu ostatniej obserwacji, okazało się że brakuje mi trzech galaktyk, aby zamknąć kolejną pięćdziesiątkę w tym temacie viewtopic.php?f=8&t=1103 , więc miałem nadzieję, że uda się coś wychwycić między chmurami. Na tym etapie nawet nie śniłem o zjawisku, które przyszło mi podziwiać tej nocy. Gdy przez okno w domu stwierdziłem, że na zewnątrz jest już wystarczająco ciemno, ubrałem się i wyszedłem. Na niebie było więcej chmur niż czystego nieba. Okazało się również, że nie jest jeszcze wystarczająco ciemno. Miałem wnieść teleskop z powrotem do domu, jednak postanowiłem zrobić jeszcze jedno podejście. Po pewnym czasie dostrzegłem przez okno dachowe sporą dziurę w chmurach. Natychmiast udałem się ponownie na zewnątrz. Teleskop stał za domem od strony północnej osłonięty przed ulicznymi latarniami. Przy obserwacjach odległych galaktyk, każdy boczny promyk światła okropnie przeszkadza. Gdy miałem wycelowany teleskop w okolice gwiazdozbioru Lwa i zacząłem w okularze wypatrywać pierwszą dzisiejszą galaktykę, żona zaświeciła od moje strony światło w pokoju z dużymi podwójnymi szklanymi drzwiami balkonowymi. Wokół mnie zrobiło się jak w dzień. Uniosłem teleskop i szybko przeniosłem go na zachodnią stronę domu. Niestety lekko oświetloną przez odległą uliczną latarnię. Gdy przygotowywałem się do wycelowania teleskopu w odpowiednią lokalizację na niebie, ujrzałem jak z okolic gwiazdozbioru Lwa wyłania się z ciemności meteor. Z początku słaby. Leciał wyjątkowo wolno. Stopniowo jaśniał. W pewnym momencie rozbłysnął, jak by wystąpił jakiś mały wybuch i zrobiła się z niego duża czerwonawa ognista kula jaśniejsza od planety Wenus. Zamienił się w bolida. Lecąc cały czas wolno w kierunku planety miłości, znikał na krótko za małymi pasami chmur. Przeleciał bardzo blisko Wenus z prawej strony. Miałem wrażenie że oświetla chmury. Zniknął mi z oczu bardzo nisko nad horyzontem, prawdopodobnie za jakimiś gęstymi chmurami. Jego zniknięcie z moich oczu na pewno nie było powodem wypalenia się w atmosferze. Ciekawe czy mu się udało i wylądował na naszej Planecie. Po zniknięciu bolida, spojrzałem na godzinę w telefonie. Była 21:39. Nie mierzyłem czasu, ale jego przelot trwał dobre kilka sekund.

Po kosmicznych atrakcjach wróciłem do prób wyłuskania tych trzech nieszczęsnych galaktyk. Żona zgasiła światło w pokoju, więc postanowiłem przenieść teleskop z powrotem w zaciemnione miejsce za domem. Prawdę mówiąc, to musiałem, ponieważ zaświeciło się światło w małym oknie łazienki z zachodniej strony domu, w której obecnie przebywałem. Namierzyłem pierwszy cel NGC3344. Od razu rzuciły mi się w oczy dwie jasne gwiazdy na jej tle, które dodawały tej galaktyce unikalnego uroku. Zerkaniem można było dopatrzyć się sporo słabej "niejednorodnej" otoczki, na tle której uwidoczniało się pojaśnienie jądra. Kolejnym celem była inna jasna pobliska galaktyka NGC3504. Gdy skierowałem teleskop w jej lokalizację, bez problemu ją wypatrzyłem. Wtedy w dolnym oknie kotłowi od mojej strony domu zaświeciło się światło. Żona wyjrzała przez oddzielne drzwi do kotłowi, krzyknęła do mnie "halo" i wracając zapominając zgasić oświetlenie tejże kotłowni, schroniska dla mojego teleskopu. Nie było wyjścia. Musiałem popsuć sobie akomodację wzroku, aby usunąć to niepożądane sztuczne źródło światła. Po powrocie do teleskopu okazało się, że interesujący mnie obszar zasłoniły chmury. Czekałem kilkanaście dobrych minut, nim ponownie odsłoniła go dziura w chmurach. Po ponownym odszukaniu galaktyki NGC3504, udało mi się wypatrzyć upragniony trzeci obiekt tego typu. NGC3512 Słaby kleks światła blisko NGC3504 widoczny wytężony wzrokiem w jednym polu widzenia przy 80x. Nie dane było mi przyjrzeć się dokładniej wyszukanym galaktykom ponieważ znowu zrobiło się wokół mnie jasno jak w dzień. Żona ponownie zaświeciła światło w tym nieszczęsnym, mocno oszklonym pomieszczeniu. Złapałem za telefon i wnerwiony dzwonię do mojej luby.
-co tam?
-co robisz znowu w "biurze".
-szukam książki.
-to szukaj szybko i gaś to #$%@ światło, bo zaraz wyłączę prąd w całym domu.
Trochę mnie poniosło i nie przemyślałem wszystkiego. Mogłem po prostu wyłączyć prąd w całym domu i się nie przyznawać. Następnym razem, gdy tak zrobię, domowniki skapną się co jest grane :( Po telefonicznej interwencji zgasły wszystkie niepożądane światła. Niestety. Interesujący mnie obszar znowu zasłoniły chmury. Kolejne kilkunastominutowe oczekiwanie na dogodne warunki, urozmaiciłem sobie lornetką wypatrując w dziurach z chmur kometę Atlas Y4. Gdy nieszczęsne chmury odsłoniły interesujące mnie galaktyk mogłem w końcu przyjrzeć się nim dokładniej. Zdążyłem również odszukać kolejną, czwartą blisko NGC3504.
NGC3486 Jasnością podobna do sąsiedniej NGC3504, jednak wyraźnie większa. Widoczne, ale nieco mniejsze pojaśnienie jądra względem Ngc3504. Kilkakrotnie przesuwałem pole teleskopu od jednej do drugiej porównując ze sobą w sumie trzy galaktyk, aż do ponownego zakrycia ich przez chmury. Słaba początkowo NGC3512 w tym czasie zrobiła się dla mnie wyjątkowo łatwa do wypatrzenia na wprost.

Takie obserwacje pozostają długo w pamięci.
Oglądając dzisiaj zdjęcia w internecie galaktyki NGC3504, stwierdziłem, że ma na tyle ciekawy kształt, że koniecznie muszę do niej powrócić przy lepszych warunkach i na spokojnie obadać ją dokładniej przy różnych powiększeniach.
Obrazek
NGC3504 źródło Wikipedia.org
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Obserwacje teleskopem Newton 200mm f6

Post autor: abc »

17/18-04-2020 Obserwacje z ogrodu, ratio 0.549. Teleskop Synta 8"

Pomimo że z początku przewalały się gdzieniegdzie cienkie chmurki, przejrzystość powietrza była niesamowita. Gdy wcześniejszych nocach cieszyłem się, że dostrzegłem gwiazdę 14.1m przy 200x, dzisiaj bez problemu widziałem 14.7m. Udało mi się nawet dostrzec o jasności 15m i kilka galaktyk w okolicach tej jasności. Oprócz przejrzystości powietrza na zasięg mojego teleskopu miał również wpływ rejony nieba. Tym oświetlone łunami znad horyzontu żadna przejrzystość nie pomoże. Dzisiejszej nocy jako pierwszy cel obrałem dwie galaktyki omawiane na forum astromaniaka w dziele obiekt tygodnia. Do postu jest dołączony szkic obserwacyjny z teleskopu 12", który wydał mi się trochę "blady" jak na tak duży teleskop. Obie galaktyki NGC5216 i NGC5218 zainteresowały mnie również ze względu na ich grawitacyjne połączenie. Na zdjęciach wyglądały na małe, skoncentrowane obiekty o rozsądnej jasności, które powinny być łatwym celem dla 8". I tak też było. Co prawda warunki były wczoraj wyjątkowe, w każdym bądź razie obiekty te w moim teleskopie, pod niebem nad głową z moimi okularami i wzorkiem, zdecydowanie lepiej i wyraźnie się prezentowały niż na wcześniej wspomnianym szkicu. Nawet można było wyłapać pewne subtelne struktury budowy galaktyk. Więcej o tych obiektach poniżej.

NGC5205 Galaktyka zaobserwowana przed dwoma poniższymi. Z początku zerkaniem, po lepszej akomodacji oka do ciemności widoczna lepiej praktycznie na wprost. Przy 200x jednorodna mgiełka. W pobliżu galaktyki tej nocy dostrzegłem dwie gwiazdy 14.6m i 14.7. To świadczyło o naprawdę dobrych warunkach obserwacyjnych.
NGC5216 NGC5218 Dwie galaktyki wspomniane na wstępie. NGC5218 wydawała się łatwiejsza do dostrzeżenia od NGC5216. Obie wyraźne przy 200x widoczne na wprost. W obu można było odróżnić jaśniejsze centrum od słabszej otoczki. Pomost oczywiście niewidoczny. W tej lepiej widoczne trochę takie jakby inne kształty obrzeży. Coś tam na skrajach majaczyło nietypowego i dziwacznego, że się tak wyrażę. Wszystkie trzy wyżej wymienione galaktyki mieściły się w jednym polu widzenia okularu 15mm 82 stopnie. W moim odczuciu lepiej widoczne niż na szkicu z 12" wspomnianym powyżej. Galaktyki obserwowane przy wyśmienitych warunkach, pozwalających zarejestrować w teleskopie 8" gwiazdy 15m.
Obrazek
NGC4152 Mgiełka widoczna na wprost.
NGC4126 Widoczna dobrze wytężonym wzrokiem. Jasność według SkySafari 14.5m
PGC38835 Pozwolę sobie użyć określenia. "Podjarany" dzisiejszymi warunkami postanowiłem zapolować na galaktyki 15m. Jasność tej galaktyki to 14.9. Widoczna 100% zerkaniem.
PGC38965 Bardzo ciężki obiekt. Mooocnym zerkaniem. Obok niej również zerkaniem dostrzegłem gwiazdę o jasności według SkySafari 15m.
NGC4064 Duża i jasna w 8" galaktyka. Widoczne jasne jądro i słabsza jakby nieregularna otoczka.
NGC4110 Mocnym zerkaniem przy 80x.
NGC4064 PGC4536746 Przy 200x zerkaniem pokazywała podłużny kształt i coś, co jakby go zakłócało. Wtedy jeszcze nie wiedziałem że są tam dwie galaktyki. W SkySafari wyświetliła mi się jedna. Gdy zaobserwowałem jej dziwny kształt, jeszcze bardziej powiększyłem w programie kadr z tą galaktyką i wyskoczyła mi informacja o drugiej PGC4536746 o jasności 14.4m. Na zdjęciach widać trochę nieregularne środkowe pojaśnienie. 14.4m było w tej nocy w moim zasięgu, więc uznaję że zaobserwowałem obie nałożone na siebie galaktyki.
NGC4155 Wypatrzyłem ją zerkaniem przy 80x okularem Celestron Luminos. Jasność 14.4m
NGC4147 Gromada kulista. Jasny obiekt w teleskopie 8". Przy 80x widoczne gwiazdy na obrzeżach. Przy 200x lepiej widoczne z specyficznymi układami.
Obrazek
NGC4596 NGC4608 NGC4596 Bardzo ciekawa galaktyka. Jasne jądro i dziwaczna otoczka. Jasny, duży i przyjemny obiekt w teleskopie 8". NGC4608 Słabsza i mniejsza, ale dobrze widoczna w teleskopie jako typowa galaktyczna plama z jaśniejszym jądrem i otoczką wokół niego.
NGC4638 NGC4637 W NGC4638 widoczne lekko podłużne jądro i otoczka. W jednym polu z dwiema galaktykami powyżej. Przy 200x wypatrzyłem maciupeńką NGC4637 przyklejoną do NGC4638.
Obrazek
M60 Duża okrągła galaktyka z jasnym jądrem i sporą otoczką. Podczas jej obserwacji wystąpiły małe zakłócenia. Żona nadawać mi sygnały świetlne, żebym już zostawił tą jak ona nazywa drugą miłość i wrócił do domu :( Jeszcze sobie kiedyś oczy wydrapią. Na wszelki wypadek chowam wszystkie młotki na posesji. Szkoda tego wklęsłego dużego lustra.
NGC4647 Obok M60. Lekkie pojaśnienie w centrum? Raczej jako jednolita mgiełka na niebie, bardzo dobrze widoczna w 8"
NGC4606 Urokliwa galaktyka z dwiema gwiazdami na jej tle. Trochę słaba. Zerkaniem można ją nieco pogrubić.
NGC4607 Spodziewałem się jaśniejszego obiektu. Niby 13m, a nie byłem pewien czy ją widzę przy 80x. Musiałem potwierdzić ją powiększeniem 200x, ale i tak tylko zerkaniem. Majaczyła jako podłużna, bardzo słaba plamka światła.
M59 Podobna do M60. Trochę mniejsza.

Obserwacje galaktyk 14-15m w teleskopie 8" okazało się bardzo trudnym, czasochłonnym i męczącym zajęciem. Na razie z ich rezygnuję i zajmę się obiektami do 14m, chyba że jakaś się akurat napałęta w polu widzenia, to jej nie odpuszczę. Skupię się na jaśniejszy a gdy mi braknie do 1000, to będę wyciskał z 8" ostatnie soki. Wczorajszej nocy wkroczyłem na potężne złoża galaktyk. Chwilę tu zabawię. Oby pogoda i czas pozwoliły wykopać jak najwięcej galaktyk zanim ten obszar wejdzie w niekorzystny z mojej lokalizacji, niski południowo zachodni rejon nieba. Wszystkie zdjęcia w tym poście podlinkowane z Wikipedia.org
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Obserwacje teleskopem Newton 200mm f6

Post autor: abc »

19-04-2020 Obserwacje z ogrodu, ratio 0.549. Teleskop Synta 8"

Niebo czyste jak łza. Seeing nie najlepszy. O przejrzystości z 17/18 mogłem tylko pomarzyć.
Pomimo tylko 2 stopni planowałem dłuższe obserwacje. Niestety. Moje plany brutalnie pokrzyżowały chmury po 23:00. W krótkim czasie po zgaśnięciu latarni. :sciana

NGC4880 Jednolita mgiełka widoczna dobrze wytężonym wzrokiem. Trudny obiekt. Niepełna akomodacja oka do ciemności.
NGC4746 Tylko zerkaniem. Podłużny kształt. Niedaleko galaktyki, przy 200x udało mi się dostrzec gwiazdę około 14.5m
NGC4733 Szara mgiełka. Mizerna przy dwóch sąsiednich galaktyka omówionych niżej, widocznych w jednym polu przy 80x.
NGC4754 Jasny obiekty w 8". W okrągłym kształcie galaktyki można było dostrzec jaśniejsze centrum.
NGC4762 Cudo!. Wyraźny, podłużny kształt. Okrągłe małe i jasne jądro z podłużnym słabszym przedłużeniem z obu stron. Oba końce zakończone mgiełkami okalające to niezwykłe centrum galaktyki. Bajeczny obraz przy 200x połączony z mocnym zerkaniem.
Obrazek
(wikipedia)
Nigdy nie oglądam wcześniej zdjęć galaktyk. Najpierw obserwuję je wizualnie i gdy któraś mi się spodoba, sprawdzam jak wyglądaja na fotografiach i szukam zaobserwowanych detali.
Chyba zrobię listę takich obiektów, abym mógł się nim przyjrzeć dokładniej pod ciemniejszym niebem.
NGC4694 Widoczna na wprost. Lekkie pojaśnienie centrum. Próbowałem wypatrzeć jej malutką sąsiadkę 14.1m PGC 5064585. Zmarnowałem na to dużo czasu.
NGC4641 Słaba mgiełka przy niezbyt jasnej gwiździe. Przy 200x bardziej oczywista niż przy 80x.
NGC4640 Odrobinę słabsza od powyższej. Musiałem ją potwierdzić przy 200x.
NGC4654 Wyraźna galaktyka. Jaśniejsze centrum. Z boku fajny układ gwiazd. Po sąsiedzku trochę jaśniejsza galaktyka opisani niżej, ale ze względu na układ gwiazd, ta pierwsza rzuciła mi się w oczy.
NGC4639 Trochę jaśniejsza od sąsiadki NGC4654. Pojaśnienie w centrum.
NCG4620 Widoczna tylko bardzo mocnym zerkaniem.
NGC4659 Trochę wytężonym wzrokiem, ale generalnie na wprost.

Poległem dzisiaj przy próbie dostrzeżenia IC3742.
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Obserwacje teleskopem Newton 200mm f6

Post autor: abc »

20-04-2020 Obserwacje z ogrodu, ratio 0.549. Teleskop Synta 8"

Niebo bezchmurne. Ze względu na niską temperaturę, okoliczne kotłownie sąsiadów pracują pełną parą. W powietrzu czuć gryzący dym z kominów.

M58 Bardzo jasna galaktyka. Prezentuje się naprawdę wspaniale w teleskopie 8" z bardzo jasnym jądrem i majaczącą sporą otoczką, szczególnie przy zerkaniu, w której można doszukać się pewnych niejednorodności.
NGC4564 Mała mglista plamka. Zerkaniem pojaśnienie jądra. W jednym polu z poniżej omawianymi galaktykami
NGC4567 NGC4568 Dobrze widoczna w 8" parka, optycznie nałożonych na siebie galaktyk. Widoczne jako mgliste plamki układające się w kształt V z jednej strony lekko dłuższe. Zerkaniem można dopatrzyć się w obu pojaśnienia w centrum, lepiej widoczne w NGC4568. Przez sporo dymu w powietrzu, warunki trochę nienajlepsze. Myślałem nawet o rezygnacji z polowania na galaktyki dzisiejszej nocy przez ten dym. Obiekt ciekawy i warto by było do niego wrócić pod ciemnym niebem.
Obrazek
(wikipedia)
M89 Jasna galaktyka podobnie jak M58. Trochę większa, nieco jaśniejsze jądro i sporo wokół jego otoczki o jakby jakichś niejednorodnościach, lub po prostu wpływ seeingu. Zaraz z boku galaktyki bez problemu dostrzegłem dwie mniejsze.
NGC4550 NGC4551 Dwie galaktyki w jednym polu z M89. Od razu rzuciły w oko. NGC4550 podłużna plamka z pojaśnieniem w centrum. Zerkaniem robi się dość sporo tego pojaśnienia. NGC4551 mglisty kleks światła w teleskopie. Trochę mniejszy od NGC4550. Próbowałem również dostrzec PGC 41959 znajdującą się między NGC4550/NGC4551 a M89. Chyba ją widziałem przy 200x, ale pewności nie mam. Kiepski seeing. niedaleko pozycji galaktyki dobrze widoczna gwiazda 13.9. Sama galaktyka to 14.1m
M90 IC3583 No pięknie. W porównaniu do wcześniejszy, dzisiejszych Messierów to duży i jasny obiekt w 8". Podłużny, mglisty kształt. Zerkaniem sporo otoczki i jaśniutkie, jakby dwustopniowe centrum. W środku bardzo jasne jadro, otoczone jakby nieco słabszym i wokół pełno galaktycznej mgiełki. W mniejscu IC3583 widać od razu przy 80x lekkie przymglenie w pobliżu dość jasnej gwiazdy.
NGC4584 Dużo czasu poświęciłem na dostrzeżenie tej galaktyki. Przy 200x mocnym ale to naprawdę mocnym zerkaniem dało się ją zobaczyć. Blisko tej galaktyki znajduje się gwiazda około 14m, która mnie trochę rozpraszała. Trudny obiekt.
NGC4531 Spora, jednolita mglista plamka widoczna na bez problemu na wprost w teleskopie 8"
M87 NGC4478 NGC4476 NGC4486A NGC4486B M87 duża i jasna galaktyka. Widoczne jakby trochę rozciągnięte jądro i zerkaniem sporo mglistej otoczki. Z boku od razu dostrzegłem dwie słabsze galaktyki NGC4478, NGC4476 i trzecią bardzo małą, podobną do gwiazdy NGC4486A. Na czwartą, NGC4486B potrzebowałem 200x. Gdy wiedziałem dokładnie gdzie jest, widziałem ją również zerkaniem przy 80x. Fajne 1 stopień pola widzenia przy 80x. NGC4478 Mniejsza od M87, ale jasna. Widoczne pojaśnienie w centrum. NGC4476 taka sobie mgiełka.
NGC4440 NGC4436 NGC4431 NGC4440 wytężonym wzrokiem, ale widoczna w miarę dobrze. Można się dopatrzeć lekkiego pojaśnienia w centrum, ale raczej jako jednolita, mglista plamka. NGC4436 również dobrze dostrzegalna w 8" ale raczej dość mocno wytężonym wzrokiem. Na jej tle jaśniejsza gwiazdka. NGC4431 Przy 80x była dla mnie nieuchwytna. Udało mi się ją dostrzec dopiero za pomocą powiększenia 200x mocnym zerkaniem. Trudno było zarejestrować jej fotony w oku, ale jak już mi się udało, to dostrzegałem ją przy 200x na wprost.
NGC4452 Przy 80x widoczna wytężonym wzrokiem jako jednolita, podłużna plamka światła. Przy 200x wyraźniejszy podłużny kształt i chyba widziałem obok jej IC3381
NGC4429 Bardzo jasna galaktyka w 8" obok jasnej gwiazdy. Jaśniejsze jądro i słabsza, jakby nieregularna galaktyczna otoczka. Bardzo przyjemny widok dla oka po kilku wcześniejszych mgiełkach.

Następną noc poświęcę łańcuchowi Markariana. :cwaniak
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Obserwacje teleskopem Newton 200mm f6

Post autor: abc »

Mam dwie zaległe obserwacje, które opiszę w jednym poście.
Pierwsza z dnia 21-04-2020. Obserwacje prowadziłem z ogrodu przy ratio 0.549 teleskopem Synta 8". Na początku obserwacji towarzyszył mi jeż, którego raz mało co nie rozdeptałem. Na moim ogrodzie te zwierzątka to nic nadzwyczajnego. Co roku, szczególnie na wiosnę nawet po kilka naraz przeczesują okolice mojego domu. Głównym celem tych obserwacji był łańcuch Markariana.

NGC4571 Spora, jednolita plamka światła, szczególnie zerkaniem. Trudny obiekt. Kiepska jasność powierzchniowa. Blisko jasnej gwiazdy.
M91 Sporych rozmiarów galaktyka, ale słaba jasność powierzchniowa. Małe jasne jądro, otoczka zerkaniem próbuje pokazać coś więcej, ale nie dla Synty 8" kiełbasa. Galaktyka potrzebuje raczej ciemnego nieba.
M88 Wow. Duża, jasna w 8" galaktyka. Jane jądro sporo otoczki . Mam wrażenie że majaczą jakieś struktury ramion. Przy 200x chyba widziałem taką jakby przestrzeń między centrum, a jednym z ramion galaktyki. Podczas spoglądania prze okular Luminos 15mm, śmignął mi w polu widzenia bardzo jasny meteor. Aż się trochę przestraszyłem. Potężna jasna kreska przez całe pole widzenia i dość długo widoczny ślad wypalania się w atmosferze. Jeszcze czegoś takiego nie widziałem. Co ciekawe. W kolejną noc opisaną w tym poście poniżej, śmignęły mi aż trzy razy meteory w polu widzenia, ale o wiele słabsze.
NGC4516 Tylko zerkaniem przy 200x. Wygląda na dość sporych rozmiarów kątowych przy tym powiększeniu. Bardzo trudny obiekt. Dużo czasu zmarnowałem próbując ją wypatrzeć w błędnie określonej lokalizacji względem okolicznych gwiazd.
NGC4459 w 80x jasny, ale mały obiekt. Szybka zmiana na 200x. Widoczne jasne jądro i słabsza otoczka. Zerkaniem miałem wrażenie, jakby otoczka zakreślała pierścień wokół centrum. Dzisiaj patrząc na zdjęcie galaktyki, bardzo się zdziwiłem i wiem że to nie były przewidzenia. Galaktyka ma nietypowy wygląd. Wygląda na to, że dostrzegłem ciemne pasmo okalające jądro galaktyki w 8".
Obrazek
Wikipedia.org
NGC4446 Mocnym zerkaniem przy 200x. Niedaleko NGC4447. Chyba ją widzę, ale nie jestem pewien. Nie zaliczę ją do zaobserwowanych.
NGC4474 Widoczne pojaśnienie centrum. Same jądro wygląda na dość jasne. Dobrze widoczna otoczka na wprost. Podłużny kształt.
NGC4468 Przy 200x zerkaniem mglista plamka.
NGC4477 Fajna galaktyka w 8". Mnóstwo otoczki i jasne jądro.
NGC4473 Podobny mglisty obiekt jak wyżej z tym że zdecydowanie jaśniejsze jądro.
NGC4479 Przy 200x zerkaniem. Dużo mniejsza od dwóch wyżej wymienionych sąsiadek. Można w jej wyzerkać jasne jądro i słabszą otoczkę.
NGC4461 NGC4458 Dwie jasne galaktyki w jednym polu przy 200x. NGC4461 podłużna kreska zdecydowanie jaśniejsza. Jasne jądro o "dziwnej"budowie. NGC4458 pojaśnienie centrum i otoczka.
NGC4438 NGC4435 Kolejna parka galaktyk po dwóch wyżej wymienionych. Zdecydowanie większa od sąsiadki. Jasność podobna. Trochę więcej otoczki i jasne jądro. NGC4435 Mniejsza otoczka, jaśniejsze jądro od sąsiadki.
M86 Galaktyka w fajnym trójkącie z innym trzema. Bardzo jasne jądro, sporo otoczki, ale przy 80x nic się tam ciekawego nie dzieje.
M84 Jaśniejsza od M86, ale mniejsza. Sporo majaczącej otoczki i jasne jądro.
NGC4388 W trójkącie z M86 i M84. Oba Messiery są okrągłe, a NGC 4388 ma wyraźny, podłużny kształt. Coś tam po środku kreski dziwacznie majaczy. Dla mnie zdecydowanie ciekawszy obiekt od sąsiednich Messierów. Po przeglądnięciu zdjęć, podejrzewam, że te "dziwactwa" to ślady pasm pyłowych.
NGC4387 Przy 200x wyraźnie jaśniejsze jądro i mglista otoczka. Galaktyka widoczna na wprost bez problemu.
NGC4413 Widoczna dobrze jako szara plamka przy 200x
NGC4425 Wyraźnie podłużny kształt. Majaczące pojaśnienie centrum. Dobrze widoczna przy 200x
NGC4402 Bardzo mocnym zerkaniem. Przy 200x można pomylić ją z gwiazdą.
NGC4305 NGC4306 Obie galaktyki mocnym zerkaniem. NGC4306 lepiej dostrzec.
NGC4267 W porównaniu do dwóch wyżej wymienionych jest naprawdę duża i jasna. Przy 200x słaba otoczka okalająca jaśniejsze centrum. Galaktyka widoczna bez problemu na wprost.
NGC4222 Przy 200x bardzo mocnym zerkaniem. Być może ją widziałem, ale nie jestem pewien.
NGC4216 Piękna galaktyka. Przy 200x podłużna kreska. Jasne jądro, po bokach dziwna otoczka podłużna i takie jakby przedłużenie tego jądra i jakby przerwy mięczy przedłużeniem jądra a końcowymi mglistymi elementami galaktyki. Na jednym z końców jak by się pokazywało coś delikatnie jaśniejszego. Ciekawy obiekt.
Po przeglądnięciu zdjęć, dochodzę do wniosku, że prawdopodobnie były to ślady pasm pyłowych galaktyki.
Obrazek
NGC4206 Podłużna, mglista, bardzo słaba mgiełka. Trzeba się trochę wysilić, aby ją zobaczyć, ale podłużny kształt oczywisty.
M13 Coś jasnego na zakończenie. Przy 200x rozrojona do samego centrum.


22-04-2020 Obserwacje z ogrodu, ratio 0.549. Teleskop Synta 8"

Podczas tych obserwacji doszedłem do wniosku, że muszę kupić jakiś akumulatorek 9v do platformy paralaktycznej, "bo puści mnie z torbami".

NGC4193 Bardzo słaba mgiełka. Ciężko wypatrzyć przy 80x. Chyba lekkie pojaśnienie centrum. Mała jasność powierzchniowa.
NGC4189 Lepiej dostrzec ją od NGC4193, ale również trudny obiekt. Jednolita plamka światła na niebie.
NGC4168 Widoczna bardzo dobrze na wprost, chociaż za jasna to nie jest. Widoczne jaśniejsze jądro i słabsza otoczka. Przy 200x wyraźniejsza i fajniejsza.
NGC4165 Mała i słaba galaktyka koło NGC4168. Widoczna przy 200x mocnym zerkaniem.
NGC4212 Jasna galaktyka w 8". Trochę jaśniejsze, rozciągnięte jądro i otoczka. Podczas obserwacji tej galaktyki przelot meteoru w polu widzenia.
IC3061 Bardzo malutki i słabiutki kleks światła przy 200x zerkaniem.
M99 Ogromna i jasna galaktyka. Jane jądro i otoczka jak by próbowała coś pokazać. Myślę, że pod ciemnym niebem działo by się tu. Przy 200x chyba widoczny delikatny zarys ramion, albo moja fantazja. 160x No super. Obiekt obowiązkowy pod ciemnym niebem.
M98 Wyraźna podłużna plamka światła z jaśniejszym centrum.
NGC4186 Koło M98 przy 200x baardzo mocnym zerkaniem.
NGC4152 Wyraźna plamka światła widoczna na wprost. Pojaśnienie centrum.
NGC4298 NGC4302 NGC4298 widoczna dobrze przy 80 jak i 160x. Okrągły jednolity kleks światła. Nie sposób ją przeoczyć w 8". Z ją sąsiadką NGC4302 miałem problem z wyraźnym dostrzeżeniem. Przy obserwacji tej parki galaktyk, zgasły latarnie i widoczność NGC4302 znacząco się poprawiła. Szczególnie w 200x wyraźny zerkaniem podłużny kształt.
NGC4312 Słaba, podłużna kreska.
NGC4262 Jasna w 8", ale trochę mała galaktyka. Pojaśnienie w centrum.
M100 NGC4322 NGC4328 . M100 Kawał galaktyki z jasnym jądrem i sporą, majaczącą, nieregularną otoczką, która jakby chciała się czymś pochwalić. NGC4328 przy 80x coś tam majaczyła. 200x uległa całkowicie. NGC4322 Mocnym zerkaniem przy 200x. Niedaleko galaktyki widoczne dwie gwiazdy po 14.4m.
NGC4330 NGC4350 Fajna parka galaktyk, ale trochę małe przy 80x. NGC4330 okrągła, jasne jądro. NGC4350 Podłużna kreseczka z podłużnym jądrem.
NGC4383 Widoczna bardzo dobrze, ale mała. Wyraźne pojaśnienie centrum. Zmarnowałem trochę czasu próbując dostrzec sąsiednią galaktykę UGC7504, Gdy dokładniej ją sprawdziłem, zdałem sobie sprawę, że nie mam szans w tej nierównej bitwie. Jasność tej galaktyki to tylko 15.1m. Być może przy pamiętnej nocy 17/18-04 bodajże udało by się.
NGC4450 Jasna galaktyka w teleskopie. Jądro i majacząca sobie otoczka.
M85 Jasna galaktyka. Niedaleko jądra świeci sobie dość jasna gwiazda. Otoczka jakaś taka nieregularnie majacząca.
NGC4394 Blisko M85. Malutka, niepozorna galaktyka przy Messirze. Pojaśnienie jądra i słaba otoczka.
C/2019 Y4 (ATLAS) Jasny i sporych rozmiarów obiekt. Dziwaczny, ciężko do opisania kształt. Duża głowa, czoło i lekki warkocz?
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Obserwacje teleskopem Newton 200mm f6

Post autor: abc »

23-04-2020 Obserwacje z ogrodu, ratio 0.549. Teleskop Synta 8"

NGC5832 Przy 200x mocnym zerkaniem i dłuższym wpatrywaniu się, można wypatrzyć słabiutką mgiełkę. Niebo jeszcze chyba nie do końca pokryło się ostateczną ciemnością po zachodzie słońca. Nad północno-zachodnim horyzontem widać już zapowiedz białych nocy.
NGC6217 Fajna galaktyka widoczna na wprost przy 80x z lekkim pojaśnieniem w centrum. Zerkaniem widać dość sporo zewnętrznych partii galaktyki. Przy 200x galaktyka wyraźniejsza. Jądro jaśniejsze i widać, jakby na jej tle świeciła jakaś gwiazda?.
NGC6068 NGC6068A Przy 200x mocnym zerkaniem widoczna dość spora plamka światła przy tym powiększeniu. NGC6068A malutka przy sąsiadce. Ciężko ją wypatrzyć, ale widzę ją na 100%
NGC2300 NGC2276 NGC2300 niedaleko Gwiazdy Polarnej. Nawet fajna jasna galaktyka widoczna na wprost przy 80x w teleskopie 8". Zerkaniem można dostrzec dość sporo zewnętrznej otoczki i pojaśnienie centrum. NGC2276 blisko jaśniejszej gwiazdy. Przy 80x trudna. Przy 200x można dostrzec pojaśnienie centrum.
IC455 Przy 200x widać w jej miejscu niewielkie pojaśnienie.
NGC2268 Widoczna na wprost mglista plamka. Można z trudem dopatrzyć się lekkiego pojaśnienia w centrum.
IC469 Wyrażna plamka światła w 8" przy 200x. W samym środku trójkąta z trzech jaśniejszych gwiazd. Przy 80x zerkaniem.
IC391 Dużo gwiazd w jej pobliżu utrudniały mi lokalizację tej galaktyki. Wielokrotnie gubiłem się w tym rejonie nieba. Przy 80x zerkaniem wyraźna mała plamka światła na niebie. Podczas tej nocy, niedaleko galaktyki znajduje się kometa C/2017 T2 (PANSTARRS).
C/2017 T2 (PANSTARRS) Jasna, ładna w teleskopie 8" mgiełka na niebie. Dość spore pojaśnienie w centrum. W samym środku taka jakby jaśniutka gwiazda. Warkocza ciężko się doszukać, jak również określić jej kierunek przemieszczania się na niebie. Można dopatrzyć się z jednej strony bardziej ostrych granic między mglistą otoczką a kosmiczną przestrzenią.
M61 Galaktyka okrągłą, bardzo jasna w teleskopie 8". Nawet w niesprzyjających warunkach, jakie dzisiaj panują w tym rejonie nieba prezentuje się wyśmienicie. W centru okrągłe, bardzo malutkie jądro, jakby gwiazda tam świeciła. Zerkaniem dość spor otoczki ukazująca się jako nieregularny, mglisty twór otaczający jądro. Jej sąsiednie słabsze galaktyki odpuściłem sobie ze względu na panujące dzisiaj w tym rejonie nieba warunki.
NGC4448 Jasna galaktyka o podłużny kształcie. Wyraźne pojaśnienie jądra. Fajne zerkaniem przedłużenia od centrum na boki galaktyki. Bardzo wdzięczny i ciekawy obiekt w 8"
NGC4559 Super. Przy 80x sporych rozmiarów obiekt. Gwizdy na jej tle. W centrum pojaśnienie widoczne zerkaniem. Również zerkaniem wydawało mi się, że widzę jakieś przecinanie nad jądrem tego mglistego obłoku. Myślałem, że to najlepszy obiekt jaki dzisiaj widziałem, dopóki nie skierowałem teleskopu na pobliską NGC4565.
NGC4565 Szok!!. Jasna, bardzo podłużna galaktyka. Naprawdę sporo jej na bokach. Jasne jądro i zerkaniem widoczne ciemne pasmo przecinające galaktykę.
Obrazek
(wikipedia.org)
NGC4555 Przy 80x malutki kleks światła na niebie.
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Obserwacje teleskopem Newton 200mm f6

Post autor: abc »

W wyników nudnej księżycowej nocy 28-04-2020 powstał taki oto filmik :lol:
Księżyc w projekcji okularowej przez SW Synta 8". TS HR planetary 6mm + brlow Soligor 2x 2" + tel. Honor 7.

[youtube][/youtube]

Była oczywiście i Wenus przy 400x
IMG_20200428_212602.jpg
Dzień wcześniej, przed chmurami, udało się ustrzelić Księżyc. 8-)
IMG_20200425_202639.jpg
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Obserwacje teleskopem Newton 200mm f6

Post autor: abc »

Moje wczorajsze zabawy z nagrywaniem Księżyca :lol:
Wszystkie filmy w projekcji okularowej przy 400x. Wyposażenie takie jak opisane w poście wyżej. Popracowałem trochę nad manualnymi ustawieniami nagrywania telefonu. :uczen

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Obserwacje teleskopem Newton 200mm f6

Post autor: abc »

Wczorajszy Księżyc.
Orkiestra świerszczy jak zwykle niezawodna. Aż żal wstawiać jakiś inny podkład, chociaż myślałem że będę musiał to zrobić. Wczorajszego wieczoru trochę wcinają się odgłosy pobliskich dwóch imprez ogrodowych, chwilami próbującymi się wzajemnie zagłuszyć. Były również wiosenne okrzyki godowe gatunku Homo sapiens. Szczególnie piskliwie donośne żeńskiej, młodej płci, ale na szczęście, akurat na tych trzech krótkich filmikach ich nie słychać. :lol:

Krater Clavius w projekcji przy 400x w Synta 8" + zoom w telefonie do połowy. Chwilami są dość dobre momenty. Szczególnie w drugiej minucie.
[youtube][/youtube]

Krater Bullialdus w projekcji przy 400x w Synta 8" + telefon komórkowy.
[youtube][/youtube]

Krater Plato w projekcji przy 400x w Synta 8" + telefon komórkowy.
Robiąc to nagranie nie pomyślałem o małych kraterach znajdujących się wewnątrz. Chociaż już na tym video można dostrzec niektóre. Przy następnej okazji powiększę ten obszar podobnie jak krater Clavius. Nagrałem tej nocy cztery krótkie filmiki tego obszaru i na każdym widać po prawej błękitnawe zabarwienie. Ciekawe od jakiego minerału/pierwiastka?
[youtube][/youtube]

Filmik z kraterem Kopernika mam tylko jeden, ale nie wyszedł ciekawy. Akurat kiepski seeing. Później o nim zapomniałem.
Powyższe trzy filmiki zostały nagrane telefonem komórkowym Honor 7 przez teleskop SW Synta 8" na platformie paralaktycznej z wykorzystaniem projekcji okularowej i powiększania 400x uzyskanego za pomocą okularu TS HR Planetary 6mm + Barlow Soligor 2x 2".
ODPOWIEDZ

Wróć do „Obserwacje wizualne”