Sekcja Obserwacji Słońca

Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Sekcja Obserwacji Słońca

Post autor: tafig »

Witam!
Podaję aktualną stronę naszej sekcji. By mieć pełny wgląd do strony i móc wysyłać swoje raporty online należy się zarejestrować.
http://sos.poa.com.pl
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Re: Sekcja Obserwacji Słońca

Post autor: tafig »

W 2018 roku sprawiliśmy sobie koszulki. Wszystkie koszulki dotarły do odbiorców, nawet te do Hiszpanii. Koszulki jak zawsze dofinansowało Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Serdeczne dzięki. Tak wyglądają.
Załączniki
koszulki sos ptma.jpg
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Teleskop słoneczny dla sekcji SOS PTMA

Post autor: tafig »

Mam pomysł abyśmy zastanowili się nad zakupem teleskopu słonecznego typu Lunt lub Coronado dla naszej sekcji. Rozmawiałem już o tym z prezesem PTMA i niestety nie może nam wyłożyć pieniędzy dlatego musimy zrobić zrzutkę na ten cel. Razem z Januszem Bańkowskim uważamy, że to świetny pomysł. Myślę aby w tym celu również ustawić puszkę na zjeździe. Założymy też specjalne konto, na które będzie można wysyłać pieniążki. Chciałbym aby każdy z nas wypowiedział się na ten temat. Informację również zamieszczę na grupie FB SOS PTMA.
https://deltaoptical.pl/teleskop-slonec ... om=listing
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
lukasz_kucemba
Społeczność SOS
Posty: 64
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:46

Re: Teleskop słoneczny dla sekcji SOS PTMA

Post autor: lukasz_kucemba »

Myślę, że największym problemem może być kwestia stacjonowania i zasad użytkowania takiego teleskopu.
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Teleskop słoneczny dla sekcji SOS PTMA

Post autor: tafig »

Masz całkowitą rację Łukasz. Dlatego chciałbym aby teleskop ten stacjonował u osoby, która podjęła by się obserwacji dla naszej sekcji w paśmie H-alfa .
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Sekcja Obserwacji Słońca

Post autor: abc »

Jeśli mieli by wszyscy członkowie i sympatycy czerpać korzyści z takiego teleskopu, to drogo, bardzo drogo to widzę. Chyba już ktoś dawno temu przez krótki czas udostępniał obraz ze słonecznego teleskopu online.
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Re: Sekcja Obserwacji Słońca

Post autor: tafig »

Nie myślałem o udostępnianiu teleskopu online. Myślałem o prawdziwych badaniach Słońca wykonywanych w paśmie H alfa osoby, która będzie miała do dyspozycji ten teleskop. Udostępniać będzie jedynie swoje raporty dla sekcji. Teleskop byłby również zabierany na zjazdy SOS PTMA.
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
Marek Pacuk
Społeczność SOS
Posty: 8
Rejestracja: 24 lut 2019, o 20:40

Re: Sekcja Obserwacji Słońca

Post autor: Marek Pacuk »

Były swojego czasu transmisje ze Szczecina - sporadyczne. Ostatni raz podczas zaćmienia Słońca i tranzytu Merkurego w 2015 roku. Mój własny sprzęt i transmisja komercyjna (z mojej własnej kieszeni) przez serwery Nadaje.com, gdzie dostaliśmy rabat 90% za jakość przy 500kbs (genialnie nadaje się do LTE - tak właśnie leciał nasz strumień podczas tranzytu Merkurego) porównywalną z YouTube przy 12Mbs! Skoro PTMA Szczecin nie było zainteresowane, to i mi się przestało chcieć udostępniać swój sprzęt i wydawać własne pieniądze.

Ideę SOS popieram i sugeruję po zakupie odpalić sprzęt zdalnie w lokalizacji ze stałym łączem internetowym co najmniej 20Mbs. Na samej rurce się nie skończy - do tego montaż, guider, kamera, rotator barlowów 1/2" można zrobic samemu - np. cała tarcza z lekkim reduktorem i do tego dwa różne powiększenia na aktywne rejony lub protuberancje, mini komputer. Ostatecznie można kupić Quarka zamiast całej tuby i adaptować jakiś tani refraktorek. Nadawać można gdziekolwiek - teraz nawet FB ma streaming.
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Sekcja Obserwacji Słońca

Post autor: abc »

Skoro już tak temat się rozwija to i od siebie dorzucę trzy grosze :D Oprócz wyżej wymienionego sprzętu dodał bym jeszcze zautomatyzowaną kopułę zasilaną panelami słonecznym i sprzęt umożliwiający automatyczną rejestrację naszej dziennej gwiazdy od wschodu do zachodu w pogodne dni. Gdyby już coś takiego się zbudowało, to aby kopuła nie nudziła się w pogodne noce, można by był od razu przewidzieć lepszy montaż pod jakąś dodatkową tubę, która by robiła regularne przeglądy w poszukiwaniu asteroid, komet, nowych/supernowych w innych galaktykach, wypatrywała zmiany jasności gwiazd w wiadomym celu :D Jakiś konkretny program przeglądowy i dobrze opracowana analiza wyników. Tylko bez typowej, popularnej astrofotografia. Wyjaśniał nie będę, bo z takiego jednego form mnie zlinczują :( Napiszę tylko, że to by było marnotrawstwo pogodnych nocy. Są stacje meteo. Z tego co się orientuję, niektórzy operatorzy telefonii komórkowej mają swoje placówki do badań wpływu Słońca na łączność, są stawiane pola z panelami słonecznym do produkcji energii itp. Może, gdyby przygotował konkretny projekt, to zainteresował by się im jakiś inwestor/inwestorzy i pchną SOS na wyższy poziom, poza amatorskie drzwi. :xsun2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Informacje o Sekcji Obserwacji Słońca”