Wiadomości astronomiczne z internetu

Ciekawostki i postępy w dziedzinie astronomii
Paweł Baran
Posty: 8506
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 12 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Doniesienia o rosyjskim satelicie dla Iranu. "System obserwacji o dużym potencjale"
2021-06-11.
Powołując się na nieoficjalne doniesienia ze strony byłych urzędników amerykańskich i "bliskowschodnich" służb, dziennik Washington Post zasugerował istnienie rosyjsko-irańskiej umowy zakładającej dostarczenie Iranowi zaawansowanego satelity teledetekcyjnego. Rozpatrywany system ma należeć do tej samej generacji, co rosyjskie instrumenty obserwacji Ziemi z serii Kanopus-V (Канопус-В). Wcześniej, ze wspomnianej linii technologicznej miała skorzystać m.in. Białoruś, która w 2012 roku pozyskała z rosyjską pomocą satelitę rozpoznania obrazowego BKA (kojarzonego także jako BelKA).
Doniesienia medialne o domniemanej rosyjskiej umowie z Iranem na dostarczenie zaawansowanego satelity teledetekcyjnego rozeszły się w międzynarodowej przestrzeni informacyjnej w piątek 11 czerwca br. Jako jeden z pierwszych o sprawie doniósł amerykański dziennik Washington Post, powołując się na nieokreślonych bliżej byłych wysokich urzędników amerykańskich oraz państw sojuszniczych na Bliskim Wschodzie. Według tych doniesień, Rosja przygotowuje się do dostarczenia Iranowi systemu obserwacji Ziemi o wysokich parametrach rozdzielczości przestrzennej, który zapewniłby śledzenie i namierzanie potencjalnych celów wojskowych w regionie, a także poza nim.
Mowa jest o wykorzystaniu rosyjskiej technologii kojarzonej z serią optoelektronicznych satelitów teledetekcyjnych Kanopus-V. W wydaniu na użytek wewnętrzny są to lekkie obiekty obserwacji Ziemi (o masie rzędu 475 kg) umożliwiające pozyskiwanie kolorowych zobrazowań o wysokiej rozdzielczości przestrzennej (w granicach 2,5 m) w zakresie światła widzialnego oraz multispektralnych o rozdzielczości do 12,5 m. Wskazuje się, że oferują możliwość pokrycia terenu o przekątnej do 20 km.
Jeśli chodzi o praktyczne ukazanie możliwości satelitów Kanopus-V, Rosja zaprezentowała szerzej próbkę ich możliwości na okoliczność po tragicznej w skutkach eksplozji w Bejrucie, do której doszło w sierpniu 2020 roku. Upubliczniono wówczas serię tematycznych zobrazowań ukazujących miejsce katastrofy.
W przypadku wersji irańskiej, nie wiadomo tak naprawdę, jakiej generacji urządzenie może to finalnie być (odpowiedniki działające w rosyjskiej służbie wystrzeliwano ostatnio w 2018 roku). Niemniej jednak, w ciągu najbliższych kilku lat Rosja ma wystrzelić kolejną odsłonę swojej konstelacji, opartej o nowe "Kanopusy" - niewykluczone, że irański system wykorzysta część z przygotowanych pod tym kątem technologii.
Wcześniej jednak na orbitę trafić ma podobny białoruski satelita obserwacji Ziemi, ponownie wyprodukowany przez Rosję - BKA-2 (BelKA-2). Jest to konstrukcja również uważana za pochodną serii Kanopus-V, która z założenia ma zapewniać parametry obrazowania nie gorsze od wysłanego jeszcze w 2012 roku pierwowzoru (BKA - uważany jest za wierną kopię rosyjskiego Kanopus-V 1). Dotychczas działający białoruski satelita miał oferować (według różnych danych) rozdzielczość przestrzenną na poziomie 2,1 m.
Uruchomienie satelity Kanopus-V w wersji dla Iranu miałoby natomiast nastąpić w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Jak podkreślono w różnych doniesieniach na ten temat, przeznaczeniem zaawansowanego irańskiego systemu miałoby być stałe monitorowanie obiektów, od rafinerii ropy naftowej w Zatoce Perskiej po izraelskie bazy wojskowe oraz irackie koszary, w których znajdują się siły amerykańskie. "Washington Post" podkreśla, że irańscy wojskowi byli mocno zaangażowani w ustalanie szczegółów pozyskania satelity Kanopus-V, który jest produkowany oficjalnie z przeznaczeniem do użytku cywilnego - dowódcy elitarnego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej wielokrotnie od 2018 roku mieli w tym celu odwiedzać Rosję, aby negocjować warunki umowy.
Podobnie, Iran mieli odwiedzić rosyjscy specjaliści - m.in. wiosną tego roku, aby przeprowadzić już szkolenie personelu obsługi naziemnej, przydzielonego do zarządzania systemem obserwacji Ziemi. Satelita ma być kontrolowany z Iranu - z nowo wybudowanego ośrodka w pobliżu miasta Karadż na północy państwa.
Jak zauważają amerykańscy i izraelscy komentatorzy, pozyskanie takiego sprzętu to znaczący skok technologiczny w przypadku Iranu, "choć nadal daleki od poziomu jakości osiąganej przez amerykańskie satelity szpiegowskie" - pisze Washington Post. Dodaje, cytując swoje źródła, że Iran będzie mógł dowolnie "zlecać" nowemu satelicie szpiegowanie wybranych przez siebie lokalizacji i to tak często, jak zechce.
Przywoływani specjaliści wyrazili obawy, że Iran może chcieć dzielić się precyzyjnymi danymi teledetekcyjnymi z działającymi w regionie Bliskiego Wschodu organizacjami terrorystycznymi oraz proirańskimi bojówkami, powiązanymi m.in. z atakami rakietowymi na irackie bazy wojskowe, w których przebywają amerykańscy żołnierze i instruktorzy.
Oprócz tego, w przestrzeni medialnej przypomina się, że Iran doskonali własną technologię satelitarną oraz ma plany wystrzeliwania samodzielnie budowanych obiektów orbitalnych. Pierwszy taki system - lekki satelita militarny Nur 1 - został z powodzeniem wystrzelony w kwietniu ubiegłego roku przez irańską Gwardię Rewolucyjną. Ruch ten został wówczas potępiony przez USA, przy czym podkreślono, że domniemany satelita obserwacji Ziemi nie stanowi prawdopodobnie wartości użytkowej dla sił zbrojnych Iranu, ani tym bardziej nie pozwala na zebranie użytecznych danych teledetekcyjnych na temat amerykańskich działań.
Satelita serii Kanopus-V (wizualizacja). Ilustracja: Wikimedia Commons/El Salvador [domena publiczna]

Źródło:Space24

https://www.space24.pl/doniesienia-o-ro ... potencjale
Załączniki
Doniesienia o rosyjskim satelicie dla Iranu. System obserwacji o dużym potencjale.jpg
Paweł Baran
Posty: 8506
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 12 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

W Chorzowie rozpoczyna się 64. Olimpiada Astronomiczna
2021-06-11.
Dwudziestu młodych miłośników astronomii weźmie udział w finale 64. Olimpiady Astronomicznej, która rozpoczyna się w Chorzowie – poinformował w piątek rzecznik Planetarium Śląskiego Jarosław Juszkiewicz. Ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę.
Organizowana przez Planetarium Śląskie w Chorzowie ogólnopolska olimpiada astronomiczna to jedna z najtrudniejszych i jednocześnie najbardziej prestiżowych rywalizacji uczniów w Polsce. W tym roku w związku z pandemią Covid-19 finał olimpiady, który zwykle odbywał się w marcu, został przesunięty na czerwiec.
Do pierwszego etapu rywalizacji, odbywającego się drogą korespondencyjną, zgłosiło się 175 uczniów z całej Polski. W marcu w Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Krośnie, Wrocławiu i Krakowie zorganizowano półfinały, do których zakwalifikowało się 66 osób. Ten etap realizacji nie odbywał się już zdalnie, lecz tradycyjnie, przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Z tej grupy do finału jury dopuściło 20 osób.
W czasie rozpoczynającej się w piątek finałowej rywalizacji uczestnicy będą musieli rozwiązać sześć zadań w trzech tercjach, w tym zadania teoretyczne, z analizy danych, obserwacyjne oraz wykazać się znajomością nieba. Ta ostatnia część olimpiady zostanie zorganizowana w mobilnym, nadmuchiwanym planetarium, a jeżeli pogoda dopisze i niebo będzie bezchmurne, także przy użyciu przygotowanych refraktorów na rzeczywistym niebie.
Laureaci tegorocznej krajowej olimpiady wezmą prawdopodobnie udział w Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki (International Olympiad on Astronomy and Astrophysics - IOAA). W poprzednich latach reprezentanci z Polski brali udział w tej międzynarodowej rywalizacji i zajmowali w niej zwykle wysokie miejsca.
Polska należy do grupy pięciu krajów założycielskich IOAA, w 2011 r. międzynarodowe zmagania odbyły się w Chorzowie. W ub. roku, ze względu na pandemię, organizowana nieprzerwanie od 1957 r. ogólnopolska olimpiada w chorzowskim planetarium nie odbyła się; podobnie 14. olimpiada międzynarodowa, która miała odbyć się w Kolumbii.
W zamian na szczeblu globalnym zorganizowano w ub. roku zawody on-line (The Global e-Competition on Astronomy and Astrophysics), w których wzięły udział drużyny z 40 krajów. Wszyscy członkowie polskiej drużyny, którzy wzięli udział w tych e-zawodach, znaleźli się wśród ich laureatów (reprezentację Polski wyłoniono na podstawie najlepszych wyników w zawodach okręgowych).
Finał tegorocznych zmagań - podobnie, jak w 2019 r. - odbędzie się w innych, niż wcześniej, warunkach: w tymczasowej siedzibie placówki na Stadionie Śląskim. Działające od 1955 r. Planetarium Śląskie, największa i najstarsza tego rodzaju instytucja w Polsce, w połowie 2018 r. zostało zamknięte, pod kątem prowadzonej jeszcze nadal rozbudowy i modernizacji.
Inwestycja samorządu woj. śląskiego trwa od połowy 2018 r. Ponieważ charakterystyczna siedziba planetarium wpisana jest na listę zabytków, co powoduje, że nie można naruszyć jej kształtu, rozbudowę skierowano pod ziemię. Nowe obiekty znajdą się we wzgórzu, które jest cokołem dla dzisiejszych zabudowań, zapewniając dodatkowych 2,5 tys. m kw. powierzchni.
Wewnątrz wzgórza powstaje hala w kształcie litery „L” z dwoma tunelami pod obecnymi budynkami, a zegar słoneczny stanie się dachem dodatkowej sali. W nowych pomieszczeniach znajdą się m.in. sale wykładowe, pracownie oraz ekspozycja prezentująca zagadnienia z trzech dziedzin, którymi zajmuje się placówka: sejsmologii, meteorologii i astronomii.
Obok Planetarium powstać ma wieża widokowa, zmodernizowane zostanie obserwatorium astronomiczne, przebudowane: kopuła i główna sala projekcyjna, gdzie m.in. zmieni się układ widowni, umożliwiając ustawienie sceny i organizację innych, oprócz projekcji, wydarzeń (np. konferencji, sympozjów czy koncertów).
Planetarium Śląskie powstało w 1955 r. Zostało wtedy wyposażone m.in. w czynną do połowy 2018 r., choć kilkakrotnie modernizowaną, aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą, będącą ekranem sztucznego nieba. Widownia mieściła prawie 400 osób. Obiekt odwiedzało ok. 160 tys. osób rocznie. Po modernizacji i rozbudowie możliwe będzie zwiększenie tej liczby o połowę.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ zan/
Fot. Fotolia
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci ... iczna.html
Załączniki
W Chorzowie rozpoczyna się 64. Olimpiada Astronomiczna.jpg
Paweł Baran
Posty: 8506
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 12 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Na tle zaćmienia Słońca uchwycono obiekt z kosmosu. „Imperium atakuje”?
2021-06-11.MK.MNIE.
Zaćmienie Słońca, które podziwialiśmy w czwartek, było prawdziwą gratką dla fanów astronomii. Wśród tysięcy zdjęć niezwykłego zjawiska trafiły się też oryginalne ujęcia. Na częściowo przysłoniętej przez Księżyc tarczy Słońca ukazał się kosmiczny obiekt. „Imperium atakuje” – komentują internauci. Co znajduje się na zdjęciu? Okazuje się, że to niezwykły zbieg okoliczności.
Zaćmienie to gratka dla obserwatorów nieba
Na czym polega zaćmienie Słońca?
Zjawisko występuje, gdy Księżyc w swoim ruchu dookoła Ziemi znajdzie się na linii widzenia Słońce-Ziemia. Jest wtedy w nowiu, ale ze względu na to, że jego orbita nie jest idealnie kołowa i ma pewne nachylenie względem płaszczyzny orbity Ziemi dookoła Słońca, zaćmienia nie zachodzą przy każdym nowiu.
W czwartek w Polsce widać było je jako zaćmienie częściowe, a punkt kulminacyjny przypadł krótko przed godz. 13. Tarcza Słońca była z naszej perspektywy przysłonięta maksymalnie w ok. 20 proc.
Zaowocowało to jednak wieloma wyjątkowymi fotografiami. Tę uchwycono z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i pokazuje cień rzucany przez księżyc na powierzchnię naszej planety.
I to właśnie ISS była bohaterem części spektakularnych zdjęć, wykonywanych już standardowo – z Ziemi.
Zdjęcie ISS na tle zaćmienia Słońca

W sieci pojawiły się zdjęcia fotografów pokazujące kosmiczny obiekt na tle zaćmienia Słońca. Facebookowa strona Z głową w gwiazdach opublikowała fotografię Tomasza Wiśniewskiego, który uchwycił kosmiczną stację. Jak czytamy, było to możliwe, ponieważ w „momencie zaćmienia przez Polskę przechodził pas tranzytu ISS na tle Słońca”.
Zdjęcie udało się wykonać „w króciutkiej przerwie w zachmurzeniu” – opisywał sam autor.
W komentarzach pojawiają się żartobliwe wpisy internautów, którzy sugerują, że kosmiczny obiekt wygląda jak TIE fingter – myśliwiec z kultowej sagi „Gwiezdne Wojny”. „Imperium atakuje” – komentują.

źródło: portal tvp.info, Facebook, PAP

Zdjęcia ISS na tle zaćmienia Słońca (fot. Joel Kowsky/NASA via Getty Images)

(fot. NASA via GettyImages)

https://www.tvp.info/54291282/iss-na-tl ... um-atakuje
Załączniki
Na tle zaćmienia Słońca uchwycono obiekt z kosmosu. Imperium atakuje.jpg
Na tle zaćmienia Słońca uchwycono obiekt z kosmosu. Imperium atakuje2.jpg
Paweł Baran
Posty: 8506
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 12 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Zaćmienie Słońca obniżyło moc fotowoltaiki w Europie o 4,9 GW
2021-06-11.PR.KF.
Maksymalny ubytek mocy źródeł fotowoltaicznych w Europie, spowodowany czwartkowym zaćmieniem słońca, wyniósł 4,9 GW –poinformowała w piątek ENTSO-E, organizacja europejskich operatorów przesyłowych energii elektrycznej. Dla porównania: Elektrownia Bełchatów, odpowiadająca za produkcję ok. 20 proc. energii elektrycznej w Polsce, ma moc 5,1 GW.
Według danych ENTSO-E w czasie zaćmienia, w krajach, w których było obserwowane, moc źródeł fotowoltaicznych sięgała 56 GW. Częściowe przesłonięcie tarczy Słońca ograniczyło ją o 4,9 GW, co było zgodne z szacunkami operatorów, którzy przygotowali się na to zjawisko. Największy producent energii elektrycznej w Polsce – Elektrownia Bełchatów ma moc 5,1 GW.
Nie zanotowano większych odchyleń w częstotliwości pracy sieci czy też jej uszkodzeń. Moc fotowoltaiki powróciła do normy po godzinie 13,45, kiedy zaćmienie przestało być widoczne w Europie.
Jak podkreśla ENTSO-E, zebrane dane i doświadczenia posłużą do przygotowania się na bardziej wymagające zdarzenie, jakim będzie zaćmienie 25 października przyszłego roku. Również i to zaćmienie w Europie będzie obserwowane jako częściowe, ale Księżyc przykryje znacznie większą część tarczy słonecznej niż w czwartek.
źródło: PAP

Na szczęście całkowite zaćmienie słońca dopiero za 114 lat (fot. PAP/EPA/Marco de Swart)

https://www.tvp.info/54301844/zacmienie ... ie-o-49-gw
Załączniki
Zaćmienie Słońca obniżyło moc fotowoltaiki w Europie o 4,9 GW.jpg
Paweł Baran
Posty: 8506
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 12 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Lalande 21185 – druga planeta
2021-06-12. Krzysztof Kanawka
Nowe odkrycie u naszego sąsiada w Drodze Mlecznej.
W naszym galaktycznym sąsiedztwie znajduje się czerwony karzeł o oznaczeniu Lalande 21185. W tym roku odkryto
Lalande 21185 to czerwony karzeł znajdujący się zaledwie 8,3 roku świetlnego od Układu Słonecznego. Lalande 21185 jest dziewiątym najbliższym obiektem gwiazdowym, wliczając brązowe karły. Jest to gwiazda o masie około 0,46 masy Słońca. Moc świecenia tej gwiazdy na zakresie widzialnym wynosi około 0,6 % mocy świecenia naszego Słońca (więcej promieniowania jest emitowanego na zakresie podczerwonym). Ta gwiazda ma silne pole magnetyczne i jest gwiazdą zmienną typu BY Draconis. Różne teoretyczne wyliczenia sugerują, że ekosfera wokół Lalande 21185 znajduje się w zakresie pomiędzy 0,08-0,28 jednostki astronomicznej (te granice oczywiście nieco się różnią pomiędzy publikacjami). Wiek tej gwiazdy jest oceniany na 5 – 10 miliardów lat.
Bliskość Lalande 21185 od Układu Słonecznego znana jest od ponad 150 lat. Od lat 50. XX wieku pojawiały się doniesienia o odkryciu planet w układzie Lalande 21185 – żadne z nich nie było jednak przekonywujące. Dopiero długoterminowe prace zespołu Lick-Carnegie Exoplanet Survey Team (LCES), korzystającego m.in. z obserwatorium Keck, pozwoliło na detekcję obiektu planetarnego w tym układzie.
Pierwszą egzoplanetę w tym układzie potwierdzono w 2017 roku. Obiekt został nazwany Lalande 21185 b. Ta planeta ma masę minimalną rzędu 2,7 razy masa Ziemi i krąży z czasem około 13 dni wokół swej gwiazdy w odległości 0,79 jednostki astronomicznej. Jest to obiekt typu „super-Ziemia”, czyli duży skalisty glob. Ten obiekt wydaje się być “drugą Wenus” z uwagi na bliskość tej planety do gwiazdy Lalande 21185.
Gazowy gigant krąży wokół Lalande 21185
W 2021 roku potwierdzono istnienie drugiej planety w układzie Lalande 21185. Obiekt otrzymał nazwę Lalande 21185 c. Jest to bardzo duża planeta, o masie około 25 mas Ziemi, krążąca wokół gwiazdy w odległości ok 3,1 jednostki astronomicznej z czasem ponad 8,5 roku. Lalande 21185 c można porównać z Neptunem z naszego Układu Słonecznego. Lalande 21185 c bez wątpienia jest gazowym gigantem.
Pomiędzy Lalande 21185 b i Lalande 21185 c jest dość duża przestrzeń, gdzie mogą znajdować się kolejne planety. W przypadku czerwonych karłów często w małej przestrzeni można znaleźć kilka planet różnej wielkości (przykładem może być układ TRAPPIST-1). Z pewnością czerwony karzeł Lalande 21185 i przestrzeń wokół niego będzie obserwowana w poszukiwaniu nieznanych jeszcze planet.
(EPE)
https://kosmonauta.net/2021/06/lalande- ... a-planeta/
Załączniki
Lalande 21185 – druga planeta.jpg
Paweł Baran
Posty: 8506
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 12 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

CERN: Zaobserwowaliśmy, jak cząstki przełączają się między materią a antymaterią
2021-06-11.
Wielki Zderzacz Hadronów znowu przyczynił się do obserwacji niezwykłego zjawiska, które pomoże nam wyjaśnić odwieczną zagadkę, a mianowicie, dlaczego Wszechświat w ogóle istnieje. Naukowcy mówią o przełomie.
Grupa fizyków z Uniwersytetu Oksfordzkiego przeprowadziła kluczowy eksperyment w słynnym Wielkim Zderzaczu Handronów, znajdującym się w ośrodku CERN. W pozyskanych danych zaobserwowano, że cząstka subatomowa może się przełączać pomiędzy materią a antymaterią.
Chodzi tutaj o mezon powabny, czyli subatomową cząstkę zbudowaną z kwarka powabnego i antykwarku. Może on zmieniać stany pomiędzy materią i antymaterią. Co ciekawe, naukowcy uważają, że dzieje się to spontanicznie. Obliczenia wykazały, że przy zmianie stanu, mezon powabny zmienił swoją masę z minimalną różnicą wynoszącą tylko 0,0000000000000000000000000000000000001 g.
To na pozór małe znalezisko może mieć gigantyczne konsekwencje dla całego Wszechświata i nas ludzi w nim żyjących. Zgodnie z Modelem Standardowym fizyki cząstek elementarnych, Wielki Wybuch powinien wytworzyć materię i antymaterię w równych ilościach, a z czasem wszystkie zderzyłyby się i unicestwiły, pozostawiając kosmos bardzo pustym miejscem.
Oczywiście tak się nie stało, a nasze istnienie jest tego najlepszym przykładem. Naukowcy wskazują, że w jakiś sposób materia zaczęła dominować, ale co spowodowało tę nierównowagę? Teraz ta wielka tajemnica powoli staje się dla nas jasna.
Jedna z hipotez, którą stawiają fizycy, przy okazji nowego odkrycia, głosi, że cząstki takie jak mezon powabny będą przechodzić z antymaterii w materię częściej niż z materii w antymaterię. Dlatego materii jest więcej we Wszechświecie od antymaterii. Teraz naukowcy muszą wyjaśnić, co sprawia, że mezon powabny zmienia swój stan, pomimo faktu, że wydaje się, że czyni to spontanicznie.
Źródło: GeekWeek.pl/CERN/Uniwersytet Oksfordzki / Fot. CERN
LHCb measures tiny mass difference between particles


https://www.geekweek.pl/news/2021-06-11 ... tymateria/
Załączniki
CERN Zaobserwowaliśmy, jak cząstki przełączają się między materią a antymaterią.jpg
Paweł Baran
Posty: 8506
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 12 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Niestety, planetoida Psyche nie jest warta, bagatela, 37 biliardów złotych
2021-06-11.
W pasie asteroid między Jowiszem a Marsem czai się dziwna bestia, planetoida wykonana prawie w całości z metalu. Jest zamarzniętym jądrem planety wielkości Marsa, która uległa zniszczeniu. Obiekt jest wart biliony złotych.
Mowa tutaj o 16 Psyche, czyli jednej z największych planetoid znajdujących się w słynnym pasie planetoid. NASA szykuje na nią misję. Co ciekawe, jej realizacją zajmie się sam Elon Musk i jego firma SpaceX. Giełdy surowców drżą w posadach przed takimi obiektami. Planetoida ta ma bowiem 210 kilometrów średnicy i składa się głównie z żelaza, niklu, złota i platyny. W zasadzie zasobów tych jest tam tyle, że według wstępnych wyliczeń mogą one mieć wartość nawet 37 biliardów złotych.
Eksperci wyliczają, że to 100 tysięcy razy więcej, niż roczny obrót całej globalnej gospodarki. To pokazuje, jakie niesamowitości kryją się przed nami w otchłani przestrzeni kosmicznej. Dzięki nim będziemy mogli w przyszłości przyspieszyć swój rozwój i eksplorować Wszechświat jeszcze intensywniej.
Niestety, najnowsze badania pokazują jednak, że 16 Psyche nie jest tak bogata w metale, jak się dotychczas wydawało. Naukowcy obliczali, że kosmiczna skała może zawierać nawet 95 procent metalu. Tymczasem najnowsze badania, opublikowanie właśnie na łamach The Planetary Science Journal, pokazują, że składa się ona w 82,5 procenta z metalu, 7 procent z piroksenu o niskiej zawartości żelaza i 10,5 procenta z chondrytu węglowego.
To znacznie obniża jej wartość, ale i tak wciąż będą to biliardy złotych. „Mniejsza zawartość metali, niż kiedyś sądzono, oznacza, że asteroida mogła być narażona na zderzenia z asteroidami zawierającymi bardziej powszechne chondryty węglowe, które odłożyły warstwę powierzchniową, którą obserwujemy” – powiedział David Cantillo z University of Arizona. Co ważne, zostało to również zaobserwowane na asteroidzie Westa przez sondę kosmiczną NASA Dawn.
Dlaczego NASA przygotowuje misję na ten fascynujący obiekt? Powód jest prozaiczny. Naukowcy chcą nie tylko dzięki niemu poznać historię burzliwego rozwoju Układu Słonecznego, ale przede wszystkim opracować technologie na potrzeby kosmicznego górnictwa. To właśnie ono ma pozwolić w przyszłych dekadach na szybszy rozwój naszej cywilizacji, gdy zasoby zaczną się drastycznie kurczyć, a ludzkość będzie chciała w końcu zamieszkać na stałe na innych obiektach przemierzających Układ Słoneczny.
Misja na 16 Psyche ma wystartować w sierpniu 2022 roku na szczycie potężnej rakiety Falcon Heavy od SpaceX. NASA przeznaczyła 117 milionów dolarów na realizację przedsięwzięcia przez firmę Elona Muska. Sonda zaprojektowana i zbudowania przez Amerykanów ma dotrzeć do Psyche i rozpocząć badania w 2026 roku. Wówczas rozpoczniemy nowy rozdział w historii ludzkości, który będzie polegał na próbach pozyskiwania surowców z obcych obiektów na potrzeby budowy cywilizacji kosmicznej i chęci podbijania Układu Słonecznego, a kiedyś również galaktyki.
Źródło: GeekWeek.pl/The Planetary Science Journal/NASA/University of Arizona / Fot. NASA
Psyche and Spacecraft


Psyche Spacecraft Chassis Arrival at JPL


https://www.geekweek.pl/news/2021-06-11 ... w-zlotych/
Załączniki
Niestety, planetoida Psyche nie jest warta, bagatela, 37 biliardów złotych.jpg
Paweł Baran
Posty: 8506
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 12 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

W weekend koniecznie zobacz spotkanie Księżyca, Wenus i Marsa na wieczornym niebie [MAPY]
2021-06-12.
Amatorzy obserwacji astronomicznych w ten weekend mogą liczyć na prawdziwą ucztę. Na wieczornym niebie Księżyc tuż po nowiu spotka się z dwiema najbliższymi nam planetami, Wenus i Marsem. Kiedy i jak obserwować to zjawisko?
Ten tydzień obfituje w ciekawe zjawiska astronomiczne. Mieliśmy majestatyczne obłoki srebrzyste i częściowe zaćmienie Słońca, a w weekend ujrzymy romantyczne spotkanie Księżyca w dwiema planetami.
W sobotni (12.06) wieczór, mniej więcej godzinę po zachodzie Słońca, wypatrujmy nisko między zachodnim a północno-zachodnim niebem Księżyca, który przypominać będzie bardzo wąski rogalik lub, jak kto woli, sierp. Będzie on wyznacznikiem położenia planet.
W dół i na prawo od niego dostrzeżemy Wenus, planetę bogini piękna. To najjaśniejszy po Słońcu i Księżycu naturalny obiekt ziemskiego nieba. W górę i na lewo od Srebrnego Globu znajdzie się Mars, czyli Czerwona Planeta, na której wkrótce wylądują pierwsi ludzie.
Jeśli pogoda nie pozwoli na obserwacje, warto spojrzeć na wieczorne niebo jeszcze w niedzielę (13.06). Niecałą godzinę po zachodzie Słońca na niebie zachodnim Księżyc zbliży się do Marsa. Planeta jaśnieć będzie światłem odbitym nieco w dół i na lewo od naszego satelity.
Wenus nie zmieni znacząco swojego położenia. Nadal będzie znajdować się poniżej Księżyca, z każdą minutą bliżej linii horyzontu. Chociaż kolejnych wieczorów Księżyc będzie się oddalać od planet, to jednak one nadal będzie można obserwować. Zachęcamy do robienia im zdjęć na tle wieczornej zorzy.
Źródło: TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/20 ... ebie-mapy/
Załączniki
W weekend koniecznie zobacz spotkanie Księżyca, Wenus i Marsa na wieczornym niebie [MAPY].jpg
W weekend koniecznie zobacz spotkanie Księżyca, Wenus i Marsa na wieczornym niebie [MAPY]2.jpg
Paweł Baran
Posty: 8506
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 12 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Bliski przelot 2021 LC4
2021-06-12. Krzysztof Kanawka
Dwunastego czerwca nastąpił bliski przelot planetoidy 2021 LC4.
Przelot 2021 LC4 to sześćdziesiąty dziewiąty (wykryty) przelot małego obiektu w 2021 roku.
Planetoida o oznaczeniu 2021 LV4 zbliżyła się do Ziemi 12 czerwca na minimalną odległość około 392 tysięcy kilometrów. Odpowiada to ok. 1,02 średniego dystansu do Księżyca. Moment największego zbliżenia nastąpił 12 czerwca około 05:40 CEST. Średnica 2021 LC4 szacowana jest na około 18 metrów.
Jest to sześćdziesiąty dziewiąty (wykryty) przelot małego obiektu w 2021 roku.
W ostatnich latach ilość odkryć wyraźnie wzrosła:
• w 2020 roku odkryć było 108,
• w 2019 roku – 80,
• w 2018 roku – 73,
• w 2017 roku – 53,
• w 2016 roku – 45,
• w 2015 roku – 24,
• w 2014 roku – 31.
W ostatnich latach coraz częściej następuje wykrywanie bardzo małych obiektów, o średnicy zaledwie kilku metrów – co jeszcze pięć-sześć lat temu było bardzo rzadkie. Ilość odkryć jest ma także związek z rosnącą ilością programów poszukiwawczych, które niezależnie od siebie każdej pogodnej nocy “przeczesują” niebo. Pracy jest dużo, gdyż prawdopodobnie planetoid o średnicy mniejszej od 20 metrów może krążyć w pobliżu Ziemi nawet kilkanaście milionów.
(HT, W)
Orbita 2021 LC4 / Credits – NASA, JPL
Tabela bliskich przelotów w 2021 roku / Credits – K. Kanawka, kosmonauta.net

https://kosmonauta.net/2021/06/bliski-przelot-2021-lc4/
Załączniki
Bliski przelot 2021 LC4.jpg
Bliski przelot 2021 LC4.2.jpg
Bliski przelot 2021 LC4.3.jpg
Bliski przelot 2021 LC4.4.jpg
Bliski przelot 2021 LC4.5.jpg
Paweł Baran
Posty: 8506
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 12 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

PAK o Polskiej Polityce Przemysłowej: jednym z celów budowa systemu bezpieczeństwa kosmicznego
2021-06-12.
Bardziej efektywne wykorzystanie danych satelitarnych i budowa systemu bezpieczeństwa kosmicznego to jedne z głównych założeń Polskiej Polityki Przemysłowej w zakresie rozwoju sektora kosmicznego - poinformowała w piątek Polska Agencja Kosmiczna POLSA.
Jak wskazano w piątkowej informacji Agencji, sektor kosmiczny w Polsce to ok. 100 podmiotów zajmujących się m.in. oprogramowaniem naziemnym oraz stosowanym w przestrzeni kosmicznej, mechaniką precyzyjną, rozwiązaniami robotycznymi, optyką, optoelektroniką czy obserwacją Ziemi i przestrzeni kosmicznej oraz awioniką. "W całym kraju 262 podmioty zajmują się produkcją statków powietrznych, statków kosmicznych i podobnych maszyn. Pracuje w nich ok. 20 tys. osób" - czytamy.
POLSA zwróciła uwagę, że głównymi założeniami zaprezentowanej w środę przez premiera Jarosława Gowina Polskiej Polityki Przemysłowej w zakresie rozwoju sektora kosmicznego są: "bardziej efektywne wykorzystanie danych satelitarnych, budowa systemu bezpieczeństwa kosmicznego oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków technicznych".
"Jednym z głównych wyzwań polskiej branży kosmicznej jest szersze włączanie się w międzynarodowe łańcuchy dostaw. Małe i średnie przedsiębiorstwa stają się istotnym graczem w sektorze" - zaznaczył cytowany w informacji prezes POLSA prof. Grzegorz Wrochna.
Szef Agencji podkreślił, że rozwój technologii i miniaturyzacja systemów pozwalają firmom tworzyć instrumenty dostarczające istotne dla gospodarki i nauki dane. Jego zdaniem szansą dla sektora jest rozwój New Space oraz nowych technologii, dostępność krajowych i unijnych funduszy oraz wysoka jakość polskiego kształcenia w obszarze nauk technicznych.
W przedstawionym dokumencie wskazano, iż istotne jest też "stworzenie odpowiednich warunków do intensyfikacji współpracy pomiędzy zaawansowaną technologicznie i procesowo polską branżą lotniczą a branżą kosmiczną", co według Agencji może się przyczynić do zwiększenia udziału polskich przedsiębiorstw w międzynarodowych projektach badawczych oraz stworzyć odpowiednie zaplecze przemysłowe.
"Poprzez instrumenty Krajowego Programu Kosmicznego, ulgi podatkowe na B+R oraz stymulowanie popytu sektora publicznego nastąpi rozwój technologii gromadzenia, przetwarzania i wykorzystania danych cyfrowych pochodzących z obserwacji Ziemi" - wskazano.
Odnosząc się do kwestii budowy systemu bezpieczeństwa kosmicznego oraz finansowania prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych w zakresie kluczowych technologii stwierdzono, że istotna jest "synergia przemysłu kosmicznego i obronnego, bezpieczeństwo, w tym cyberbezpieczeństwo, od których zależy nie tylko powodzenie działalności naukowej, gospodarczej, ale i bezpieczeństwo pracowników i klientów".
Wskazano także konieczność zwiększenia liczby absolwentów kierunków technicznych, gotowych do podjęcia pracy w branży lotniczo-kosmicznej. "Ma w tym pomóc rozwój szkolnictwa branżowego, kształcenia dualnego oraz kierunki zamawiane, zgodne z potrzebami sektora" - wyjaśniono.
Polska Agencja Kosmiczna POLSA powstała na mocy ustawy z 26 września 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego oraz środowiska naukowego poprzez łączenie świata biznesu i nauki. PAK współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej.
POLSA prowadzi projekty zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną, m.in. krajowy system świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej oraz program zamawianych aplikacji dla administracji publicznej. Działa także na rzecz rozwoju technik satelitarnych w codziennym życiu, m.in. w komunikacji, monitoringu środowiska czy prognozowaniu pogody.
Nowa Polityka Przemysłowa Polski to strategiczna wizja rozwoju polskiego przemysłu, która została wypracowana przez MRPiT przy udziale środowisk branżowych i eksperckich. Celem programu jest uodpornienie przemysłu na kryzysy i wzmocnienie polskiego eksportu oraz skuteczne pozycjonowanie polskich firm na globalnych rynkach. Narzędziami służącymi realizacji Polityki Przemysłowej Polski mają być m.in. deregulacja przepisów, kontrakty branżowe, polityka zakupowa, agendy badawcze i sektorowe programy B+R. (PAP)
autor: Magdalena Jarco
maja/ mk/
Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.
Fot. Fotolia
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci ... wa-systemu
Załączniki
PAK o Polskiej Polityce Przemysłowej jednym z celów budowa systemu bezpieczeństwa kosmicznego.jpg
ODPOWIEDZ