William Herschel (4/4) - odkrycie Urana.

Od wielkiego wybuchu po dzień dzisiejszy i daleko w przyszłość.
Awatar użytkownika
SPUNTI
VIP
Posty: 1637
Rejestracja: 8 lut 2019, o 20:14
 Polubiane: 18 times

William Herschel (4/4) - odkrycie Urana.

Post autor: SPUNTI »

William Herschel (4/4) - odkrycie Urana.
Po zakończeniu zagadnienia wyznaczaniu paralaksy astronom skierował swoje obserwacje ku astronomii gwiazdowej. Nie zajmował się ruchami ciał jak jego wielcy poprzednicy rozpoczął obserwację poszczególnych gwiazd. Rozpoczął dokonywać pomiary położeń składników gwiazd podwójnych, a także satelitów Jowisza. Dzięki rozpoczęciu obserwacji jakie zostały ukierunkowane w stronę gwiazd Herschel staje się pionierem astronomii gwiazdowej. Taki przedwstępny etap astronomii gwiazdowej astronom rozpoczął już w 1775 roku przy użyciu teleskopu o ogniskowej ponad 2 metry i średnicy 5 cali. Przegląd gwiazd ograniczał się do 4 wielkości gwiazdowej, ale już w sierpniu 1779 roku buduje większy teleskop o tej samej ogniskowej ale średnicy lustra 16,5 cm. Z pomocą tego teleskopu głównym celem było sporządzenie obserwacji gwiazd podwójnych jaśniejszych od 8 wielkości gwiazdowej, następnie wyznaczenie metodą Galileusza ich paralaksy. Jego przyrząd optyczny był kilkadziesiąt razy lepszym przyrządem jaki miał do dyspozycji Galileusz. Penetrując sferę niebieska usiane tysiącami gwiazd przy domowej swojej posesji zaobserwował pewien obiekt, który o kilku dniach zmienia swoje położenie na tle gwiazd…. jego obserwacja zmierzał ku planecie Uran. Astronom nie mógł długo ochłonąć, że odkrył 6 planetę naszego systemu słonecznego. Dotychczas od starożytności do chwili odkrycia Urana znane były widoczne planety tylko gołym okiem. Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn znane były dobrze astronomom starożytnym jak też ówczesnym astronomom ale fakt, że Herschel był tylko pasjonatem astronomii zyskał swoją osobą duże zainteresowanie. Jak się przewiduje prawdopodobnie już Galileusz miał obserwować planetę Uran ale wziął ją za zwykłą gwiazdę nie przyglądając się jej dalej wcale. Obserwując bardzo starannie obszary nieba swoim teleskopem Herschel pisał w swoich notatkach obserwacyjnych, które przedłożył w Royal Society pisząc ….” Podczas obserwacji bardzo słabych gwiazd w okolicy H Bliźniąt zauważyłem jedną, która wydawała się wyraźnie większa i jaśniejsza od pozostałych. Byłem zaskoczony i porównałem ją do H Bliźniąt i słabą gwiazdką w czworoboku pomiędzy Woźnicy, a Bliźniąt i widząc, że jest większa od ich obu podejrzewałem, że jest kometą”… W swoim dzienniku obserwacyjnym 17 marca 1781 roku pisze…” szukałem komety lub mgławicowy i doszedłem do wniosku, że jest to jednak kometa ponieważ zmienia wyraźnie swoje położenie”… 19 marca 1781 roku pisze dalej …” obiekt porusza się zgodnie z porządkiem znaków zodiaku i znajduje się nieznacznie od ekliptyki”… W ten sposób odkrywa 6 planetę naszego systemu słonecznego obserwując gwiazdy w gwiazdozbiorze Bliźniąt przy użyciu 16,5 cm teleskopu odnalazł tę jedyną, strasznie powoli przesuwała się na tle gwiazd.
Załączniki
William Herschel (4/4)  -  odkrycie Urana.
William Herschel (4/4) - odkrycie Urana.
face_obraz.jpg (30.22 KiB) Przejrzano 689 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Astronomia teoretyczna”