Wiadomości astronomiczne z internetu

Ciekawostki i postępy w dziedzinie astronomii
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Zobacz niesamowite zjawiska optyczne, które widoczne są tylko podczas tęgiego mrozu [ZDJĘCIA]
2021-01-17.
Mroźne dni i noce przynoszą nam niezwykłe zjawiska optyczne na niebie. Mogą być uważane za manifestację obcej cywilizacji, ale w rzeczywistością są uroczym owocem współpracy Słońca i ziemskiej atmosfery. Dowiedzcie się, jak je obserwować.
Fala arktycznych mrozów to wyjątkowa okazja do podziwiania niecodziennych zjawisk atmosferycznych, które pojawiają się tylko wówczas, gdy temperatura spada co najmniej do kilkunastu stopni poniżej zera.
Pył diamentowy
Chyba najbardziej fantastycznym zjawiskiem podczas tęgiego mrozu jest pył diamentowy, nazywany też słupkami lodowymi. Jest to opad, tak samo jak śnieg czy deszcz, lecz występujący w bardzo specyficznych sytuacjach.
Najczęściej można go spotkać na Antarktydzie lub w Arktyce, gdzie temperatura spada do kilkudziesięciu stopni poniżej zera, a niebo jest zupełnie wolne od chmur. Jednak z uwagi na to, że Arktyka właśnie zawitała do Polski, to i my możemy się nim zachwycać.
W lodowatym powietrzu następuje wytrącenie się bardzo drobnych kryształków lodu, które mają kształt sześciokątów, czworokątów lub trójkątów. Dzieje się to podczas zjawiska inwersji temperatury, gdy zimne powietrze, które jest cięższe, opada i gromadzi się przy powierzchni ziemi, zaś ciepła masa, która jest lżejsza, wślizguje się ponad nie.
Słupki lodowe łatwo jest zaobserwować, ponieważ w promieniach Słońca kryształki zaczynają błyszczeć. To właśnie dlatego nazywane są pyłem diamentowym. Jak każde zjawisko lodowe potrafi wywoływać najróżniejsze efekty optyczne. Jednym z nich jest zjawisko halo, czyli najróżniejsze łuki i okręgi pojawiające się na niebie wokół Słońca.
Słup słoneczny
W mroźne poranki lub wieczory może też zaobserwować słup słoneczny. Podobnie, jak inne tego typu zjawiska, pojawia się, gdy promienie pochodzące ze Słońca znajdującego się pod horyzontem lub lekko ponad nim, zaczynają się załamywać i odbijać od kryształków lodu, z których zbudowane są chmury wysokiego pietra.
Czasem może się wydawać, że słup sięga zenitu. Rzadziej zdarzają się mniejsze słupy słoneczne, unoszące się nad horyzontem. Powstają one w ten sam sposób, lecz mogą być niewidoczne w całości z powodu zachmurzenia chmurami niskiego piętra. Wówczas słup słoneczny wyłania się zza chmur, mogąc zwiększać i zmniejszać swoje rozmiary.
Jeszcze rzadziej można zaobserwować całą grupę słonecznych słupów w różnych kolorach. Zjawisko to najlepiej obserwować o świcie i o zmroku, zwłaszcza kiedy temperatura jest bardzo niska, a niebo jest zupełnie wolne od chmur lub pojawiają się na nim chmury najwyższego piętra.
Słupy świetlne
Nie tylko naturalne światło w postaci Słońca może stać się źródłem jasnego słupa zdobiącego niebo, lecz również sztuczne światło. W mroźne noce można zaobserwować nietypowe zachowanie światła emitowanego przez wszelkiego rodzaju lampy znajdujące się na wolnym powietrzu.
Ma ono postać pionowych słupów świetlnych i trochę przypomina świąteczną dekorację, choć nią nie jest. Jest ono wynikiem bardzo niskiej temperatury i powstawania w powietrzu kryształków lodu, na których załamuje się wiązka światła.
Po części powstaje sztuczne zjawisko halo, ponieważ górna część świetlnych słupów do złudzenia przypomina tzw. górny łuk styczny lub też jeszcze rzadsze Łuki Parry'ego. Słupy mają różne kolory, na skutek rozszczepienia światła białego, raz powiększają, a raz zmniejszają swą wysokość, jednocześnie unosząc się na mroźnym powietrzu.
Halo słoneczne i księżycowe
W mroźny dzień wokół Słońca, a w nocy wokół Księżyca może się pojawić tęczowy pierścień, który nazywany jest halo słonecznym lub księżycowym. Powstaje on na skutek rozszczepiania się światła słonecznego na sześciokątnych kryształach w chmurach pierzasto-warstwowych Cirrostratus.
Przy sprzyjających warunkach wokół Słońca mogą się też pojawiać tzw. słońca poboczne (słońca pozorne) oraz najróżniejsze łuki. Halo słoneczne widzieliście już zapewne nie raz, jednak halo księżycowe do najczęstszych zjawisk nie należy, ponieważ ujrzeć je można jedynie w okolicach pełni Srebrnego Globu. Najbliższa przypada na noc z 28 na 29 stycznia, a więc już po zakończeniu się bieżącej fali mrozów.

Halo słoneczne. Fot. YouTube / Robert Nemiroff.

ダイヤモンドダスト


Pył diamentowy - 25 lutego 2018

Słupy słoneczne na Pomorzu. Fot. Jakub Hoły / Sylwia Legutko / TwojaPogoda.pl
Słupy świetlne. Fot. yandex.ru
Halo słoneczne. Fot. TwojaPogoda.pl
Sun Halo over Sweden


https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/20 ... u-zdjecia/
Załączniki
Zobacz niesamowite zjawiska optyczne, które widoczne są tylko podczas tęgiego mrozu [ZDJĘCIA].jpg
Zobacz niesamowite zjawiska optyczne, które widoczne są tylko podczas tęgiego mrozu [ZDJĘCIA]2.jpg
Zobacz niesamowite zjawiska optyczne, które widoczne są tylko podczas tęgiego mrozu [ZDJĘCIA]3.jpg
Zobacz niesamowite zjawiska optyczne, które widoczne są tylko podczas tęgiego mrozu [ZDJĘCIA]4.jpg
Zobacz niesamowite zjawiska optyczne, które widoczne są tylko podczas tęgiego mrozu [ZDJĘCIA]5.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Pomyślne wyniesienie na orbitę francuskiego wojskowego satelity obserwacyjnego CSO-2
2021-01-17. Redakcja
W kosmosie jest już drugi z trzech optycznych satelitów obserwacyjnych nowej generacji o bardzo wysokiej rozdzielczości.
Zbudowany przez Airbusa dla francuskich sił zbrojnych satelita obserwacyjny CSO-2 (Composante spatiale optique) został pomyślnie wyniesiony w kosmos przy pomocy rakiety Sojuz z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.
CSO-2 to drugi z trzech satelitów konstelacji CSO, która zapewni francuskiemu wojsku i partnerom w programie współpracy MUSIS (Multinational Space-based Imaging System) dostęp do zobrazowań rozpoznawczych powierzchni ziemi o ekstremalnie wysokiej rozdzielczości. Satelity CSO są wyposażone w bardzo sprawny system wskazujący obszar zainteresowania i są kontrolowane z bezpiecznego centrum operacyjnego. Konstelacja będzie dostarczać zobrazowania 3D i bardzo wysokiej rozdzielczości, w pasmach widzialnym i podczerwieni, wykonane w dzień i nocą, maksymalizując efekty operacyjne. Satelita CSO-2, identyczny z pierwszym satelitą CSO-1, zostanie jednak umieszczony na niższej orbicie polarnej na wysokości 480 km nad ziemią, co zwiększy zdolności rozpoznawcze konstelacji.
Informacje prasowe Airbus
https://kosmonauta.net/2021/01/pomyslne ... ego-cso-2/
Załączniki
Pomyślne wyniesienie na orbitę francuskiego wojskowego satelity obserwacyjnego CSO-2.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Koniecznie zobaczcie tę przepiękną panoramę marsjańskich gór wykonaną przez łazika Curiosity
2021-01-17.
Robot należący do NASA od 9 lat intensywnie eksploruje powierzchnię Czerwonej Planety wewnątrz krateru Gale. Najnowszy obraz okolicy wzgórz po prostu zapiera dech swoją przenikającą tajemniczością.
Najnowsza panorama została wykonana w miejscu nazwanym przez naukowców Glen Torridon. Obecnie łazik Curiosity rozpoczął najtrudniejszą w swojej karierze wspinaczkę na wzgórza Mount Sharp. Co jakiś czas, robot wykonuje odwierty w gruncie. Naukowcy chcą w ten sposób sprawdzić, czy znajdują się tam jakieś oznaki świadczące o występowaniu tu niegdyś jakiś form życia.
Panorama została wykonana z 122 połączonych ze sobą obrazów, pozyskanych przez kamerę Mastcam, i pokazuje strome zbocza wzgórz Mount Sharp. Łazik podjeżdża pod nie pod kątem aż 31 stopni. To niesamowite dokonanie, jak na tego typu urządzenie, w końcu cała podróż odbywa się na obcej planecie, setki milionów kilometrów od Ziemi.
Celem Curiosoty jest Aeolis Mons, pasmo, które wznosi się na aż 5000 metrów ponad Krater Gale. Łazik Curiosity eksploruje ten niezwykle ciekawy geologiczne obszar od 2014 roku. Naukowcy chcą tam odkryć przesłanki, a nawet zdobyć niezbite dowody na to, że niegdyś atmosfera planety i płynące po jej powierzchni rzeki zapewniały idealne warunki do uformowania się i rozwoju biologicznego życia. Podobnego do tego znanego nam z Ziemi.
Miliardy lat temu na Czerwonej Planecie zaszły ogromne zmiany, które uczyniły z niej obserwowaną dzisiaj jałową pustynię. Naukowcy chcą zrozumieć, dlaczego do tego doszło i na skutej jakich procesów. Mają oni nadzieję, że odpowiedz kryje się właśnie na obszarze Aeolis Mons. Być może odkrycie tej tajemnicy pozwoli nam dowiedzieć się, co czeka również naszą planetę.
Przy okazji robotów NASA na Marsie, warto tutaj dodać, że już w przyszłym miesiącu na tej fascynującej planecie wyląduje kolejny łazik o nazwie Perseverance i pierwszy dron o nazwie Inguenity. Będzie to rejon delty w kraterze Jezero, który znajduje się na skraju Isidis Planitia, czyli gigantycznej niecki położonej na północ od równika planety. Naukowcy wybrali ten obszar ze względu na występujące tam najstarsze i najciekawsze badawczo formy geologiczne Czerwonej Planety.
Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA/JPL
https://www.geekweek.pl/news/2021-01-17 ... curiosity/
Załączniki
Koniecznie zobaczcie tę przepiękną panoramę marsjańskich gór wykonaną przez łazika Curiosity.jpg
Koniecznie zobaczcie tę przepiękną panoramę marsjańskich gór wykonaną przez łazika Curiosity2.jpg
Koniecznie zobaczcie tę przepiękną panoramę marsjańskich gór wykonaną przez łazika Curiosity3.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Zobacz test rakiety SLS od NASA, najpotężniejszej w historii, która zabierze ludzi na Marsa [FILM]
2021-01-17.
Wczoraj miał miejsce długo oczekiwany test głównego stopnia rakiety Space Launch System. Niestety, zakończył się on szybciej, niż oczekiwano, co może opóźnić dziewiczy lot pojazdu wokół Księżyca.
NASA urządziła wczoraj wielkie wydarzenie, jakim była transmisja na żywo pierwszego kluczowego testu swojej najpotężniejszej obecnie rakiety, która wraz z załogową kapsułą Orion umożliwi ludzkości powrót na Księżyc, pierwszy lot na Marsa oraz zorganizowane nowych misji na planety Układu Słonecznego i ich księżyce.
Niestety, test zakończył się przedwcześnie. Według planu, silniki miały pracować bez przerwy przez 8 minut, jednak tuż po 40 sekundach nastąpiła awaria systemu i po kolejnych 20 sekundach zostały one awaryjnie wyłączone, by nie doszło do eksplozji. Inżynierowie NASA oczekiwali, że 1400 czujników zarejestruje najbardziej kluczowe dane po 4 minutach o włączenia, bo wówczas po starcie ten czas jest najbardziej kluczowy w całej misji.
Do tego nie doszło. Jednak eksperci sądzą, że zebrane dane z ok. minutowej pracy silników powinny wystarczyć. Zespół NASA ma w kolejnych dniach ostatecznie zdecydować, czy dane pozyskane z tego testu są wystarczające, czy potrzeba będzie zorganizować kolejny. Jeśli zapadnie decyzja o powtórzeniu, to może on odbyć się w ciągu tygodnia.
łówny stopień rakiety został wyposażony w cztery potężne silniki RS-25 a zbiorniki będą wypełnione 2,6 milionami litrów materiałów pędnych. Ciąg wytwarzany przez silniki jest o 15 procent większy od ciągu wytwarzanego przez rakietę Saturn V, która niemal pół wieku temu wynosiła na Księżyc misje w ramach programu Apollo. Na szczycie rakiety SLS ma znaleźć się załogowa kapsuła Orion.
Plan Amerykańskiej Agencji Kosmicznej zakłada, że dziewiczy lot rakiety Space Launch System (SLS) w ramach misji Artemis-1, ma nastąpić pod koniec bieżącego roku. W trakcie niego rakieta wyniesie w przestrzeń kosmiczną kapsułę Orion i wyśle ją w misję oblotu Księżyca. Po tym wydarzeniu kapsuła ma powrócić na Ziemię i wylądować w wodach Oceanu Atlantyckiego. Będzie to misja bezzałogowa, kolejną ma być już lądowanie na powierzchni Księżyca, co może odbyć się w 2023 roku, a w 2024 roku po raz pierwszy w XXI wieku astronauci wyjdą na powierzchnię Srebrnego Globu.
Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA
Hot-fire! NASA SLS megarocket engines ignited, shut down prematurely


https://www.geekweek.pl/news/2021-01-17 ... arsa-film/
Załączniki
Zobacz test rakiety SLS od NASA, najpotężniejszej w historii, która zabierze ludzi na Marsa [FILM].jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

W kosmicznym obiektywie: Silniki odpalone
2021-01-17. Anna Wizerkaniuk
Wczoraj odbył się ostatni test głównego członu rakiety Space Launch System z serii Green Run. Planowo cztery silniki RS-25 miały być włączone przez około 8 minut, co symulowałoby lot rakiety od startu do wejścia w przestrzeń kosmiczną. Odliczanie przed startem i włączenie silników przebiegło pomyślnie, jednak z nieznanych przyczyn silniki wyłączyły się po minucie.
Zdjęcie silników pochodzi z kamery telewizyjnej NASA.
Podczas testu silniki wytworzyły ciąg około 7 100 kN, spalając ciekły wodór i tlen. Dużym wyzwaniem było zapewnienie funkcjonalności stanowiska testowego podczas pracy silników. W celu ochrony detektorów ognia, zachowaniu integralności strukturalnej stopnia rakiety i zebraniu potrzebnych danych, stanowisko było chłodzone 1,2 milionami litrów wody na minutę.
Choć nie udało się w pełni pomyślnie przeprowadzić testu, to analiza uzyskanych danych pomoże zaplanować odpowiednie kroki, które muszą zostać podjęte w celu weryfikacji gotowości rakiety do misji Artemis I.
Centrum Kosmicznym Stennisa w stanie Missisipi działa od czasów programu Apollo, kiedy to testowano pierwsze i drugie stopnie rakiety Saturn V, później silniki wahadłowców, teraz kolej przyszła na SLS, które ma być najmocniejszą rakietą, jaka została zbudowana.
Źródła:
NASA
Źródło: NASA Television
https://news.astronet.pl/index.php/2021 ... -odpalone/
Załączniki
W kosmicznym obiektywie Silniki odpalone.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

NASA podzieli się dźwiękami prosto z Marsa

2021-01-16.

NASA udostępni dźwięki pochodzące prosto z Marsa. W tym celu Amerykańska Agencja Kosmiczna wykorzysta instrument SuperCam znajdujący się na łaziku Perseverance.

Persevarance to łazik, który dotrze do marsa w lutym 2021 roku. Podczas schodzenia na powierzchnię, Amerykańska Agencja Kosmiczna uruchomi specjalny mikrofon na jego pokładzie, który będzie odpowiedzialny za rejestrowanie dźwięków. Co ciekawe, jest to nic więcej, jak klasyczny mikrofon zabezpieczony siatką ochraniającą jego membranę przed kurzem.


Na powierzchni Marsa mikrofon SuperCam znajdujący się na łaziku ma zarejestrować klipy dźwiękowe oddające klimat Czerwonej Planety. Dźwięk nie będzie jednak odzwierciedlał dokładnie tego, co słyszeliby ludzie znajdujący się na Marsie - wszystko to ze względu na gęstość atmosfery oraz niską temperaturę planety.
Do tej pory mikrofony nie były nigdy wykorzystywane na Marsie - będzie to więc pierwszy raz, kiedy tego typu proceder będzie miał miejsce. NASA nie podzieliła się terminem, w którym pierwsze nagrania będą dostępne, tak więc musimy jeszcze trochę poczekać.

NASA podzieli się dźwiękami pochodzącymi z Marsa /materiały prasowe

Źródło: INTERIA

https://nt.interia.pl/raporty/raport-ko ... Id,4986309
Załączniki
NASA podzieli się dźwiękami prosto z Marsa.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Zachód słońca w Karkonoszach. "To była magiczna i niepowtarzalna wyprawa"
2021-01-17.
Zimą Karkonosze mogą wyglądać magicznie. "Niedzielne popołudnie kompletnie mnie zaskoczyło. Miałem wszystkie rodzaje pogody - od śnieżnej zadymki, po mroźny i kolorowy zachód słońca" - napisał Reporter 24, który uchwycił wyjątkową scenerię na zdjęciach i wysłał ją nam na Kontakt 24.
"Kolejny raz zostałem zaskoczony naszymi górami, mimo że od kilkunastu lat chodzę po nich. Niedzielne popołudnie kompletnie mnie zaskoczyło. Miałem wszystkie rodzaje pogody - od śnieżnej zadymki, po mroźny i kolorowy zachód słońca. Warunki pogodowe i prognozy przewidywały okno pogodowe, ale warunki nie wskazywały na to" - napisał Reporter 24 Grzegorz Truchanowicz.
"Po godzinie 16.30 stało się to, co wskazały prognozy. Dodatkowo natrafiłem na ciekawe zjawisko zwane słupem słonecznym. Słup słoneczny to pionowa wąska smuga światła, która rozciąga się w górę lub w dół od słońca. Smugi te mogą mieć wysokość od 5 do 10 stopni, a czasem są nawet wyższe. Wbrew naszej percepcji, snopy świetle nie są tak naprawdę pionowymi promieniami, to miliony kryształków lodu, które w określony sposób odbijają promienie. Słupy świetlne są zjawiskiem pięknym i stosunkowo częstym, ale trudno na nie trafić w Karkonoszach. Najlepiej obserwować je, gdy słońce znajduje się nisko na zachodnim niebie tuż przed zachodem. To była magiczna i niepowtarzalna wyprawa" - dodał.
W niedzielę według serwisu wetteronline.de najniższą temperaturę odnotowano w Kętrzynie. Termometry pokazały tam -25 stopni Celsjusza. W Suwałkach temperatura minimalna wynosiła -24 st. C, na Kasprowym Wierchu -19 st. C, a na Śnieżce -14 st. C.
Warunki w Karkonoszach
W Karkonoszach obowiązuje drugi - w pięciostopniowej skali - stopień zagrożenia lawinowego. "Zagrożenie występuje przede wszystkim w miejscach uformowania się depozytów nawianego śniegu, które powstały (i nadal powstają) pod wpływem ciągle wiejącego wiatru. Miejsca z większą ilością odłożonych depozytów śniegu to żleby, jary, zagłębienia terenowe (formacje wklęsłe) w kotłach polodowcowych i stromych stokach powyżej górnej granicy lasu. W tych miejscach nawiany śnieg jest bardzo słabo związany ze śniegiem pochodzącym ze starszych opadów - możliwe są na stromych zboczach wystąpienia lawin średnich rozmiarów lub większych zsuwów wywołanych samoistnie. Na niektórych zboczach zagrożenie może być podwyższone" - czytamy w komunikacie Karkonoskiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Źródło: Kontakt 24
Autor: anw
https://tvn24.pl/tvnmeteo/informacje-po ... ml?p=meteo
Załączniki
Zachód słońca w Karkonoszach. To była magiczna i niepowtarzalna wyprawa.jpg
Zachód słońca w Karkonoszach. To była magiczna i niepowtarzalna wyprawa2.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Kosmiczne przeboje roku 2020 – najpopularniejsze wiadomości z portalu Uranii
2021-01-17.
Rok 2021 już się nam na dobre rozpoczął. Pora więc sprawdzić jakie wiadomości z naszego portalu czytaliście najchętniej w minionym, 2020 roku. Co było kosmicznym hitem numer jeden?
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku portal Uranii pobił swój historyczny rekord odwiedzin, w kwietniu 2020 r. na nasze strony weszło ponad 559 tysięcy użytkowników. Był to zapewne m.in. efekt restrykcyjnych ograniczeń w przemieszczaniu się związanych z pandemią COVID-19.
Jak natomiast wygląda sytuacja z wyświetleniami wiadomości, których w ubiegłym roku opublikowaliśmy około tysiąca? Pierwsze miejsce na podium ma informacja o widoczności satelitów Starlink nad Polską. Tekst zatytułowany To nie UFO – satelity Starlink nad Polską odnotował w ubiegłym roku aż 227 261 wyświetleń!
Miejsce drugie, z wynikiem bliskim stu tysięcy wyświetleń (a dokładniej 98 398), ma tekst pt. Echa fal grawitacyjnych mogą potwierdzić hipotezę Hawkinga.
Z kolei trzeci stopień podium przypadł wiadomości pt. Planety superzamieszkiwalne lepsze do życia niż Ziemia z liczbą 75 888 wyświetleń.
Dalej w pierwszej dziesiątce jest już bardzo ciasno pod względem liczby wyświetleń. Oto pełne top 10 wiadomości z portalu Uranii w roku 2020:
1. To nie UFO – satelity Starlink nad Polską (6.04.2020)
2. Echa fal grawitacyjnych mogą potwierdzić hipotezę Hawkinga (23.01.2020)
3. Planety superzamieszkiwalne lepsze dla życia niż Ziemia (8.10.2020)
4. Przelot meteoroidu w pobliżu Pszczyny? (2.09.2020)
5. Nowe odkrycie w starych danych z sondy Voyager 2 (28.03.2020)
6. Pierwszy kraj w całości uznany jako międzynarodowy obszar ciemnego nieba (3.04.2020)
7. Pierwsze zdjęcia Słońca z sondy Solar Orbiter (16.07.2020)
8. Eksplozja w Bejrucie widoczna z kosmosu (17.08.2020)
9. Niebo w kwietniu 2020 (odc. 1) – W cieniu Wenus (2.04.2020)
10. Co na niebie w roku 2020? (2.12.2019)
Więcej informacji:
• Zobacz też top 10 wiadomości z roku 2018
• Top 10 wiadomości z roku 2017

Autor: Krzysztof Czart

Na ilustracji: Artystyczna wizja wschodu gwiazdy nad planetą. Źródło: Canva.
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/ko ... -roku-2020
Załączniki
Kosmiczne przeboje roku 2020 – najpopularniejsze wiadomości z portalu Uranii.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Magnetyczna „autostrada” wyprowadza materię z galaktyki Cygaro
2021-01-17.
Co napędza masywne wyrzuty gazu i pyłu z galaktyki Cygaro, znanej również jako Messier 82?
Wiemy, że tysiące powstających gwiazd napędza potężny super wiatr, który wyrzuca materię w przestrzeń międzygalaktyczną. Nowe badania pokazują, że pola magnetyczne również przyczyniają się do wydalania materii z Messier 82 (M82), dobrze znanego przykładu galaktyki gwiazdotwórczej o charakterystycznym, wydłużonym kształcie.

Odkrycia z Obserwatorium Stratosferycznego SOFIA pomagają wyjaśnić, w jaki sposób pył i gaz mogą przemieszczać się z wnętrza galaktyk do przestrzeni międzygalaktycznej, dostarczając wskazówek dotyczących powstawania galaktyk. Materia jest wzbogacana pierwiastkami, takimi jak węgiel i tlen, które podtrzymują życie i są budulcem przyszłych galaktyk i gwiazd.

SOFIA wcześniej badało kierunek pól magnetycznych w pobliżu jądra M82, z czego galaktyka Cygaro jest oficjalnie znana. Tym razem zespół zastosował narzędzia, które były szeroko wykorzystywane do badania fizyki wokół Słońca, aby zrozumieć siłę pola magnetycznego otaczającego galaktykę w odległości 10 razy większej niż wcześniej.

Znajdująca się 12 mln lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy galaktyka Cygaro przechodzi wyjątkowo szybkie procesy gwiazdotwórcze, zwane wybuchami gwiazdowymi (pisałam o tym tutaj). Formowanie się gwiazd jest tak intensywne, że tworzy „super wiatr”, który wyrzuca materię z galaktyki. Jak wcześniej odkryło SOFIA, korzystając z urządzenia HAWC+, wiatr ciągnie pole magnetyczne w pobliżu jądra galaktyki tak, że jest prostopadłe do płaszczyzny galaktyki na przestrzeni 2000 lat świetlnych.

Badacze chcieli się dowiedzieć, czy linie pola magnetycznego rozciągałyby się w nieskończoność w przestrzeń międzygalaktyczną, taką jak środowisko magnetyczne wiatru słonecznego, czy też odwracałyby się, tworząc struktury podobne do pętli koronalnych, które znajdują się w aktywnych regionach Słońca. Obliczają oni, że pola magnetyczne galaktyki rozciągają się jak wiatr słoneczny, pozwalając materii wydmuchanej przez super wiatr uciec w przestrzeń międzygalaktyczną.

Te rozszerzone pola magnetyczne mogą pomóc wyjaśnić, w jaki sposób gaz i pył dostrzeżony przez teleskopy kosmiczne, podróżowały tak daleko od galaktyki. Kosmiczny teleskop Spitzera wykrył pyłową materię 20 000 lat świetlnych poza galaktyką, ale nie było jasne, dlaczego rozprzestrzeniła się tak daleko od gwiazd w obu kierunkach, a nie w dżecie w kształcie stożka.

Z rzadkimi wyjątkami pola magnetycznego w koronie słonecznej nie można zmierzyć bezpośrednio. Tak więc, około 50 lat temu naukowcy opracowali metody dokładnej ekstrapolacji pól magnetycznych z powierzchni Słońca do przestrzeni międzyplanetarnej. Korzystając z istniejących obserwacji centralnych pól magnetycznych przeprowadzonych przez SOFIA, zespół badaczy zmodyfikował tę metodę, aby oszacować pole magnetyczne około 25 000 lat świetlnych wokół galaktyki Cygaro.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Źródło:
NASA

Urania
https://agnieszkaveganowak.blogspot.com ... wadza.html
Załączniki
Magnetyczna autostrada wyprowadza materię z galaktyki Cygaro.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Zdjęcie zasypanego Madrytu z satelity Sentinel-2
2021-01-17. Szymon Ryszkowski
Zdjęcie Madrytu uchwycone przez misję Copernicus Sentinel-2 11 stycznia o godzinie 12:14 wydaje się być zrobione w czerni i bieli. W rzeczywistości jest to obraz najcięższych opadów śniegu w regionie od 50 lat, zmieniających krajobraz na biały.
W zeszły weekend w Hiszpanię uderzył sztorm Filomena, pokrywając część kraju grubym śniegiem i wprowadzając połowę kraju w stan gotowości. Madryt, jeden z najbardziej dotkniętych obszarów, został sparaliżowany, lotnisko musiało zostać zamknięte, pociągi odwołane, a drogi zablokowane. Według meteorologa José Miguel Viñas z hiszpańskiego radia publicznego, w Madrycie spadło od 25 do 50 centymetrów śniegu. Paraliż w mieście doprowadził do wzrostu wandalizmu i kradzieży. W wyniku sztormu Filomena zginęło już co najmniej 7 osób.
Chociaż to zdjęcie satelitarne zostało zrobione po przejściu burzy, można wyraźnie zobaczyć, że nadal pozostaje dużo śniegu, zwłaszcza na obrzeżach miasta. Na przykład niektóre pasy startowe na lotnisku, które są widoczne w prawym górnym rogu zdjęcia, są nadal pokryte śniegiem. Hiszpania stara się oczyścić drogi, aby można było dostarczyć dostawy podstawowych towarów, takich jak żywność i szczepionki na Covid-19.
Copernicus Sentinel-2 to misja składająca się z dwóch satelitów. Każdy satelita jest wyposażony w kamerę o wysokiej rozdzielczości, która obrazuje powierzchnię Ziemi w 13 pasmach widmowych. Razem co pięć dni pokrywają wszystkie powierzchnie lądowe Ziemi, duże wyspy, wody śródlądowe i przybrzeżne.
Źródła:
European Space Agency
Zdjęcie satelitarne Madrytu z 11 stycznia, Copernicus Sentinel-2, ESA. Źródło: European Space Agency

Zdjęcie satelitarne Madrytu tydzień wcześniej, 3 stycznia, Copernicus Sentinel-2, ESA. Źródło: European Space Agency

https://news.astronet.pl/index.php/2021 ... entinel-2/
Załączniki
Zdjęcie zasypanego Madrytu z satelity Sentinel-2.jpg
Zdjęcie zasypanego Madrytu z satelity Sentinel-2.2.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wiadomości astronomiczne z internetu”