KSIĘŻYC-zatoka Tęcz.

Od wielkiego wybuchu po dzień dzisiejszy i daleko w przyszłość.
Awatar użytkownika
SPUNTI
 Polubiane: 16 times

KSIĘŻYC-zatoka Tęcz.

Post autor: SPUNTI »

KSIĘŻYC-Zatoka Tęcz.
Ściana gór wznosząca się łukowaty kształtem Zatoki Tęcz to góry Jura kończącym się po zachodniej stronie przylądkiem Laplace. Masyw ten wznosi się wysokość blisko 7000 metrów przed kraterem Sharp. Po przeciwnej stronie tego łuki w odległości 230 km znajduje się przylądek Haracledis, który jest 1000 metrów niższy (1300 metrów). Przesuwając teleskop na zachód widać w jego okularze niewielki górę Reciti i w końcu na trafiamy na przepiękna formację płaskiego dna krateru Plato. Dość duży krater 109 km otoczony wałem z płaskim dnem. Tutaj możemy zbadać rozdzielczość naszego teleskopu w nim mimo, że występuje płaskie dno znajdują się kratery uderzeniowe. Ich wielkości są nie duże zazwyczaj 2,0 – 2,5 km średnicy. Jeżeli w okularze teleskopu zaobserwujemy nie jako punkty możemy być zadowoleni z rozdzielczości naszego teleskopu i dalej prowadzić obserwację jego powierzchni. Plato krater otoczony jest niewysokim wałem który wznosi się na wysokość od 1300 do 2100 metrów nad poziom dna. Selenonauci którzy nawet wylądują w przyszłości w tym kraterze w niedalekiej odległości nie zobaczą nawet wału ze względu na sferyczny zasięg wzrokowy. Na Ziemi dla naszych oczów jest to 4,7 km dla Księżyca 1,8 km. Kierując wzrok nieco na południe od krateru Plato wyraźnie widać góry Teneryfy wysokość 2300 – 2400 metrów ale zwróćmy uwagę na charakterystyczną samotną górkę Pico. Zaraz po I kwadrze Księżyca w 8-9 dobie górka na dno Morza Deszczów rzuca cień jeżeli mamy trochę cierpliwości możemy pobawić się wyznaczeniu jej wysokości. Najbardziej pofałdowany niż jego przeciwna strona (rejon Zatoki Tęcz.) Zachodnio – północny masyw górski okalający Morza Deszczów to Alpy z szczytem Mount Blanc o wysokości 3500 metrów. Nie wiem dlaczego astronomowie ten szczyt o takiej wysokości akurat jego nazwano. W Alpach na powierzchni księżyca jest kilka szczytów dochodzących do ponad 4000 metrów Alpy księżycowe podzielone są na pół rozdziela ich wąską doliną alpejską o szerokości 12 km. I długości 160 km. Sam masyw górski ma długość 300 km.
Załączniki
face_obraz3.JPG
Awatar użytkownika
egaudia
Kontakt:

Re: KSIĘŻYC-zatoka Tęcz.

Post autor: egaudia »

No i powiedz mi, że nie są to dobre warunki do prowadzenia jakiś badań.
Medycyna estetyczna https://annabednarekmed.pl/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Astronomia teoretyczna”