Spotkanie z Uranią w szkole w Połajewie

Nasze czasopismo PTMA
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Spotkanie z Uranią w szkole w Połajewie

Post autor: tafig »

Z powodu aktualnie panującej zarazy na całym świecie jakoś trudno zmusić się do pisania. W szkołach bywam bardzo rzadko, głównie z powodu braku czasu. Kiedy się jednak pojawiam daję z siebie wszystko. 28 lutego tego roku miałem przyjemność gościć w Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Połajewie. Dyrektorem jest Pani Lucyna Stolcman. Dzieci klasy VIa uczestniczyły w projekcie “Noc w szkole”. Całość programową przygotowały panie: Natalia Stepka, Daria Karaś i Arleta Nowaczyk. Oprócz różnych zabaw w programie znalazły się: warsztaty z psychologiem, nauka języków obcych czy wykonanie plakatów z profilaktyki uzależnień. Był też akcent astronomiczny, gdyż poproszono mnie o mały pokaz nieba i krótką prezentację. Kiedy sprzęt znalazł się w samochodzie, a została godzina do wyjazdu przeszła porządna ulewa. Deszcz sprawił, że zrobiła się fantastyczna pogoda do obserwacji. Po wjeździe na teren szkoły postanowiłem najpierw zrobić pokaz, a później prezentację. Czas naglił bowiem Księżyc chylił się ku zachodowi. Oczywiście zabrałem reflektor 200 x 1000 na montażu paralaktycznym. Księżyc w I kwadrze oglądaliśmy używając okularu UWA 9 mm. W pokazie uczestniczyło około 20 uczniów. Każdy chciał go zobaczyć. Opiekunki grupy również czekały na swoją kolejkę zobaczenia naszego satelity przez teleskop. Niejedni po raz pierwszy oglądali Księżyc w takim powiększeniu. Drugim obiektem tej nocy był gwiazdozbiór Oriona, a konkretnie mgławica M42. Mgławicę bez problemu można było zobaczyć gołym okiem w postaci małej mgiełki. Jednak obraz w teleskopie sprawiał, że dzieci się nim zachwycały. Po pokazie dzieci miały kolację, a ja czas na przygotowanie się do prezentacji. Duży teleskop wylądował w bagażniku samochodu a wyciągnąłem teleskop dedykowany do Słońca, również reflektor, ale nieco mniejszy, bo 114 x 900. Na sali rozstawiłem rollup Uranii i banner SOS PTMA. Na ławkach rozkładałem promocyjne egzemplarze najstarszego czasopisma astronomicznego w Polsce. Kiedy dzieci się zjawiły zacząłem swoją prezentację pt.” Spotkanie z Uranią”.W pierwszych slajdach nawiązałem do powstania czasopisma i obecnego wydawcy. Przedstawiłem też główne działy Uranii Postępy Astronomii. W kolejnych slajdach przedstawiłem moją rolę w czasopiśmie i w Polskim Towarzystwie miłośników Astronomii. W następnych slajdach pokazałem i omówiłem cały Układ Słoneczny i niektóre gwiazdozbiory oraz jaśniejsze mgławice.
Na koniec przygotowałem krótki konkurs dotyczący tego, co uczniowie zapamiętali z mojej prezentacji. Przygotowałem następujące pytania: wymień cztery księżyce galileuszowe Jowisza wymień wszystkie planety licząc od Słońca wymień obecnego redaktora Uranii Postępy Astronomii Z tym ostatnim pytaniem było najwięcej kłopotu, ale w końcu po przewertowaniu czasopism udało się odpowiedzieć. Nagrodami w konkursie były obrotowe mapki nieba. Nagrody otrzymali: Zuzanna Surmela, Stanisław Grodzki i Michał Kaźmierczak. Martyna Kaszuba otrzymała prenumeratę na 3 egzemplarze Uranii z roku 2020. Na koniec zrobiliśmy zdjęcie grupowe i podziękowano mi za wykład i pokaz nieba.
Załączniki
IMG_8182.JPG
IMG_8176.JPG
IMG_8135.JPG
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urania Postępy Astronomii”