Wiadomości astronomiczne z internetu

Ciekawostki i postępy w dziedzinie astronomii
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Bez rakiet V-2 nie byłoby dzisiejszych lotów w kosmos

2020-09-22.

Rakieta V-2 A4 wystrzelona z Peenemünde, niemieckiej wyspy na Bałtyku, stała się pierwszym obiektem stworzonym przez człowieka wysłanym poza Ziemię. Było to 3 października 1942 r. Rakieta pokonała dystans ok. 190 km.

Dwutonowa rakieta napędzana płynnym paliwem została zaprojektowana przez Wernhera von Brauna i okazała się niezwykle zabójcza podczas II wojny światowej. We wrześniu 1944 r. w stronę aliantów wystrzelono ponad 3000 pocisków.

Wykorzystując naddźwiękową aerodynamikę, żyroskopowe naprowadzanie i możliwości ręcznego sterowania napędem odrzutowym, rakieta V-2 była trudna do przechwycenia. Obiekt wznosił się pionowo na ok. 10 km, a następnie poruszał po łuku, odcinając własne paliwo poza zasięgiem rażenia i spadając na cel z prędkością 6400 km/h.

V-2 była pierwszą na świecie bojową rakietą balistyczną dalekiego zasięgu. Adolf Hitler nie był pod wielkim wrażeniem rakiety V-2, uważając ją za kosztowny pocisk. Wspierał jednak badania, które ostatecznie pochłonęły ogromne zasoby.

Po zakończeniu II wojny światowej rządy amerykański, sowiecki i brytyjski uzyskały dostęp do projektów technicznych V-2 i naukowców odpowiedzialnych za stworzenie rakiet, m.in. dzięki operacjom Paperclip i Backfire.

Amerykanów interesowali uczeni związani z aerodynamiką, bronią rakietowa, chemiczną i medycyną. Spośród nich szczególnie ważni okazali się Wernher von Braun i Arthur Rudolph - twórcy rakiety V-2, czyli pierwszego udanego konstrukcyjnie pocisku balistycznego. 5500 takich rakiet spadło m.in. na Londyn, Paryż, Lille i Brukselę, powodując śmierć ponad 7 tys. żołnierzy i cywilów.

Po zakończeniu wojny obaj uczeni pracowali dla Stanów Zjednoczonych, w tym dla Sił Powietrznych (USAF) i NASA. Odegrali kluczowe role w rozwoju pocisków balistycznych średniego zasięgu, m.in. rakiety Pershing. Najbardziej znaczący okazał się jednak program kosmiczny, który doprowadził po powstania kosmicznej rakiety Saturn V. Ta wzięła udział w programach załogowych lotów kosmicznych Apollo, a więc lądowaniu Amerykanów na Księżycu.
Wernher von Braun zmarł w wieku 65 lat, ale do końca życia przebywał na terenie Stanów Zjednoczonych. Arthur Rudolph nie miał tyle szczęścia. W 1984 jako podejrzany w śledztwie o zbrodnie wojenne zrzekł się amerykańskiego obywatelstwa i opuścił ten kraj.
Pionierskimi badaniami fizycznych i psychicznych skutków przebywania w przestrzeni kosmicznej dla NASA i USAF zajmował się Hubertus Strughold. Po śmierci otrzymał nawet miano "ojca medycyny kosmicznej". Jednakże jeszcze w trakcie swojej pracy w Stanach był trzykrotnie podejrzewany o zbrodnie wojenne. Dopiero po jego śmierci (w 1986 roku) wywiad odtajnił dokumenty potwierdzające jego eksperymenty na ludziach, prowadzone w obozie koncentracyjnym Dachau. Te rewelacje całkowicie popsuły reputację Strugholda. Cofnięto mu wszystkie odznaczenia, jakie otrzymał od armii amerykańskiej.
Bez rakiet V-2 nie byłoby współczesnych obiektów wysyłanych w kosmos przez NASA i ESA.

Rakieta V-2 /Wikipedia

Rok 1950 i Projekt Bumper, czyli ponowne wykorzystanie rakiety V-2, tym razem już w ramach projektów Amerykanów /NASA

Von Braun w towarzystwie ówczesnego administratora NASA. /NASA

Źródło: INTERIA

https://nt.interia.pl/technauka/news-be ... Id,4746953
Załączniki
Bez rakiet V-2 nie byłoby dzisiejszych lotów w kosmos.jpg
Bez rakiet V-2 nie byłoby dzisiejszych lotów w kosmos2.jpg
Bez rakiet V-2 nie byłoby dzisiejszych lotów w kosmos3.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Niezwykłe zjawisko - zorza polarna na komecie

2020-09-22.

Zorze polarne nie są unikalne tylko dla naszej planety. Zjawiska tego typu zauważono w atmosferach niemal wszystkich planet Układu Słonecznego z wyjątkiem Merkurego. Nawet księżyce Jowisza - Ganimedes i Europa - mają własne zorza polarne. Naukowcy byli jednak zaskoczeni, gdy dostrzegli aurorę na komecie.


Dane zebrane przez sondę Rosetta wykazały obecność zorzy polarnej wokół komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

- Badam zorze polarne na Ziemi od 50 lat. Znalezienie aurory wokół 67P, w której brakuje pola magnetycznego, jest zaskakujące i fascynujące - powiedział Jim Burch, fizyk z Southwest Research Institute.

Zorze polarne to zjawiska świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, które ma silne pole magnetyczne o charakterze dipolowym. Na Ziemi zorze występują na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi, chociaż w sprzyjających warunkach bywają widoczne nawet w okolicach 50. równoleżnika. Powstawanie zjawiska związane jest z przepływem prądu w jonosferze na wysokości około 100 km ponad powierzchnią Ziemi, w obszarze przenikania pasów radiacyjnych i górnej atmosfery ziemskiej.

Ale na innych planetach zorze polarne mają inne mechanizmy powstawania. Zorze polarne Ganimedesa i Europy powstają w wyniku interakcji z polem magnetycznym Jowisza. Wenus nie ma własnego pola magnetycznego, ale interakcje z wiatrem słonecznym są na tyle silne, aby wywołać zorze. Z kolei atmosfera Marsa jest wyjątkowo cienka, chociaż słabe pole magnetyczne może podtrzymać powstałą zorzę. Interesująca jest stała zorza polarna Jowisza, która jest spowodowana tajemniczym mechanizmem, który nie został jeszcze odkryty.

Zorza polarna na 67P to prawdziwy fenomen. Kometa nie ma nawet "pożyczonego" pola magnetycznego. ma jednak coś na kształt atmosfery - otoczkę gazu nazywaną komą, która otacza jądro komety. To właśnie w komie spektrograf dalekiego ultrafioletu (FUV) wykrył poświatę w dalekim ultrafiolecie. Czujnik jonów i elektronów Alice (IES) namierzył elektrony z wiatru słonecznego.

- Początkowo myśleliśmy, że emisje ultrafioletu na komecie 67P to zjawisko znane jako poświata, proces wywołany interakcją fotonów słonecznych z gazem kometarnym. Byliśmy zdumieni, gdy odkryliśmy, że emisje UV to zorza polarna, napędzana nie przez fotony, ale przez elektrony wiatru słonecznego, które rozbijają wodę i inne cząsteczki w komie. Powstałe wzbudzone atomy tworzą to charakterystyczne światło - powiedział Joel Parker, astronom z Southwest Research Institute.


Naukowcy zasymulowali odkryli, że międzyplanetarne linie pola magnetycznego owinięte wokół komety są wystarczające, aby zapewnić ścieżkę przyspieszenia elektronów wiatru słonecznego do potencjalnej studni utworzonej przez pole elektryczne wokół jądra komety. Ponieważ kometa nie ma własnego pola magnetycznego, sama zorza jest rozproszona - w przeciwieństwie do zórz polarnych, które są generowane przez wzbudzenie wiatru słonecznego na Ziemi i Marsie.

Zorza polarna obserwowana na komecie 67P jest unikatowa w całym Układzie Słonecznym.


Zorza polarna na komecie 67P /materiały prasowe

Źródło: INTERIA

https://nt.interia.pl/raporty/raport-ko ... Id,4747071
Załączniki
Niezwykłe zjawisko - zorza polarna na komecie.jpg
Niezwykłe zjawisko - zorza polarna na komecie2.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Bliski przelot 2020 SZ2
2020-09-22. Krzysztof Kanawka
Dziewiętnastego września nastąpił bliski przelot meteoroidu 2020 SZ2. Obiekt przemknął w odległości około 365 tysięcy kilometrów od Ziemi.
Meteoroid o oznaczeniu 2020 SZ2 zbliżył się do Ziemi 19 września, z maksymalnym zbliżeniem około godziny 06:10 CEST. W tym momencie 2020 SZ2 znalazł się w odległości około 365 tysięcy kilometrów od Ziemi. Odpowiada to około 0,95 średniego dystansu do Księżyca. 2020 SZ2 ma szacowaną średnicę około 4 metrów.
Jest to 67 (wykryty) bliski przelot planetoidy lub meteoroidu w 2020 roku. Z roku na rok ilość odkryć rośnie: w 2019 roku odkryć było 80, w 2018 roku odkryć było ich 73, w 2017 roku – 53, w 2016 roku – 45, w 2015 roku – 24, zaś w 2014 roku – 31. W ostatnich latach coraz częściej następuje wykrywanie bardzo małych obiektów, rzędu zaledwie kilku metrów średnicy – co jeszcze pięć lat temu było bardzo rzadkie. Ilość odkryć jest ma także związek z rosnącą ilością programów poszukiwawczych, które niezależnie od siebie każdej pogodnej nocy “przeczesują” niebo. Pracy jest dużo, gdyż prawdopodobnie planetoid o średnicy mniejszej od 20 metrów może krążyć w pobliżu Ziemi nawet kilkanaście milionów.
(HT, Tw, ML)
https://kosmonauta.net/2020/09/bliski-przelot-2020-sz2/
Załączniki
Bliski przelot 2020 SZ2.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Podsumowanie Festiwalu Meteor 2020
2020-09-22.
W dniach 5-6 września 2020 r. miała miejsce X, jubileuszowa edycja Festiwalu Meteor. Podobnie jak w latach 2017-2019 impreza odbyła się na Pustyni Błędowskiej, w jej wojskowej części. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Rakietowe (PTR).
Festiwal Meteor to dwudniowa impreza otwarta o charakterze pikniku modelarskiego. Organizowana corocznie przez PTR od 2011 r. Jest największym wydarzeniem rakietowym w Polsce, podczas którego odbywa się około 100 startów rakiet. Nazwa festiwalu nawiązuje do polskiego programu rakietowego sondażu atmosfery, w ramach którego rakieta Meteor 2k sięgnęła granicy kosmosu.
Od roku 2017, dzięki uprzejmości gminy Klucze, udaje się przeprowadzać tę imprezę na terenie ważnym dla historii polskich rakiet, czyli na piaskach Pustyni Błędowskiej. To właśnie tu, we wschodniej części pustyni, 10 października 1958 r. o godzinie 12:48 miał miejsce start pierwszej polskiej meteorologicznej rakiety badawczej RM-1. O wydarzeniu tym poinformowało Polskie Radio.
Piątego i szóstego września na Pustyni Błędowskiej odbyła się coroczna, największa impreza konstruktorów rakiet wysokiej mocy w Polsce – Festiwal Meteor 2020. Wydarzenie to organizowane przez Polskie Towarzystwo Rakietowe (rakiety.org.pl) ściąga na podkrakowską Pustynie Błędowską wielu zapaleńców tego niszowego hobby, jak i tłumy widzów. Sama nazwa wydarzenia upamiętnia polską rakietę badawczą Meteor, która wg niektórych przekazów miała przekroczyć granicę kosmosu, tym samym wprowadzając nasz kraj do elitarnego grona państw kosmicznych.
W tym roku jednak festiwal ten był szczególnie wyjątkowy ze względu na 10-lecie istnienia Polskiego Towarzystwa Rakietowego. PTR przygotował z tej okazji niezłą gratkę, darmowe warsztaty rakietowe podczas których każdy chętny mógł pod czujnym okiem instruktorów skonstruować swój model rakiety, a następnie wystrzelić go w przestworza. Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Łączne wykonano kilkadziesiąt modeli rakiet.
Dziesięciolecie PTR-u to nie jedyna rocznica jaką świętowano. Mianowicie kilka miesięcy przed festiwalem do stowarzyszenia zgłosili się synowie trzonu rakieciarstwa krakowskiego, a mianowicie Panów Walczewskiego i Baranowskiego. Panowie przypomnieli o tym, że w tym roku mija 60 lat od pierwszego startu polskiej rakiety pocztowej. Tak, Polska miała swoją pocztę rakietową
Padło więc pytanie: "- Może byście zrobili replikę rakiety pocztowej RM-2P i odpalili jak za dawnych czasów z Pustyni Błędowskiej?". Zadanie było trudne ze względu na szczątkową dokumentację rakiety, jednak doświadczony rocketer Andrzej Chwastek (znany jako Jaskiniowiec) podjął się tego zadania i wykonał je perfekcyjnie, pamiętając nawet o włożeniu ładunku pocztowego do rakiety. Lot i odzyskanie rakiety przebiegły bezbłędnie. Tym samym, 60 lat później, dokładnie z tej samej Pustyni Błędowskiej została wystrzelona replika rakiety pocztowej RM-2P, upamiętniając tym samym Polską Pocztę Rakietową.
Łącznie podczas całego Festiwalu Meteor 2020 hobbyści wystrzelili ponad 100 rakiet. W wydarzeniu wzięło udział setki widzów. Cała galeria imprezy dostępna jest na profilu facebookowym PTR.
Dominik Hamala - autor artykułu.
Oprac. Paweł Z. Grochowalski
Źródło: PTR
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/po ... eteor-2020
Załączniki
Podsumowanie Festiwalu Meteor 2020.jpg
Podsumowanie Festiwalu Meteor 2020.2.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Misja po Układzie Słonecznym - wystawa interaktywna gotowa do startu
2020-09-22.
Stowarzyszenie Polaris OPP przygotowało ciekawą wystawę interaktywną dotyczącą Układu Słonecznego. Mamy tutaj modele planet, do których można wejść i przeżyć symulowane zjawiska, jakie występują na danym ciele. Wystawa jest gotowa do podróżowania po Polsce.
Jaka jest temperatura na Wenus? Jak pachnie Uran? Gdzie są największe cyklony w Układzie Słonecznym? Z czego składa się Merkury? Dotknij powierzchni Księżyca, zobacz „deszcz” na Wenus, eksploruj Marsa, poczuj ciśnienie na Jowiszu, zanurz się w chmurach Saturna, odwiedź odległego Neptuna! Tego wszystkiego dowiesz się z jedynej tego typu w Europie – wystawie interaktywnej Misja po Układzie Słonecznym! - w taki sposób reklamują swoją inicjatywę twórcy wystawy zatytułowanej "Misja po Układzie Słonecznym".
Wystawa potrzebuje dość sporej powierzchni. Składa się z kompletu 10 namiotów planetarnych, z których każdy ma od 3 do 5 metrów średnicy. Mamy tutaj: Merkurego, Wenus, Ziemię, Marsa, Jowisza, Saturna, Urana, Neptuna oraz Słońce i Księżyc. Naturalny satelita Ziemi jest dodatkowo przedstawiony w formie 3 metrowej pełnej kuli, którą można na przykład eksponować na dachu budynku, aby wizualnie zachęcać do odwiedzenie wystawy. Ten model Księżyca świeci w nocy od środka.
Odbiorcami wystawy mogą być różne grupy: dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy, rodziny z dziećmi, a także grupy zorganizowane ze szkół i przedszkoli. Twórcy zachęcają do kontaktu planetaria, organizatorów pikników astronomicznych, ale także galerie handlowe chcące uatrakcyjnić swoją przestrzeń.
Wystawa powstała w ramach dofinansowania z Narodowego Instytutu Wolności, ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Uzyskała też patronat od "Uranii".
Stowarzyszenie Polaris OPP to organizacja pozarządowa działająca od 1994 roku przede wszystkim na polu popularyzacji astronomii. Między innymi prowadzi ogólnopolski projekt Ciemne Niebo dotyczący tematyki ochrony naturalnego nocnego nieba przed nadmiernym zanieczyszczeniem sztucznym światłem.
Więcej informacji:
• Strona internetowa wystawy
• Prezentacja wystawy "Misja po Układzie Słonecznym"

Autor: Krzysztof Czart
Źródło: Stowarzyszenie Polaris OPP

Na ilustracji:
Wizualizacja pokazuje fragment wystawy rozstawionej w galerii handlowej. Źródło: Stowarzyszenie Polaris OPP.
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/mi ... teraktywna
Załączniki
Misja po Układzie Słonecznym - wystawa interaktywna gotowa do startu.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Konkurs na najpiękniejsze zdjęcia Ziemi uchwycone na platformie CREODIAS
2020-09-22.
Firma CloudFerro zaprasza do udziału w konkursie „Seize the beauty of our planet” na najpiękniejsze zdjęcia Ziemi pozyskane z platformy CREODIAS.eu. Autorzy 13 najpiękniejszych zdjęć otrzymają atrakcyjne nagrody, a ich zdjęcia zostaną umieszczone w kalendarzu CloudFerro na rok 2021. Zdjęcia należy zgłaszać do 30 września 2020 roku.
10 września wystartował konkurs pod tytułem „Seize the beauty of our planet” na najpiękniejsze zdjęcia Ziemi pozyskanie z platformy CREODIAS.eu. Jego organizatorem jest firma CloudFerro.
W konkursie można wziąć udział niezależnie od tego, czy jest się zaawansowanym badaczem z wieloletnim doświadczeniem w korzystaniu z danych satelitarnych, czy osobą, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z Obserwacją Ziemi.
Aby wziąć udział w konkursie na najpiękniejsze obrazy Ziemi uzyskane za pomocą platformy CREODIAS, należy się zarejestrować i skorzystać z narzędzia Finder. Jeśli ktoś nie miał jeszcze okazji pracować z platformą CREODIAS, to może się tego nauczyć, wchodząc na webcast Wprowadzenie do CREODIAS.
CREODIAS jest jedną z pięciu platform DIAS (Data and Information Access Services), zbudowanych i obsługiwanych przez CloudFerro w imieniu ESA w ramach programu Copernicus. Zapewnia ona łatwy i otwarty dostęp do ponad 18 petabajtów danych satelitarnych oraz publiczne środowisko cloud computing do przetwarzania produktów obserwacji Ziemi.
Spośród wszystkich zgłoszonych zdjęć wybranych zostanie 13 najpiękniejszych obrazów Ziemi. Siedmiu pierwszych zwycięzców wskażą internauci w głosowaniu online, natomiast pozostała szóstka zostanie wyłoniona przez Jury składające się z przedstawicieli CloudFerro, Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej.
Autorzy 3 zdjęć, które otrzymają największą liczbę głosów, zostaną nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami: Za 1 miejsce będzie to tablet, za 2 miejsce smarttwatch, a za 3 miejsce wysokiej jakości słuchawki.
Wszyscy autorzy 13 zwycięskich prac otrzymają również darmowe kredyty w wysokości 200 EUR na przetwarzanie danych satelitarnych na platformie CREODIAS. Zwycięskie zdjęcia zostaną umieszczone w kalendarzu firmy CloudFerro na rok 2021 i opublikowane na stronach internetowych platformy CREODIAS i CloudFerro oraz na kontach na Facebooku.
Do 30 września 2020 roku należy przesłać wybrane przez siebie zdjęcie za pomocą formularza na dole strony o konkursie. Oprócz aspektów artystycznych, obraz musi spełniać minimalne wymagania 250 dpi, 4200x3000 pikseli, format .jpg lub .tif.
Każdy z uczestników konkursu może przesłać tylko jedno wybrane przez siebie zdjęcie. Obrazek może być wzbogacony o EO lub oprogramowanie do edycji zdjęć, ale NIE może zawierać żadnego tekstu lub dodatkowych elementów graficznych, takich jak etykiety, logo i tym podobne.
Głosowanie internetowe odbędzie się na platformie PollUnit w dniach od 5 października 2020 roku, od godziny 12:00, do 26 października, do godziny 12:00.
Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 27 października na stronie internetowej CloudFerro. Ponadto z każdym zwycięzcą skontaktują się przedstawiciele CloudFerro na adres e-mail podany w formularzu zgłoszeniowym.
Szczegóły konkursu, formularze konkursowe oraz regulamin znajdują się na stronie.
W razie jakichkolwiek pytań organizatorzy proszą o kontakt pod adresem.

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: CloudFerro
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/ko ... e-creodias
Załączniki
Konkurs na najpiękniejsze zdjęcia Ziemi uchwycone na platformie CREODIAS.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Prezydium Delegacji Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej z wizytą w CBK PAN
2020-09-22.
17 września br. w Centrum Badań Kosmicznych PAN odbyła się wizytacja Prezydium Delegacji Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej, która od V kadencji Sejmu pracuje na rzecz rozwoju polskiego sektora technik satelitarnych.
Podczas dyskusji omówiono między innymi kierunki działania Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej (dalej Grupy) oraz udział polskiej delegacji w posiedzeniu European Interparliamentary Space Conference (Europejskiej Międzyparlamentarnej Konferencji Kosmicznej), której zdalne posiedzenie zostało zaplanowane na 24 września br.
Powołano także zespół ekspertów Grupy, o którego przewodniczenie poproszono Dyrektora CBK PAN, prof. Iwonę Stanisławską.
Parlamentarna Grupa ds. Przestrzeni Kosmicznej działa nieprzerwanie w Sejmie od V kadencji Sejmu i pracuje na rzecz rozwoju polskiego sektora technik satelitarnych. Członkowie biorą udział w wielu krajowych i międzynarodowych wydarzeniach, konferencjach, wizytach studyjnych organizowanych przez inne parlamenty, instytuty badawcze oraz międzynarodowe instytucje zajmujące się problematyką kosmonautyki. Znaczącym wkładem Grupy było wsparcie legislacji w: uzyskaniu przez Polskę pełnego członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA w dniu 19 listopada 2012 r. (wcześniej umowa stowarzyszeniowa), nadaniu nazwy Copernicus dla programu GMES, ogłoszone przez Komisję Europejską w dniu 11 grudnia 2012r. oraz złożeniu poselskiego projektu ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej, która powstała na mocy ustawy z dnia 26 września 2014r. Grupa współpracuje z jednostkami administracji rządowej, w których kompetencjach znajdują się sprawy polskiego sektora kosmicznego.
Na forum międzynarodowym Grupa bierze udział w pracach European Inter-parliamentary Space Conference EISC (Europejskiej Międzyparlamentarnej Konferencji Kosmicznej), do której należy 11 parlamentów narodowych: Belgii, Czech, Estonii, Francji, Hiszpanii, Luksemburga, Niemiec, Polski, Rumunii, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.
Plenarne spotkania Konferencji odbywają się dwa razy w roku. Kraje członkowskie EISC organizują również inne spotkania często na wysokim szczeblu. Uczestniczą w nich parlamentarzyści, członkowie rządów, liczni eksperci z najważniejszych instytutów badawczych, kierownictwo narodowych agencji kosmicznych oraz przedstawiciele przemysłu. Podczas obrad określane są wizje i kierunki rozwoju europejskiego kosmosu, a podejmowane uchwały kierowane są w formie rezolucji do Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz do parlamentów i rządów państw członkowskich UE.
Foto: (od lewej) Bogusław Wontor, Paweł Poncyliusz, Iwona Stanisławska, Urszula Pasławska, Krystian Kamiński, Zbigniew Girzyński

Oprac. Paweł Z. Grochowalski
Źródło: CBK PAN, Sejm
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/pr ... -w-cbk-pan
Załączniki
Prezydium Delegacji Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej z wizytą w CBK PAN.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Westa na Bennu
2020-09-23. Krzysztof Kanawka
Sonda OSIRIS-REx wykryła głazy na powierzchni planetoidy Bennu, które prawdopodobnie pochodzą… z planetoidy Westa.
Sonda Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer (OSIRIS-REx) dotarła do planetoidy 101955 Bennu 3 grudnia 2018 roku. Przez kolejne miesiące sonda fotografowała tę planetoidę, dokonując różnych odkryć, w tym wody. Podstawowym celem misji OSIRIS-REx jest zebranie minimum 60 gramów materii z powierzchni planetoidy i sprowadzenie tej próbki na Ziemię.
Aktualnie trwają końcowe przygotowania do pierwszej próby podjęcia próbek z powierzchni Bennu. Aktualnie pobranie próbek jest planowane na 20 października.
Sześć kawałków Westy na Bennu
Sonda OSIRIS-REx wykonała serię obserwacji planetoidy Bennu. W naszych poprzednich artykułach zaprezentowaliśmy niezwykle szczegółowe obrazy lądowiska Nightingale oraz zapasowego lądowiska Osprey. Oprócz tego OSIRIS-REx wykryła ciekawe głazy, które wg. naukowców z Goddard Space Flight Center (jeden z ośrodków NASA) nie pochodzą z Bennu. Są to głazy, które prawdopodobnie pochodzą z planetoidy Westa.
Na Bennu wykryto sześć głazów, które są znacznie jaśniejsze od innej materii tej planetoidy. Obserwacje spektroskopowe wykazały, że w tych głazach znajdują się pirokseny – minerały które wykryto na Weście i mniejszych planetoidach związanych z Westą.
Westę w 2011 roku odwiedziła sonda Dawn, która krążyła wokół tej planetoidy przez kilkanaście miesięcy. Uzyskane dane oraz obrazy pozwoliły na określenie rozmiarów Westy, obserwację ciekawych szczegółów powierzchni tego obiektu, a także wyznaczenie masy oraz gęstości planetoidy. W południowej części Westy znajduje się duży krater, który ma związek prawdopodobnie z większością mniejszych westańskich planetoid oraz meteorytów – w tym tych, które znaleziono na Bennu.
Misja OSIRIS-REx jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.
(At, PFA)
Dotychczasowe osiągnięcia misji OSIRIS-REx / Credits – NASA Goddard
OSIRIS-REx: Above and Beyond


Meteorites From Vesta Found on Asteroid Bennu
Meteory z Westy na Bennu / Credits – NASA Goddard


Asteroida Westa na podstawie obrazów z sondy Dawn / Credits – NASA

https://kosmonauta.net/2020/09/westa-na-bennu/
Załączniki
Westa na Bennu.jpg
Westa na Bennu2.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Obok ISS leciały "kosmiczne śmieci",
astronauci schronili się w Sojuzie

2020-09-23.
W pobliżu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przeleciały "kosmiczne śmieci". W nocy z wtorku na środę europejskiego czasu statek pomyślnie wykonał manewr, dzięki czemu uniknął zderzenia.
"Kosmiczne śmieci" przeleciały w odległości około 1,9 kilometra od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na czas przelotu niezidentyfikowanych jeszcze szczątków załoga, w której skład wchodzi dwóch Rosjan Anatolij Iwaniszyn i Iwan Wagner oraz Amerykanin Chris Cassidy, schroniła się na pokładzie statku "Sojuz" przycumowanego do stacji.
Szef agencji kosmicznej NASA James Bridenstine poinformował na Twitterze, że w pobliżu ISS przeleciały najprawdopodobniej fragmenty rakiety nośnej lub nieczynnego już satelity. Bliska przestrzeń okołoziemska jest już poważnie "zaśmiecona" pozostałościami wcześniejszych misji kosmicznych, głównie fragmentami rakiet nośnych i nieczynnymi już satelitami.
Niezidentyfikowanych fragmentów nie znaleziono w katalogach znanych obiektów krążących wokół Ziemi, tak więc nie można ustalić ich pochodzenia.
"Manewr zakończony. Astronauci wychodzą z bezpiecznej przystani" - napisał na Twitterze Bridenstine.
Byli w "czerwonej strefie"
Wcześniej informowano, że ISS znajdowała się w tak zwanej czerwonej strefie oraz, że prawdopodobieństwo uderzenia obiektów w stację było duże.

ISS w przeszłości dokonywała już podobnych manewrów, aby uniknąć uszkodzenia w przypadku bezpośredniego uderzenia metalowych szczątków.
Źródło: PAP
Autor: ps/aw
https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-po ... ml?p=meteo
Załączniki
Obok ISS leciały kosmiczne śmieci.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Dzień miał się zrównać z nocą, ale tak się nie stanie. Winne jest Słońce przypominające wazon
2020-09-23.
We wtorek rozpoczęła się astronomiczna jesień. Moment ten nazywany jest fachowo równonocą jesienną, ponieważ długość dnia powinna się zrównać z długością nocy. Tak się jednak nie stanie. Będziemy na to musieli poczekać jeszcze kilka dni. Dlaczego?
Pierwszy dzień astronomicznej jesieni, która rozpoczęła się we wtorek (22.09) o godzinie 15:30, nazywany jest „równonocą”. Dzień jest równy nocy pod względem długości trwania. Przez ostatnie pół roku dzień był dłuższy, ale niebawem się to zmieni.
Dlaczego niebawem, a nie teraz? Wszystko z powodu zjawisk optycznych zachodzących w ziemskiej atmosferze. Promienie słoneczne wchodzą w atmosferę i ulegają ugięciu, przez co Słońce podczas wschodu lub zachodu widzimy zdeformowane, przypominające naleśnik, babeczkę, pączka lub grzyb atomowy.
Zjawisko to nazywane jest refrakcją astronomiczną. Na jego skutek, gdy nasza dzienna gwiazda znajduje się nisko nad horyzontem, jest widoczna nieco dłużej, aniżeli normalnie powinna. Te dodatkowe 2-3 minuty wystarczą, aby równonoc nadeszła o kilka dni później.
Noc po raz pierwszy zacznie był dłuższa od dnia dopiero od soboty (26.09). Przeciwnie było podczas równonocy wiosennej. Wówczas dzień zaczął być dłuższy od nocy nie 20 marca, a więc nie w pierwszy dzień astronomicznej wiosny, lecz już 18 marca, a więc 2 dni wcześniej. Nie są to duże różnice, ale jednak na tle całego roku dzień trwa nieco dłużej od nocy.
Skracanie się dnia potrwa przez 3 miesiące aż do pierwszego dnia astronomicznej zimy. Słońce wzeszło dokładnie w punkcie wschodniego horyzontu, a zajdzie w punkcie zachodniego horyzontu. Właśnie teraz dzień skraca się na rzecz nocy najszybciej. Każdej doby noc zabiera nam do 4 minut dnia.
Źródło: TwojaPogoda.pl
Słońce za sprawą inwersji temperatury i refrakcji przybiera dziwaczny kształt. Fot. TwojaPogoda.pl

Słońce przypominające prostokąt w Rio de Janeiro w Brazylii. Fot. Helio C. Vital.

Słońce zmieniające kształt w wyniku refrakcji. Fot. Daragh McDonough.

https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/20 ... ace-wazon/
Załączniki
Dzień miał się zrównać z nocą, ale tak się nie stanie. Winne jest Słońce przypominające wazon.jpg
Dzień miał się zrównać z nocą, ale tak się nie stanie. Winne jest Słońce przypominające wazon2.jpg
Dzień miał się zrównać z nocą, ale tak się nie stanie. Winne jest Słońce przypominające wazon3.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wiadomości astronomiczne z internetu”