Wiadomości astronomiczne z internetu

Ciekawostki i postępy w dziedzinie astronomii
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Potencjalnie niebezpieczna asteroida zbliżyła się do Ziemi
Autor: Zmrozik (18 Styczeń, 2021)
Astronomowie informują, że w ciągu najbliższych dni, w odległości około ośmiu milionów kilometrów od Ziemi, przeleci potencjalnie niebezpieczna asteroida 2020 WU5. Trajektoria jego orbity została opublikowanana stronie internetowej NASA Jet Propulsion Laboratory.
Asteroida 2020 WU5 została odkryta 29 listopada 2020 roku na zdjęciach wykonanych przez teleskop kosmiczny NEOWISE (Wide-Field Infrared Survey Explorer), a 4 grudnia została włączona do Electronic Minor Planet Circular Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU).
Asteroida należy do grupy obiektów Apolla - zwyczajowo bliskich Ziemi, których orbity często przecinają się z ziemską. Według naukowców średnica tej kosmicznej skały waha się od 500 metrów do 1,1 km. 2020 WU5 porusza się po niebie w konstelacjach Rufy, Jednorożca, Małego Psa, Bliźniąt i Woźnicy.
Najbliższe zbliżenie tego ciała niebieskiego do Ziemi nastąpiło w nocy z 13 na 14 stycznia. Zgodnie z obliczonymi danymi, jego jasność wyniesie 12,9 magnitudo. Na środkowych szerokościach geograficznych półkuli północnej będą dobre warunki do jej obserwacji.

Asteroidę będzie można zobaczyć przez teleskopy o średnicy 200 mm lub większej. Pomimo tego, że asteroida przeleci wystarczająco daleko od Ziemi - według różnych szacunków od 8,1 do 7,5 miliona kilometrów - jest klasyfikowana jako potencjalnie niebezpieczna.
Źródło: 123rf.com
https://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/po ... e-do-ziemi
Załączniki
Potencjalnie niebezpieczna asteroida zbliżyła się do Ziemi.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Jasna kula ognia na niebie nad Norwegią
Autor: Zmrozik (18 Styczeń, 2021)
W zeszłym tygodniu, w południowej części Norwegii zaobserwowano na niebie jasną kulę ognia, która eksplodowała. Wywołało to duży huk, który słyszało wiele osób. Uderzenie w ziemię nastąpiło około 20 kilometrów na południe od stacji pomiarowej w Løten.
Zgodnie z pomiarami Norwegian Seismic Array oraz norweskiej sieci meteorologicznej, obiekt poruszał się z prędkością 50 000 km/h. Meteor wniknął bardzo głęboko w ziemską atmosferę, co spowodowało silny huk, wskazujący na upadek meteorytów na ziemię. Sygnał o spadającym obiekcie nadszedł do agencji NORSAR od południa, co pokrywa się z doniesieniami o dźwięku słyszanym przez mieszkańców pobliskiej gminy.
Naukowcy stwierdzili, że meteoryt ważył prawdopodobnie około 2 kg, co sprawi, że jego odnalezienie może być wyzwaniem. Zgodnie z trajektorią lotu obiektu, obliczono prawdopodobny obszar, na który mógł spaść. Badacze będą starali się odnaleźć meteoryt, jednak w tym przepadku mówimy o pozostałościach wielkości jabłka, a opady śniegu mogą całkowicie przekreślić szanse na ich odnalezienie.
Meteor filmet fra Harestua 5. januar 2021

Źródło: YouTube / Raumnes
https://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/ja ... d-norwegia
Załączniki
Jasna kula ognia na niebie nad Norwegią.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Bolid rozświetlił niebo nad Rzeszowem
2021-01-19.
Jasny obiekt na chwilę rozświetlił niebo nad Rzeszowem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać przelatujący bolid. I tym razem nie chodzi o szybki samochód wyścigowy.
Dzisiejszej nocy, to jest 19 stycznia o godzinie 01.59 moja kamera zarejestrowała najprawdopodobniej spadający meteor" - napisał Reporter 24 o nicku Kamildsi8. Jasno świecący obiekt kamera uchwyciła w Rzeszowie na osiedlu Baranówka.
- To jasny bolid, który pojawił się we wtorek nad Polską - powiedział w rozmowie z tvnmeteo.pl Karol Wójcicki, popularyzator astronomii "Z głową w gwiazdach". Dodał, że niestety kamery stacji bolidowych nie dały rady go zarejestrować ze względu na spore zachmurzenie.
WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ TYM Z NAMI!
Bolid - co to jest?
Bolid to spadający meteor, który jest bardzo jasny - jaśniejszy niż Wenus, czyli planeta, którą doskonale widać na niebie. Tę jasność obiekt zawdzięcza temu, że jego wielkość dochodzi nawet do kilkunastu centymetrów. To dużo jak na meteor. Kiedy taka skała znajdzie się w atmosferze, spali się, pozostawiając po sobie bardzo jasny ślad. Znalezienie się bolidu w ziemskiej atmosferze to rzadkie zjawisko.
Źródło: tvnmeteo.pl
Autor: anw
Bolid rozświetlił niebo nad Rzeszowem Foto: Kontakt 24 | Video: Kontakt 24
https://tvn24.pl/tvnmeteo/informacje-po ... ml?p=meteo
Załączniki
Bolid rozświetlił niebo nad Rzeszowem.jpg
Bolid rozświetlił niebo nad Rzeszowem2.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Naukowcy mogli odkryć zupełnie nowy typ cząstek kwantowych
Autor: John Moll (2021-01-19)
Fizycy z Uniwersytetu Princeton przypadkiem zaobserwowali nietypowe zachowanie kwantowe w izolatorze, które zwykle zachodzi w metalach. Odkrycie sugeruje istnienie zupełnie nowego typu cząstek kwantowych i zapewnia nowe spojrzenie na nasze rozumienie świata kwantowego.
Obserwacja oscylacji kwantowych od dawna uważana jest za cechę, która różni metale od izolatorów. W metalach, elektrony są bardzo ruchliwe, a rezystywność jest niska. Niemal 100 lat temu zaobserwowano, że pole magnetyczne w połączeniu z bardzo niskimi temperaturami może powodować przejście elektronów ze stanu klasycznego do stanu kwantowego, powodując oscylacje w oporności metalu.
Natomiast w izolatorach, elektrony nie mogą się poruszać, a materiały mają bardzo wysoką rezystywność, więc nie oczekuje się wystąpienia oscylacji kwantowych tego rodzaju, niezależnie od siły zastosowanego pola magnetycznego.
Fizycy z Uniwersytetu Princeton dokonali najnowszego odkrycia w trakcie badań nad ditellurkiem wolframu. Gruba warstwa tego materiału zachowuje się jak metal, lecz w wersji dwuwymiarowej staje się bardzo silnym izolatorem. Naukowcy dokonali pomiaru rezystywności monowarstwowego ditellurku wolframu z udziałem pola magnetycznego. Okazało się, że mimo dużej rezystywności izolatora zaczęła ona oscylować wraz ze wzrostem pola magnetycznego, wskazując na przejście do stanu kwantowego. W efekcie, bardzo silny izolator wykazywał najbardziej niezwykłą właściwość kwantową metalu.
Naukowcy nie potrafią wyjaśnić tego zjawiska, ale wskazują na istnienie nowych cząstek, które nazwali „fermionami neutralnymi”. Cząstki te mogą powstawać z silnie oddziałujących elektronów i mogą być odpowiedzialne za tworzenie tego niezwykle niezwykłego efektu kwantowego.
Źródło: Uniwersytet Princeton
https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/nauk ... kwantowych
Załączniki
Naukowcy mogli odkryć zupełnie nowy typ cząstek kwantowych.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Wizualizacja lądowania łazika Perseverance
2021-01-19. Wojciech Leonowicz
18 lutego 2021 nastąpi lądowanie łazika Perseverance misji Mars 2020. Przedstawiamy animację pokazującą najważniejsze fragmenty tego wydarzenia.
Od momentu wejścia w atmosferę Marsa, w ciągu około siedmiu minut lądownik wyhamuje z około 19 500 km/h do około 3km/h bezpośrednio przed przyziemieniem w rejonie Krateru Jezero.
Poniższe nagranie przedstawia planowany przebieg tego fragmentu misji Mars 2020
Na “pokładzie” misji znajduje się nie tylko łazik Perseverance. Istotnym elementem jest również pierwszy w historii latający dron przypominający mały helikopter nazwany Ingenuity. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem stanie się pierwszym latającym pojazdem jaki wysłano i jaki przemieszczał się w atmosferze innej planety.
Ingenuity jest stosunkowo niedużym dronem o masie 1,8 kilograma, wyposażonym w dwa przeciwbieżne śmigła, wykonane z włókna węglowego które zapewniają mu stabilizację.
Sam Perseverance nie będzie się ograniczał jedynie do badania próbek na powierzchni Marsa. Po raz pierwszy w historii misja została zaprojektowana z myślą o późniejszym zebraniu specjalnie przygotowanych przez łazika, 43 niewielkich pojemników zebranych w jedną całość, zawierających w sobie próbki interesujących skał, które potencjalnie mogą zawierać pozostałości marsjańskiego życia. Pojemniki te mają w jednej z kolejnych misji – już typu sample return – zostać zebrane i wysłane z powrotem na Ziemię do analizy w laboratoriach.
Łazik w celu zrealizowania swojej misji został wyposażony w cały zestaw instrumentów badawczych:
• MASTCAM-Z – zawierający kamery pozwalające na pracę w trybie panoramicznym, stereoskopowym, a także z możliwością wykonywania zbliżeń
• MEDA (Mars Environmental Dynamics Analyzer) – zestaw sensorów pozwalających na pomiar temperatury, ciśnienia, wilgotności, prędkości i kierunku wiatru, a także wielkości drobin pyłowych
• MOXIE (Mars Oxygen ISRU Experiment) – niezwykle interesujący ładunek, którego zadaniem będzie przetestowanie w praktyce możliwości wytwarzania tlenu z marsjańskiej atmosfery, który mógłby posłużyć jako utleniacz dla rakiet (na przykład misji sample return) lub w innych celach
• PIXL (Planetary Instrument for X-ray Lithochemistry) – fluorescencyjny spektrometr rentgenowski, którego zadaniem będzie analiza składu chemicznego skał; PIXL posiada również kamerę, która pozwoli na zobrazowanie wybranych skał w powiększeniu, ujawniając ich strukturę
• SHERLOC (Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals) – spektrometr wykorzystujący laser pracujący w ultrafiolecie pozwalający na identyfikację składu mineralogicznego oraz cząsteczek organicznych; będzie to pierwszy w historii spektrometr Ramana jaki znalazł się na powierzchni Marsa; zestaw posiada również kamerę nazywaną WATSON
• RIMFAX (Radar Imager for Mars’ Subsurface Experiment) – radar przeznaczony do badań struktur znajdujących się pod powierzchnią Marsa do głębokości powyżej 10 metrów
• SUPERCAM – zainstalowany na maszcie zestaw instrumentów pozwalających na zdalne badanie składu chemicznego i mineralogicznego marsjańskich skał
Misja Mars 2020 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.
(NASA, PFA)
NASA's Mars 2020 Perseverance Rover Landing Animations



Wizja marsjańskiego helikoptera misji Mars 2020 podczas lotu / Credits – NASA, JPL
Łazik Mars 2020 / Credits – NASA

https://kosmonauta.net/2021/01/wizualiz ... severance/
Załączniki
Wizualizacja lądowania łazika Perseverance.jpg
Wizualizacja lądowania łazika Perseverance2.jpg
Wizualizacja lądowania łazika Perseverance3.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Pierwszy w tym roku powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo
2021-01-19. Andrzej
Po ponad miesiącu przerwy od obserwacji wieczornych przelotów stacji (ISS) ponownie będziemy mogli cieszyć swój wzrok tą popularną wśród miłośników astronomii atrakcją. Stosunkowo krótkie zimowe dni będą temu rzecz jasna sprzyjać. Nieco gorzej ma się sytuacja z niską temperaturą, która może odstraszyć nawet najbardziej doświadczonych obserwatorów. Przeloty (ISS) będą atrakcją na wieczornym niebie aż do 7 lutego.
Wyobraźmy sobie, że nagle nad naszym domem przelatuje olbrzymi statek kosmiczny, szeroki niczym boisko do piłki nożnej, zbudowany z ogniw słonecznych. Ten niesamowity obiekt pojawia się niemal codziennie na nocnym niebie i możemy obserwować go bez większego wysiłku nieuzbrojonym okiem.

Stacja jest na tyle duża, a jej moduły baterii słonecznych odbijają tyle światła słonecznego, że jest widoczna z Ziemi jako bardzo jasny obiekt poruszający się po niebie z jasnością nawet do -5,8 magnitudo podczas perygeum przy 100% oświetleniu. Przy obecnych danych dostępnych w internecie oraz możliwości śledzenia położenia stacji na żywo jesteśmy w stanie przewidzieć pojawienie się jej na nocnym niebie z dokładnością do kilkunastu sekund.

Poniżej przedstawiamy widoczne przeloty stacji (ISS) na najbliższe dni. Przypominamy również o możliwości śledzenia aktualnego położenia stacji na naszym portalu.
W zależności od naszej lokalizacji, różnica w pojawieniu się stacji (ISS) na niebie może wynieść +/- 5 minut od danych zamieszczonych w tabeli.
Źródło: astronomia24.com, heavens-above.com
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)
Dane przelotów zostały wygenerowane przez portal heavens-above.com
Stacja (ISS) widoczna w czasie 30 sekundowej ekspozycji Autor: NASA/Bill Ingalls
https://www.astronomia24.com/news.php?readmore=1064
Załączniki
Pierwszy w tym roku powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo.jpg
Pierwszy w tym roku powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo2.jpg
Pierwszy w tym roku powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo3.jpg
Pierwszy w tym roku powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo4.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Pierwszy start rakietowy Chin w 2021 roku
2021-01-19.
Z kosmodromu Xichang przeprowadzono pierwszy w 2021 roku start chińskiej rakiety orbitalnej. System Długi Marsz 3B wyniósł na orbitę cywilnego satelitę telekomunikacyjnego Tiantong-1 03.
Rakieta wystartowała 19 stycznia o 17:25 czasu polskiego. Lot przebiegł pomyślnie i ważący około 5 t ładunek trafił na orbitę transferową do pozycji geostacjonarnej.
Satelita Tiantong-1 03 został zbudowany dla firmy China SatCom. Bazuje na platformie DFH-4 i został wyposażony w transpondery do komunikacji w paśmie S. Statek będzie świadczył usługi mobilnej komunikacji dla użytkowników w Chinach, na Bliskim Wschodzie, Afryce oraz wyspach na Oceanie Spokojnym i Oceanie Indyjskim. Jego czas działania jest przewidywany na 15 lat.
To już 3. ładunek tej serii satelitów. Poprzedni start Tiantong-1 02 został przeprowadzony 12 listopada 2020 r.
Był to 3. start rakiety orbitalnej na świecie w 2021 r. i pierwszy start przeprowadzony przez Chiny. CASC - czyli operator większości chińskich rakiet - zapowiedział, że planuje w tym roku wykonanie ponad 40 misji. Doliczając do tego loty przeprowadzane przez inne podmioty w tym prywatne chińskie przedsiębiorstwa możemy spodziewać się w tym roku nawet 50 startów orbitalnych z Państwa Środka.

Opracował: Rafał Grabiański
Na podstawie: CASC/NSF
Więcej informacji:
• relacja z lotu na profilu operatora rakiety CASC na portalu WeChat (jęz. chiński)


Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 3B przygotowywana do lotu z satelitą Tiantong-1 03. Zdjęcie: CASC/Zhang Yiyi.
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/pi ... -2021-roku
Załączniki
Pierwszy start rakietowy Chin w 2021 roku.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Zdjęcia Słońca z NASA na znaczkach amerykańskiej poczty
2021-01-19.
Poczta Stanów Zjednoczonych wydała serię znaczków z obrazami Słońca z Solar Dynamics Observatory (SDO). Zdjęcia z należącego do NASA obserwatorium pokazują różne oblicza aktywności słonecznej.
Seria 10 znaczków pokazuje naszą dzienną gwiazdę w różnych aspektach jej aktywności. Mamy tu zaprezentowane dziury koronalne, pętle koronalne, rozbłyski słoneczne, aktywne Słońce, wyrzut plazmy i plamy słoneczne.
Jako źródło zdjęć posłużyło kosmiczne obserwatorium o nazwie Solar Dynamics Observatory (SDO). Jest to projekt prowadzony przez NASA, którego celem są badania dynamiki aktywności słonecznej. Satelita obserwuje Słońce w świetle widzialnym i ultrafioletowym. Został on wystrzelony 11 lutego 2010 roku. Do tej pory wykonał już setki milionów zdjęć Słońca.
Słońce rządzi w Układzie Słonecznym, jest najbliższą nam gwiazdą i to od niego w znacznym stopniu zależą warunki klimatyczne panujące na Ziemi. Dlatego istotne jest dokładne poznanie zachodzących na nim procesów oraz nieustanne jego monitorowanie.
Przy okazji warto przypomnieć, iż niedawno naukowcy potwierdzili rozpoczęcie nowego cyklu aktywności słonecznej.
Przez całe życie zbierałem znaczki i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć odkrycia NASA zaprezentowane w ten sposób. Uważam, że natura wokół nas jest tak piękna, jak sztuka. To inspirujące, że można dzielić się w ten sposób ze społeczeństwem wrażeniami z badań Słońca – skomentował Thomas Zurbuchen, który jest zastępcą kierownika Wydziału Misji Naukowych NASA.
Więcej informacji:
• The U.S. Postal Service to Issue NASA Sun Science Forever Stamps

Autor: Krzysztof Czart
Źródło: NASA
Na ilustracji: Seria znaczków pocztowych ze zdjęciami Słońca z Solar Dynamics Observatory (SDO). Wydała je poczta amerykańska. Źródło: NASA/SDO/USPS.
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/zd ... iej-poczty
Załączniki
Zdjęcia Słońca z NASA na znaczkach amerykańskiej poczty.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Falcon 9 od SpaceX wyniesie na orbitę trzy satelity od ICEYE
2021-01-19.
ICEYE umieści na orbicie trzy satelity wyposażone w radary z syntetyczną aperturą (SAR) służącą do tworzenia zobrazowań powierzchni Ziemi. Będzie to możliwe dzięki współpracy z firmą SpaceX, która jeszcze w styczniu planuje start rakiety Falcon 9. Powiększenie zarządzanej 24/7 z Warszawy konstelacji satelitów przełoży się na większe zdolności ICEYE w zakresie monitorowania lokalizacji.
21 stycznia 2021 roku należąca do polsko-fińskiej firmy ICEYE konstelacja satelitów SAR powiększy się o trzy nowe urządzenia (ang. Synthetic Aperture Radar). Zostaną umieszczone na orbicie przez rakietę Falcon 9 w ramach programu SmallSat Rideshare realizowanego przez SpaceX.
Pierwszy satelita SAR od ICEYE został umieszczony na orbicie w 2018 roku. Od tego czasu Spółka regularnie zwiększała swoje możliwości w zakresie tworzenia zobrazowań radarami SAR. Styczniowe powiększenie konstelacji jest dopiero pierwszym punktem w planie ICEYE na rok 2021. Firma w następnych miesiącach realizować będzie strategię rozmieszczenia na orbicie kolejnych nowych satelitów SAR.
Zwiększenie liczby satelitów SAR w konstelacji ICEYE jest dla nas dużym krokiem naprzód – mówi Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel firmy ICEYE. – Dzięki temu będziemy mogli w jeszcze większym stopniu spełniać kompleksowe potrzeby naszych klientów i dostarczać im usługi najwyższej jakości. Jednocześnie cały czas budujemy nowe satelity SAR, które niedługo zostaną wystrzelone na orbitę i w ten sposób powiększą naszą konstelację. Najbliższe miesiące bez wątpienia będą dla nas czasem intensywnego rozwoju – dodał Rafał Modrzewski.
Satelity SAR w konstelacji ICEYE umożliwiają uzyskanie bardzo precyzyjnych i wiarygodnych zobrazowań Ziemi. Zdjęcia satelitarne SAR mogą być pozyskiwane niezależnie od warunków pogodowych, takich jak opady deszczu czy duże zachmurzenie. Aparatura SAR dostarcza także danych zarówno w dzień, jak i w nocy. Dzięki temu SAR może dostarczać zobrazowań w warunkach, w których pozyskanie zobrazowań optycznych nie jest możliwe, bądź jest utrudnione. Powiększenie konstelacji ICEYE umożliwi częstsze rewizyty satelitów nad rozległymi obszarami Ziemi, co przełoży się na lepsze wyniki w zakresie monitorowania wskazanych lokalizacji. ICEYE jest również pierwszą firmą na świecie, która opracowała system SAR mieszczący się na satelicie o masie startowej mniejszej niż 100 kilogramów.
ICEYE to światowy lider w branży New Space. Po wejściu na rynek w 2015 roku firma dokonała przełomu w obserwacji Ziemi z kosmosu – zbudowała pierwszego na świecie satelitę SAR (radar z syntetyczną aperturą) o wadze nieprzekraczającej 100 kg. ICEYE umożliwia instytucjom państwowym oraz firmom prywatnym podejmowanie lepszych decyzji strategicznych i biznesowych na podstawie dostępu do aktualnych, wiarygodnych i dokładnych zdjęć satelitarnych. Dostarcza dane dla klientów m.in. z sektora obronnego, morskiego, rolnictwa, zasobów naturalnych, zarządzania kryzysowego, ubezpieczeń́, finansów. Mikrosatelity ICEYE wykonują zdjęcia powierzchni Ziemi przy użyciu radaru SAR z niespotykaną do tej pory częstotliwością, zarówno w dzień, jak i w nocy, niezależnie od warunków pogodowych.

Czytaj więcej:
• Strona ICEYE
• Start Falcon 9


Źródło: ICEYE
Na zdjęciu: Obraz satelitarny miasta w wysokiej rozdzielczości. Źródło: ICEYE
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/fa ... y-od-iceye
Załączniki
Falcon 9 od SpaceX wyniesie na orbitę trzy satelity od ICEYE.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Niezwykle puszysta egzoplaneta zmienia nasze rozumienie dotyczące formowania się planet
2021-01-19.
Kanadyjski zespół odkrył, że masa jądra olbrzymiej planety WASP-107b jest znacznie mniejsza niż to, co uważano za konieczne do zbudowania ogromnej powłoki gazowej otaczającej planety olbrzymie, takie jak Jowisz i Saturn.
To intrygujące odkrycie, dokonane przez Caroline Piaulet z Instytutu Badań nad Egzoplanetami (iREx) Université de Montréal sugeruje, że gazowe olbrzymy tworzą się o wiele łatwiej niż wcześniej sądzono.

Piaulet należy do przełomowego zespołu badawczego profesora astrofizyki UdeM Björna Benneke, który w 2019 roku ogłosił pierwsze wykrycie obecności wody na egzoplanecie znajdującej się w ekosferze swojej gwiazdy.

Tak duża jak Jowisz, ale 10 razy lżejsza
WASP-107b po raz pierwszy została odkryta w 2017 roku jako egzoplaneta krążąca wokół gwiazdy WASP-107, która znajduje się około 212 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Panny. Planeta znajduje się bardzo blisko swojej gwiazdy – ponad 16 razy bliżej niż Ziemia od Słońca. Tak duża jak Jowisz, ale 10 razy lżejsza, WASP-107b jest jedną z najmniej gęstych znanych egzoplanet: typ, który astrofizycy nazwali planetami „super nadmuchanymi”.

Piaulet i jej zespół po raz pierwszy wykorzystali obserwacje WASP-107b uzyskane przy pomocy Obserwatorium Kecka na Hawajach, aby dokładniej ocenić jej masę. Wykorzystali metodę pomiaru prędkości radialnych, która pozwala naukowcom określić masę planety poprzez obserwację drgania ruchu jej gwiazdy macierzystej wywołanego przyciąganiem grawitacyjnym planety. Doszli do wniosku, że masa WASP-107b stanowi około 1/10 masy Jowisza, czyli że jest około 30 razy masywniejsza niż Ziemia.

Następnie zespół przeprowadził analizę, w celu określenia najbardziej prawdopodobnej struktury wewnętrznej planety. Doszli do zaskakującego wniosku: przy tak małej gęstości planeta musi mieć solidne jądro o masie nie większej niż cztery masy Ziemi. Oznacza to, że ponad 85% jej masy znajduje się w grubej warstwie gazu otaczającej jądro. Dla porównania Neptun, który ma masę podobną do WASP-107b, ma tylko 5-15% swojej całkowitej masy w warstwie gazowej.

Naukowcy zastanawiali się, jak mogła powstać planeta o tak niskiej gęstości i w jaki sposób udało jej się powstrzymać przed ucieczką ogromną warstwę gazu, zwłaszcza biorąc pod uwagę bliskość planety od gwiazdy? Te pytania zmotywowały ich do dokładnej analizy, aby móc określić historię powstania egzoplanety.

Powstaje gazowy olbrzym
Planety powstają w dysku gazu i pyłu otaczającego młodą gwiazdę, zwanego dyskiem protoplanetarnym. Klasyczne modele powstawania gazowych olbrzymów oparte są o Jowisza i Saturna. W modelach tych, aby zgromadzić dużą ilość gazu, zanim dysk ulegnie rozproszeniu, potrzebne jest stałe jądro co najmniej 10 razy masywniejsze od Ziemi.

Uważano, że bez masywnego jądra planety olbrzymy nie są w stanie przekroczyć krytycznego progu niezbędnego do zbudowania i utrzymania swoich dużych powłok gazowych.

Jak zatem wyjaśnić istnienie WASP-107b, która ma znacznie mniej masywne jądro? Profesor McGill University i członkini iREx Eve Lee, światowej sławy ekspert w dziedzinie super nadmuchanych planet, takich jak WASP-107b, ma kilka hipotez.

„W przypadku WASP-107b najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest, że powstała ona z dala od gwiazdy, gdzie gaz w dysku jest na tyle zimny, że jego akrecja może nastąpić bardzo szybko. Planeta była w stanie potem migrować do swojej obecnej lokalizacji, poprzez interakcje z dyskiem lub innymi planetami w układzie” – mówi prof. Lee.

Odkrycie drugiej planety
Obserwacje układu WASP-107 przy użyciu teleskopu Kecka obejmują znacznie dłuższy okres niż poprzednie badania, co pozwoliło zespołowi dokonać dodatkowego odkrycia: obecności drugiej planety, WASP-107c, o masie około ⅓ Jowisza, znacznie więcej niż ma WASP-107b.

WASP-107c znajduje się także znacznie dalej od swojej gwiazdy; wykonanie pełnego obiegu wokół WASP-107 zajmuje jej trzy lata, podczas gdy dla WASP-107b jest to zaledwie 5,7 dnia. Interesujące: ekscentryczność orbity tej drugiej planety jest duża, co oznacza, że jej trajektoria wokół gwiazdy jest bardziej owalna niż kołowa.

„WASP-107c pod pewnymi względami zachowała pamięć o tym, co wydarzyło się w jej układzie. Wielka ekscentryczność jej orbity wskazuje na dość chaotyczną przeszłość, z interakcjami między planetami, które mogły prowadzić do znacznych przemieszań, co podejrzewano w przypadku WASP-107b” – powiedziała Piaulet.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Źródło:
McGill

Urania
https://agnieszkaveganowak.blogspot.com ... ienia.html
Załączniki
Niezwykle puszysta egzoplaneta zmienia nasze rozumienie dotyczące formowania się planet.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wiadomości astronomiczne z internetu”