Raporty wysyłamy do 10 dnia następnego miesiąca.

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii

Sekcja Obserwacji Słońca


2020-08-15    Czas UT: 07:01 (Data juliańska: 2459076.792)
P= 16.22°   Bo= 6.66°   Lo= 309.81°   Carr. Rot 2234
Przejdź do generatora efemeryd

 

O Słońcu mówi się różnie… z radością lub ze strachem. Ale jakbyśmy nie mówili, pochlebnie czy z narzekaniem na nadmiar ciepła, zawsze okazuje się ,że jest naszą życiodajną gwiazdą. W starożytnych czasach, Słońcu przypisywano ważną rolę jako np. Boga Ra ( bóg Słońca, czczony w starożytnym Egipcie) czy groźne bóstwo w Meksyku, które wymagało krwawych ofiar ludzkich. Dziś o Słońcu wiemy znacznie więcej, jesteśmy od niego uzależnieni, choć nie do końca uświadamiamy sobie znaczenie istnienia naszej dziennej gwiazdy. Zatem ludzie różnie myślą o Słońcu. Przypomnijmy sobie, że przed wynalezieniem lunety nie odróżniano na tarczy słonecznej szczegółów o wymiarach mniejszych niż paręset tysięcy kilometrów, a przez dzisiejszy amatorski sprzęt tysiąc razy mniejsze elementy granulacji mogą być zmierzone. Pytanie skąd to wszystko wiemy? Człowiek uczy się na wiele sposobów, ale jedną z fundamentalnych sposobów na uzyskanie tej potrzebnej wiedzy jest właśnie literatura, która posłużyła wielu pokoleniom ludzi na to, aby móc samemu obserwować Słońce, cieszyć się nim czy w końcu wiedzieć z czego składa się wnętrze naszej gwiazdy. Książki to jeden z najlepszych sposobów na zdobycie wiedzy. Na tej stronie prezentujemy warte uwagi, publikacje naukowe na temat naszej dziennej gwiazdy. To jedyny taki spis lektur poświęcony tematyce Słońca w Internecie. Literaturę przygotował Redaktor biuletynów sekcji Piotr Skorupski.

„Słońce – Ziemia” – Jan Mergentaler

Książka wyjaśnia istotę zjawiska, zwanego aktywnością Słońca, którego wpływ na życie na Ziemi zauważono już dość dawno. Autor nie ogranicza się do przedstawienia hipotez o związku między „plamami” na powierzchni Słońca, a np. rytmem wzrostu roślin, poziomem wód, zmianami klimatu, funkcjonowaniem łączności, pojawieniem się epidemii i chorób, lecz tłumaczy także skomplikowane procesy fizyczne, dziejące się w słonecznym skupisku materii, takie jak : działanie pól magnetycznych, różnego rodzaju promieniowania, rozbłyski, wiatr słoneczny.

"Oblicze Słońca" H.W. Nevton

Pozycja dosyć stara (oryginał napisano w 1958 roku), ale autor w sposób barwny i niezwykle ciekawy opisuje historię (i nie tylko) badań plam słonecznych i innych zjawisk na powierzchni Słońca, czyli to, czym my się zajmujemy. Gorąco polecam każdemu, kto aktywnie zajmuje się teleskopowymi obserwacjami Słońca.

 

2. „Poradnik Miłośnika Astronomii” Marek Substyk

 Jedna z najnowszych wydań Marka Substyka. Warto o niej wspomnieć, bowiem dla Słońca jest poświęcone kilka stron. Tekst jest przejrzysty i idealny dla osób, które zaczynają obserwować Słońce. Z książki dowiemy się m.in. o: - samej budowie naszej gwiazdy, zawierającej praktyczne informacje, - filtrach słonecznych do obserwacji i fotografii, - teleskopach i środkach ostrożności, Ponadto to doskonałe kompendium wiedzy, nawiązująca również do wieczornych obserwacji. Wiele efemeryd, porad dotyczących sprzętu czy cała lista Messiera, zawierająca całe 110 obiektów.

 „Astronomia ogólna” – Eugeniusz Rybka.

Książka doskonała dla tych, którzy pragną zgłębić astronomię od podstaw również tą na temat Słońca. Każde warstwy naszej dziennej gwiazdy są bardzo dokładnie opisane, dowiemy się o widmie, rozbłyskach chromosferycznych czy o okresowości plam. To wszystko wzbogacono jest fotografiami teleskopów słonecznych z lat 70-tych, które dodają książce dodatkowego uroku. Oprócz wspomnianego rozdziału, czytelnik zaznajamia się z systemem Ptomeleusza , później Kopernika, poznaje budowę teleskopu. Książka nie stanowi jedynie zwartej encyklopedii astronomii, a osadzenie odkryć astronomicznych w historycznym kontekście pomaga czytelnikowi śledzić rozwój tej dziedziny, aż do XX wieku. Każdy rozdział kończy się zestawem zadań.

 „Inne światy, inne Słońca? „ – Dennis L. Mammana Donald, W.McCarthy. Jr.

W ostatnich latach astronomów ponownie opanowała gorączka poszukiwania planet wokół innych gwiazd. W książce tej, dwaj amerykańscy astronomowie opowiadają, jakimi metodami łowy takie można przeprowadzić i czym zakończyły się pierwsze tego rodzaju obserwacje.

Publikacje Sekcji Obserwacji Słońca PTMA. Trzeba pamiętać, że SOS PTMA wydaje własne, unikalne publikacje naukowe! Od reaktywacji sekcji pod przewodnictwem obecnego koordynatora – Tadeusza Figla, czyli od roku 2012, powstało kilka wart uwag ciekawych wydawnictw. Do swoich łask po reaktywacji wrócił wydawany cyklicznie od powstania SOS PTMA – biuletyn, który redaguje Piotr Skorupski wraz z Tadeuszem Figlem, Januszem Bańkowskim i Agnieszką Nowak. Biuletyn powstaje raz na 3 miesiące. Znajdziemy w nim m.in. – raporty obserwacyjne, Astronomię Janusza Bańkowskiego, wiadomości z życia sekcji czy galerię zdjęć wykonaną przez członków z naszej sekcji słonecznej. Powstał również biuletyn zaćmieniowy, autorami są – Janusz Bańkowski i Tadeusz Figiel. To jedyny taki biuletyn, gdzie opisane jest jak samemu bezpośrednio można obliczyć moment zaćmienia Słońca dla danej lokalizacji lub odnalezieniem interesującego nas zaćmienia w przyszłych latach wraz z dokładną mapką.