Tarcza Sobieskiego

Awatar użytkownika
magda75
Posty: 11
Rejestracja: 5 sty 2020, o 13:00
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 4 times

Tarcza Sobieskiego

Post autor: magda75 »

Tarcza Sobieskiego
Scutum Sobiescianum -czyli Tarcza Sobieskiego,to gwiazdozbiór,który swoją nazwę zawdzięcza sławnemu gdańskiemu astronomowi Janowi Heweliuszowi.Na cześć króla Jana III Sobieskiego zwycięzcy spod Wiednia.Sławny gdański astronom utworzył mały gwiazdozbiór,który nazwał jego imieniem.Ten z pozoru niewielki gwiazdozbiór znajdziemy na niebie pomiędzy gwiazdozbiorem Orła i Strzelca. Gwiazdozbiór Tarcza Sobieskiego tworzy 7 jaśniejszych gwiazd. Cztery z nich znajdują się na brzegu Tarczy i symbolizują czterech synów króla. Rysunek tego nowego gwiazdozbioru z uroczystą dedykacją sam astronom przesłał Sobieskiemu w 1684 r., a już rok póżniej został wydany w atlasie nieba pt. "Firmament Sobieskiego".
Tarcza Sobieskiego często nazywana jest po prostu Tarczą. To jeden z najmniejszych a zarazem najnowszych gwiazdozbiorów. W konstelacji tej znajdują się dwa obiekty z katalogu Messiera.
Najpiękniejszym obiektem Tarczy jest gromada otwarta Messier 11 (NGC 6705), zwana Dziką Kaczką. Gromada ma jasność 6,3m, rozmiary kątowe 14′ i znajduje się w odległości około 6000 lat świetlnych. Na niebie znajdziemy ją zaledwie dwa stopnie na południowy wschód od Beta Sct. Jest to jedna z najbardziej obfitujących w gwiazdy gromad otwartych i ma ich blisko trzy tysiące. Została odkryta w 1681 przez niemieckiego astronoma Gottfrieda Kircha (ucznia Jana Heweliusza). Jest jednocześnie jedną z najgorętszych gromad. Jej wiek to mniej więcej 220 milionów lat. Oglądana przez mały teleskop ma kształt litery V i przypomina lecące dzikie kaczki.
Innym ciekawym obiektem gwiazdozbioru Tarczy jest gromada otwarta Messier 26 (NGC 6694) o jasności 8m i średnicy kątowej 15′. Znajduje się niecały stopień na wschód od Delta Sct. Zawiera około setki gwiazd, z których najjaśniejsza ma 11,9m. Gromada została odkryta przez Charles’a Messiera w 1764 roku i jest oddalona o pięć tysięcy lat świetlnych
W Tarczy znajduje się mgławica planetarna – IC 1295 o jasności wizualnej 12,7m. Jest zatem w zasięgu jedynie największych teleskopów. Swój zielony kolor zawdzięcza zjonizowanemu tlenowi. Mgławica znajduje się w odległości 3300 lat świetlnych od Ziemi.

Żródła informacji pochdzą ze stron:
https://zwrot.cz/2018/09/zwrot-astronom ... bieskiego/

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Gwiazdo ... ce_obiekty

:xteleskop:
Załączniki
Tarcza Sobieskiego na sklepieniu niebieskim
Tarcza Sobieskiego na sklepieniu niebieskim
Firmament Sobieskiego
Firmament Sobieskiego
ODPOWIEDZ