Wiadomości astronomiczne z internetu

Ciekawostki i postępy w dziedzinie astronomii
Paweł Baran
Posty: 8506
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 12 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Zobacz Ultima Thule w 3D. Bez żadnych okularów...

2019-03-11

NASA opublikowała zdjęcia planetoidy Ultima Thule ułożone w taki sposób, że przy odrobinie umiejętności i wysiłku można ten kosmiczny obiekt zobaczyć w 3D. I to bez żadnych dodatkowych instrumentów. Wystarczy się przyjrzeć. Najdalszy do tej pory odwiedzony przez sondę z Ziemi obiekt, został sfotografowany w styczniu tego roku kamerą LORRI (Long-Range Reconnaissance Imager) sondy New Horizons w odstępie 25 minut. Ułożenie obok siebie zdjęć wykonanych pod nieco innym kątem pozwala zauważyć efekt trójwymiarowości.


By efekt trójwymiarowości był możliwy NASA musiała zestawić dwa zdjęcia wykonane z różnej odległości. Wcześniejsze jest to po prawej, wykonane z odległości około 28 tysięcy kilometrów, z wyraźnie mniejszą rozdzielczością 130 metrów na piksel. 25 minut później, z odległości około 6600 kilometrów, zrobiono zdjęcie umieszczone po lewej. Widać jego wyższą rozdzielczość rzędu 33 metrów na piksel. Dla widzenia stereoskopowego rozdzielczość ma mniejsze znaczenie, istotny jest kąt patrzenia.

Pierwsze zdjęcia Ultima Thule wskazywały, że planetoida może przypominać kręgiel. Kolejne sprawiły, że nazwano ją bałwankiem. Jeszcze później okazało się, że ów bałwanek jest nieco spłaszczony. Oglądanie Ultima Thule w 3D pozwala sobie jego kształt dokładniej wyobrazić. Widać, że większa część jest bardziej płaska, można lepiej przyjrzeć się formom terenu. Jak to zobaczyć? Trzeba zdjąć okulary (jeśli ktoś nosi), przybliżyć się nieco do ekranu i popatrzeć prosto przed siebie koncentrując wzrok daleko za ekranem. Wtedy na środku obrazu, miedzy dwoma figurami Ultima Thule powinna pojawić się trzecia figura, tym razem już przestrzenna. Powodzenia.
Autor:
Grzegorz Jasiński
Opracowanie:
Maciej Nyczhttps://www.rmf24.pl/nauka/news-zobacz- ... Id,2878560
Załączniki
Zobacz Ultima Thule w 3D. Bez żadnych okularów....jpg
Paweł Baran
Posty: 8506
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 12 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Tajemniczy spadek jasności nowo odkrytej gwiazdy

2019-03-11
Astronomowie odkryli w naszej galaktyce nową gwiazdę, która doświadcza ekstremalnego spadku jasności. Nie wiadomo, czym to jest spowodowane.

Nowo odkryty obiekt prezentuje spadek jasności jeszcze większy od gwiazdy Boyajian, odkrytej w 2016 r., której 22-procentowy spadek jasności do dzisiaj pozostaje niewyjaśniony.

Obiekt oznaczony EPIC 204376071 ściemniał do ok. 80 proc. i w takiej postaci przetrwał przez cały dzień. Powrót do naturalnej jasności był stopniowy, co jest niezwykłe, ponieważ zwykle wskazuje na obiekt przechodzący przed gwiazdą. Tak też odkrywa się planety pozasłoneczne metodą tranzytu.

EPIC 204376071 to młoda gwiazda o stosunkowo małej masie. Jest to czerwony karzeł o masie stanowiącej zaledwie 16 proc. masy Słońca i aż cztery razy mniejszy. Obiekt, który przeszedł przed tarczą EPIC 204376071 wcale nie musi być duży, by wywołać spadek jasności.

Asymetryczny spadek jasności i wiek gwiazdy zmusiły naukowców do rozważenia dwóch scenariuszy. Albo gwiazdę okrąża skupisko pyłu, które blokuje światło, albo tajemniczy spadek jasności jest wywołany dyskiem planety orbitującej wokół czerwonego karła. Oba scenariusze są realne, ale konieczne analizy są potrzebne, by potwierdzić jeden z nich. Gwiazda ma zaledwie 10 mln lat i wciąż może wchłaniać materię z otoczenia, powiększając swoje rozmiary.

Wyjaśnienie z planetą otoczoną pierścieniem podobnym do tego, który otacza Saturna, może być dla nas bardziej interesujące. Dysk pyłowy musiałby mieć średnicę 4,2 większą od promienia gwiazdy macierzystej, a sama planeta masę około 3 razy większą od Jowisza.

Na razie nie wiadomo, czy tajemnica EPIC 204376071 zostanie wkrótce rozwiązana, bo nie są planowane dodatkowe obserwacje.


https://nt.interia.pl/raporty/raport-ko ... Id,2871750
Załączniki
Tajemniczy spadek jasności nowo odkrytej gwiazdy.jpg
Paweł Baran
Posty: 8506
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 12 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Agencje kosmiczne łączą siły. Zbadają interakcje Słońca i Ziemi
2019-03-11
Europejska Agencja Kosmiczna i Chińskie Narodowe Centrum Nauki Kosmicznej rozpoczynają współpracę nad misją, która ma dostarczyć więcej informacji na temat wzajemnego oddziaływania Słońca i Ziemi.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Chińskie Narodowe Centrum Nauki Kosmicznej planują wspólnie zbudować statek kosmiczny, który ma zbadać oddziaływanie magnetyczne między Słońcem a Ziemią. Planowaną misję nazywano SMILE (Solar Wind Magnetosphere Ionosphere Link Explorer).
Wznowienie badań
Obie agencje chcą wznowić badania, które prowadziły w latach 2003-2007, podczas poprzedniej wspólnej misji o nazwie Double Star. Dwa chińskie satelity Tan Ce miały przez rok badać magnetosferę Ziemi oraz wpływ oddziaływania Słońca na naszą planetę. Dwukrotnie podjęto decyzję o przedłużeniu misji; oficjalnie zakończyła się po tym, jak TC-1 spłonął po wejściu w ziemską atmosferę.
Konsekwencją oddziaływania Słońca jest tak zwana pogoda kosmiczna, która może wpływać na jakość i działanie satelitów, w tym na ich komunikację i nawigację.
Misja SMILE ma ujawnić więcej faktów dotyczących interakcji Słońca i Ziemi. Dzięki temu przyszli konstruktorzy będą mogli wdrażać lepsze środki zapobiegawcze przed niekorzystnym oddziaływaniem promieniowania słonecznego na satelity.
Zbadać dokładnie
W SMILE będą wykorzystane cztery instrumenty - dwa z Chin oraz po jednym z Europy i Kanady. Brytyjska Agencja Kosmiczna chce, aby jedno z urządzeń wyposażone było w innowacyjną kamerę rentgenowską, która dostarczy materiałów na temat długości fal oraz tego, co dokładnie dzieje się, gdy naładowane cząstki pochodzące ze Słońca, uderzają w ziemskie pole magnetyczne.
Agencje zamierzają rozpocząć misję SMILE w 2023 roku.

Źródło: theguardian.com
Autor: kw

https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-po ... 7,1,0.html
Załączniki
Agencje kosmiczne łączą siły. Zbadają interakcje Słońca i Ziemi.jpg
Paweł Baran
Posty: 8506
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 12 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Propozycja budżetu NASA na 2020 rok
2019-03-12. Krzysztof Kanawka
Biały Dom opublikował propozycję budżetu NASA na rok fiskalny 2020, który w USA zaczyna się 1 października. Łącznie NASA ma otrzymać 21 miliardów USD.
W USA nowy rok fiskalny zaczyna się pierwszego października. Tradycyjnie pod koniec stycznia lub na początku lutego pierwszą propozycję nowego budżetu różnych amerykańskich biur i agencji (w tym NASA) przesyła administracja prezydenta USA, czyli Biały Dom.
W 2019 roku, z uwagi na długi „government shutdown”, pierwsza propozycja budżetu NASA na nadchodzący rok fiskalny została przedstawiona dopiero 11 marca. Jeszcze przed „government shutdown” pojawiały się doniesienia, że Biały Dom planuje znaczne cięcia budżetu NASA.
Propozycja łącznego budżetu NASA na rok fiskalny to łącznie 21 miliardów dolarów USD. Jest to wartość o 500 milionów USD niższa od końcowego budżetu, jakim dysponuje NASA na obecny rok fiskalny. Przewidywane cięcia budżetu NASA okazały się ostatecznie być niższe niż to wcześniej proponowano.
Biały Dom proponuje, by 10,7 miliarda USD wydać na program eksploracyjny, związany z lotami załogowymi w otoczenie Księżyca oraz na powierzchnię Srebrnego Globu. Międzynarodowa stacja „Lunar Gateway” (inna nazwa to Lunar Orbital Platform-Gateway, LOP-G) powinna zacząć działania w połowie przyszłej dekady. Ta stacja ma krążyć wokół Srebrnego Globu. Kilka lat później na powierzchni Księżyca powinien wylądować człowiek. Ten program eksploracyjny zawiera w sobie także działania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), prace nad kapsułą MPCV Orion oraz potężną rakietą SLS.
Biały Dom proponuje przeznaczyć nieco ponad 6,3 miliarda USD na programy naukowe NASA. Co ciekawe, administracja prezydenta Donalda Trumpa proponuje anulowanie misji WFIRST, aby skupić się na znacznie opóźnionym kosmicznym teleskopie JWST. Oprócz tego, 667 milionów USD miałoby być przeznaczone na badania i rozwój aeronautyki, a blisko 3,7 miliarda USD na bezpieczeństwo i utrzymanie infrastruktury NASA.
W propozycji budżetu zabrakło funduszy na działania edukacyjne. Wszystkie (niewielkie) dotychczas dostępne fundusze mają wspierać wyżej wymienione działy NASA. Jest to z pewnością bardzo kontrowersyjna propozycja, której sprzeciwi się wielu polityków.
W kolejnych latach budżet NASA powinien zwiększać się do wartości 21,9 miliarda USD w 2024 roku.
Pierwsze komentarze co do tej propozycji są dość mieszane. NASA w przyszłej dekadzie powinna zrealizować wyjątkowo ambitne cele eksploracyjne przy jednoczesnym utrzymaniu ISS. Na dodatek NASA powinna kontynuować ambitny program naukowy, m.in badań Marsa. Po udanych ponad dwóch dekadach program eksploracji Czerwonej Planety zdaje się być na rozdrożu – poza nadchodzącą misją łazika Mars 2020 brak nowych zaakceptowanych misji. Jednocześnie, problem starzejących się orbiterów staje się coraz poważniejszy. Czy NASA będzie w stanie wyasygnować dodatkowe fundusze na nowego orbitera Marsa albo też misję Mars Sample Return?
Propozycja Białego Domu będzie w kolejnych miesiącach dyskutowana przez różne komisje przy Kongresie USA. Całość prac powinna zakończyć się przed 1 października, tak aby USA (i NASA, jako jedna z federalnych agencji) rozpoczęła nowy rok fiskalny z gotowym budżetem. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego dość często stosuje się tryb continuing resolution (CR). W tym trybie agencje i biura są finansowane „tak jak wcześniej”, z ewentualnymi poprawkami. W przypadku braku zgody na CR może dojść znów do „government shutdown”.
Budżety NASA są dyskutowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.
(NASA)
https://kosmonauta.net/2019/03/propozyc ... -2020-rok/
Załączniki
Propozycja budżetu NASA na 2020 rok.jpg
Paweł Baran
Posty: 8506
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 12 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

NASA testuje zaawansowany system nawigacji dla miejskich dronów
2019-03-12
Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej wybrała właśnie dwie instytucje, które zajmą się ostatnim etapem trwających cztery lata testów Unmanned Aircraft Systems (UAS), czyli mówiąc wprost, dronów.
A mowa o Nevada Institute for Autonomous Systems z siedzibą w Las Vegas i Lone Star UAS Center for Excellence & Innovation z teksańskiego Corpus Christi, które przeprowadzą stosowne testy, żeby ostatecznie przekonać się, czy drony mogą sprawnie i bezpiecznie poruszać się w przestrzeni miejskiej.
Testowe loty dronów odbędą się w okolicach Reno, Nevada w miesiącach marzec-czerwiec oraz Corpus Christi w lipcu i sierpniu. Jak twierdzi Ronald Johnson, UTM project manager z NASA: - Ta faza to najbardziej skomplikowane testy zaawansowanych systemów UAS w bardzo wymagających warunkach miejskich, jakie do tej pory mieliśmy możliwość przeprowadzić. Bardzo nas cieszą plany naszych partnerów, którzy wspierają nas testowo w miastach Reno i Corpus Christi.
Za sprawą tych lotów testowych NASA i jej partnerzy, jak Federalna Administracja Lotnictwa, czyli organ nadzoru lotniczego powstały celem regulacji i nadzoru wszystkich aspektów lotnictwa cywilnego w Stanach Zjednoczonych, chcą lepiej zrozumieć, na jakie przeszkody może natrafić przemysł dronowy w środowisku miejskim. Testy pozwolą również sformułować przyszłe regulacje, procedury i inne potrzebne dokumenty, zanim drony trafią do miast.
Nie da się również ukryć, że chodzi o sprawdzenie systemów regulujących ruch dronów i dbających o bezpieczeństwo, jak choćby komunikacja między urządzeniami, unikanie kolizji, automatyczne lądowanie i wiele innych. Jak dodaje Mike Sanders odpowiadający za testy w Teksasie: - Ta seria testów ma kluczowe znaczenie dla bezpiecznej integracji bezzałogowych systemów powietrznych w środowiskach miejskich.
Źródło: GeekWeek.pl/NASA/Fot. NASA
http://www.geekweek.pl/news/2019-03-12/ ... ch-dronow/
Załączniki
NASA testuje zaawansowany system nawigacji dla miejskich dronów.jpg
NASA testuje zaawansowany system nawigacji dla miejskich dronów2.jpg
Paweł Baran
Posty: 8506
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 12 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

NASA zdecydowała kto będzie badał wciąż nietknięte próbki księżycowe
2019-03-12. Radek Kosarzycki
NASA wybrała dziewięć zespołów naukowych, które będą analizowały próbki księżycowe, które są przechowywane nietknięte od niemal 50 lat. Na badania przeznaczono 8 milionów dolarów.
“Badając te niezwykle cenne próbki skał z Księżyca po raz pierwszy, nowe pokolenie naukowców rozszerzy naszą wiedzę o naszym najbliższym sąsiedzie i przygotuje nas na nową erę badania Księżyca i dalszych rejonów Układu Słonecznego” mówi Thomas Zurbuchen, zastępca administratora Dyrektoratu Misji Naukowych NASA w Waszyngtonie. “W ramach badań do najlepszych laboratoriów na świecie trafią nowe i unikatowe próbki skał księżycowych”.
Sześć z dziewięciu zespołów zbada jedną z trzech wciąż nietkniętych próbek księżycowych przywiezionych na Ziemię w ramach misji Apollo 15, 16 i 17, a które nigdy nie zostały wystawione na działanie atmosfery ziemskiej. Ta konkretna próbka dotarła na Ziemię w próżniowym pojemniku zamkniętym szczelnie na Księżycu przez astronautów Harrisona Schmitta i Gene’a Cernana w 1972 roku w ramach misji Apollo 17.
Próbka z misji Apollo 17 składa się z 800 gramów materii, wciąż zamkniętych w tubie, która została wbita w regolit na powierzchni Księżyca, aby pobrać rdzeń. Taki rdzeń pozwala zachować nie tylko skały, ale także dane stratygraficzne spod powierzchni, dzięki czemu naukowcy będą w stanie w laboratorium badań warstwy skał dokładnie tak jak ułożone one były na Księżycu. Rdzeń przechowywany jest w NASA Johnson Space Center w Houston w Teksasie od grudnia 1972 roku.
Pozostałe zespoły będą badały próbki, które także zostały specjalnie do tego przygotowane. Część z nich pochodzi z misji Apollo 17 i po dotarciu na Ziemię zostały zamrożone, a część z misji Apollo 15 – te próbki z kolei przechowywane są w helu od 1971 roku.
NASA zebrała próbki gruntu tylko w kilku miejscach na Księżycu, ale dane zebrane z orbity wskazują, że Księżyc jest obiektem ze złożoną geologią. Z orbity naukowcy zidentyfikowali także typy skał i minerałów, których nie ma w próbkach przywiezionych na Ziemię w ramach misji Apollo.
“Przywiezione z Księżyca próbki stanowią doskonałą inwestycję na przyszłość. Próbki te świadomie zostały zachowane tak, abyśmy byli w stanie wykorzystać dzisiejszą zaawansowaną i wyrafinowaną technologię, aby odpowiedzieć na pytania, których nikt jeszcze nie zadawał 50 lat temu” mówi Lori Glaze z Planetary Science Division w Waszyngtonie.
Teraz naukowcy ze wszystkich zespołów zajmą się określeniem w jaki sposób najlepiej otworzyć próbki, aby uniknąć zanieczyszczenia i możliwie najlepiej wykorzystać je do uzyskania wartościowych danych naukowych.
Źródło: NASA
https://www.pulskosmosu.pl/2019/03/12/n ... siezycowe/
Załączniki
NASA zdecydowała kto będzie badał wciąż nietknięte próbki księżycowe.jpg
NASA zdecydowała kto będzie badał wciąż nietknięte próbki księżycowe2.jpg
Paweł Baran
Posty: 8506
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 12 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Masywna gwiazda dostrzeżona niezwykle blisko swojej towarzyszki w układzie podwójnym
2019-03-12. Radek Kosarzycki

Astronomowie odkryli układ podwójny z najbliższym dotąd młodym obiektem gwiazdowym o wysokiej masie. Układ ten stanowi cenne “laboratorium do testowania teorii o procesach formowania masywnych układów podwójnych”.
Międzynarodowy zespół kierowany przez naukowców z Uniwersytetu w Leeds określił odległość między masywną młodą gwiazdą PDS 27 a krążącą wokół niej gwiezdną towarzyszką na jedynie 30 jednostek astronomicznych czyli około 4,5 miliarda kilometrów. To średnia odległość między Ziemią a Neptunem – przez co jest to najciaśniejszy układ podwójny młodych masywnych gwiazd krążących wokół środka masy układu.
Główny autor opracowania dr Evgenia Koumpia z Leeds mówi: “To bardzo ekscytujące odkrycie. Obserwowanie i symulowanie masywnych układów podwójnych na wczesnych etapach ich formowania jest jednym z trudniejszych zadań współczesnej astronomii. Dzięki PDS 27 i jej towarzyszki odkryliśmy najbliższe, najmasywniejsze młode obiekty gwiazdowe w układach podwójnych, jakie dotychczas udało się rozdzielić.
“Znamy mało młodych masywnych układów podwójnych. Masywne gwiazdy mają stosunkowo krótki czas życia. Gwiazdy tego typu zużywają swoje paliwo i eksplodują w ciągu zaledwie kilku milionów lat, przez co trudno je znaleźć. To znacznie ogranicza naszą możliwość testowania teorii tłumaczących powstawanie takich gwiazd”.
W ramach swoich badań zespół badawczy zidentyfikował także obiekt towarzyszący w drugim masywnym młodym układzie PDS 37. W toku analiz stwierdzono, że odległość między PDS 37 a jej towarzyszką wynosi między 42 a 54 jednostki astronomiczne, czyli jest porównywalna z odległością Plutona od Słońca. Choć jest to odległość większa niż w przypadku PDS 27 i jej towarzyszki, to wciąż jest to istotne odkrycie zważając na to, jak mało znamy potwierdzonych masywnych młodych układów podwójnych.
Dr Koumpia dodaje: “Pytanie o to jak takie układy podwójne powstają jest wciąż kontrowersyjne, choć zaproponowano już kilka teorii. Obserwacje układów podwójnych na wczesnym etapie ich powstawania są kluczowym elementem weryfikacji tych teorii”.
“PDS 27 i PDS 37 to rzadkie i bardzo ważne laboratoria, które mogą nam pomóc przetestować teorie tłumaczące procesy powstawania masywnych układów podwójnych”.
PDS 27 jest co najmniej 10 razy masywniejsza od Słońca i znajduje się 8000 lat świetlnych od Ziemi. Aby potwierdzić obecność gwiezdnych towarzyszek w układach PDS 27 i PDS 37, badacze wykorzystali najwyższą rozdzielczość przestrzenną instrumentu PIONIER zainstalowanego na teleskopie VLTI. Instrument ten zbiera światło z czterech teleskopów, z których każdy ma lustro o średnicy 8,2 metrów, imitując w ten sposób jeden teleskop o średnicy 130 metrów.
Prof. Ree Oudmaijer z Leeds, współautor opracowania mówi: “Kolejnym ważnym pytaniem – na które nie mogliśmy znaleźć odpowiedzi z uwagi na trudności obserwacyjne – jest kwestia tego dlaczego te masywne gwiazdy tak często znajdujemy w układach podwójnych. Astronomowie coraz bardziej przekonani są, że masywne gwiazdy prawie nigdy nie powstają samodzielnie – zawsze mają jakiegoś towarzysza. Wciąż jednak nie wiemy dlaczego tak jest”.
“Masywne gwiazdy wywierają znaczący wpływ na swoje kosmiczne otoczenie. Ich gwiezdne wiatry, energia i eksplozje supernowych wpływają na powstawanie innych gwiazd. Ewolucja i los masywnych gwiazd są dość złożone, ale wcześniejsze badania wskazują, że znaczący wpływ na nie wywierają właściwości gwiazd im towarzyszących”.
“Odkrycie masywnych młodych gwiazd podwójnych stanowi ważny krok na drodze do znalezienia odpowiedzi na wiele pytań dotyczących tych obiektów. Nasze odkrycia były możliwe tylko dzięki niesamowitej mocy rozdzielczej instrumentu PIONIER zainstalowanego na VLTI”.
Wyniki badań opublikowano w periodyku Astronomy & Astrophysics: Letters.
Źródło: University of Leeds
Artykuł naukowy: http://dx.doi.org/10.1051/0004-6361/201834624
https://www.pulskosmosu.pl/2019/03/12/m ... podwojnym/
Załączniki
Masywna gwiazda dostrzeżona niezwykle blisko swojej towarzyszki w układzie podwójnym.jpg
Masywna gwiazda dostrzeżona niezwykle blisko swojej towarzyszki w układzie podwójnym2.jpg
Masywna gwiazda dostrzeżona niezwykle blisko swojej towarzyszki w układzie podwójnym2.jpg (90.43 KiB) Przejrzano 273 razy
Paweł Baran
Posty: 8506
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 12 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Warsztaty – współpraca z EUMETSAT (04.04.2019)
2019-03-12. Redakcja
W czwartek 4 kwietnia 2019 r. w Krakowie odbędą się warsztaty zorganizowane przez POLSA i IMGW.
Polska Agencja Kosmiczna oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy zapraszają do udziału w specjalistycznych warsztatach dotyczących współpracy przemysłowej z Europejską Organizacją ds. Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT). Spotkanie odbędzie się w czwartek 4 kwietnia 2019 r. w godzinach 9:00 -14:00 w siedzibie IMGW – PIB w Krakowie, ul. P. Borowego 14. Warsztaty poprowadzą przedstawiciele PAK oraz IMGW – PIB.
Celem spotkania jest zainicjowanie udziału firm i jednostek naukowo-badawczych w postępowaniach konkursowych EUMETSAT, przekazanie wiedzy na temat skutecznej aplikacji o kontrakty tej organizacji, jak również zwiększenie zainteresowania krajowych podmiotów potencjalnymi możliwościami rozwoju gospodarczego związanego z wykorzystaniem danych satelitarnych, których właścicielem jest EUMETSAT. Omówiona będzie także współpraca instytucjonalna Polski z tą organizacją. W trakcie warsztatów przewidziane są także indywidualne konsultacje zainteresowanych podmiotów z przedstawicielami PAK i IMGW – PIB.
Agenda spotkania i formularz rejestracyjny znajdują się pod tym linkiem.
Rejestracja potrwa do 29 marca 2019 r. PAK zachęca do udziału!
Agenda dostępna jest pod tym linkiem.
Dziękujemy Polskiej Agencji Kosmicznej za przesłanie informacji.
(POLSA)

https://kosmonauta.net/2019/03/warsztat ... 4-04-2019/
Załączniki
Warsztaty – współpraca z EUMETSAT (04.04.2019).jpg
Paweł Baran
Posty: 8506
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 12 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Tak będzie wyglądał Księżycowy Port Kosmiczny. Zbuduje go wspólnie kilka krajów
2019-03-12
Brama do eksploracji Srebrnego Globu, Czerwonej Planety i Wenus ma powstać w ciągu najbliższych 6 lat wspólnymi siłami Stanów Zjednoczonych, Rosji, Kanady, Japonii i krajów Unii Europejskiej. Oto, jak będzie wyglądać.
Ostatnie spotkanie rady nadzorczej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zaowocowało stworzeniem wytycznych dotyczących budowy i funkcjonowania następcy kosmicznego domu w postaci Księżycowego Portu Kosmicznego. Władze chcą, by na jego pokładzie zamieszkiwali na stałe astronauci oraz towarzyszyły im zaawansowane roboty. Według planu, ma instalacja kosmiczna ma znajdować się 1000 razy dalej w przestrzeni kosmicznej od ISS. Mają tam odbywać się badania, eksperymenty i technologie, które pozwolą szybko, tanio i skutecznie eksplorować Srebrny Glob.
Księżycowy Port Kosmiczny ma składać się z 10 elementów, które będą zaprojektowane, zbudowane i wyniesione na orbitę Księżyca przez różne kraje uczestniczące w tym historycznym projekcie. NASA ma zadbać o moduł: napędowy stacji, zasilający, składowania odpadów, ładunkowy i mieszkalny oraz zapewnić sprawną komunikację z Ziemią i Księżycem za pomocą kapsuły Orion. ESA zajmie się modułem serwisowym, mieszkalnym i jednym z najbardziej wszechstronnych o nazwie ESPRIT. Pozwoli on na komunikację, tankowanie stacji oraz zapewni przestrzeń do przesyłu ładunków naukowych i CubeSatów.
JAXA wspomoże ESA w budowie modułu mieszkalnego oraz NASA w przygotowaniu modułu logistycznego. Tymczasem Roskosmos zajmie się budową modułu o szerokim zastosowaniu badawczym, a CSA budową specjalistycznych robotów do obsługi najróżniejszych technologii. NASA i ESA przewidują, że na pokładzie nowej stacji astronauci będą mogli przebywać do ok. 60 dni. Obiekt ma być wyposażony w uniwersalne śluzy, które umożliwią zarówno udanie się załogi na spacery kosmiczne, jak i będą służyły dokowaniu prywatnych statków kosmicznych, biorących udział w misjach kosmicznego górnictwa.
Źródło: GeekWeek.pl/NASA/ESA / Fot. NASA/ESA
http://www.geekweek.pl/news/2019-03-12/ ... ka-krajow/
Załączniki
Tak będzie wyglądał Księżycowy Port Kosmiczny. Zbuduje go wspólnie kilka krajów.jpg
Tak będzie wyglądał Księżycowy Port Kosmiczny. Zbuduje go wspólnie kilka krajów2.jpg
Tak będzie wyglądał Księżycowy Port Kosmiczny. Zbuduje go wspólnie kilka krajów3.jpg
Tak będzie wyglądał Księżycowy Port Kosmiczny. Zbuduje go wspólnie kilka krajów4.jpg
Paweł Baran
Posty: 8506
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 12 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

W naszej galaktyce może znajdować się 50 miliardów samotnych planet
2019-03-12
Wielu ludzi uważa, że nie jesteśmy sami we Wszechświecie. Gdzieś tam znajdują się inteligentne cywilizacje, z którymi być może nigdy nie nawiążemy kontaktu. Najnowsze badania mogą uświadomić nam, że takie wizje mogą być prawdą.
Wskazywać mogą na to samotne planety, które przemierzają otchłań kosmosu, nie krążąc po orbicie wokół żadnej gwiazdy. Entuzjaści dziwnych kosmicznych historii uważają, że niebawem obok Ziemi przeleci planeta Nibiru. Właśnie takie obiekty, jeśli istnieją, znalazły się pod lupą astronomów. Badacze dokonali analiz zebranych danych i okazuje się, że takich tajemniczych obiektów może być tylko w Drodze Mlecznej aż 50 miliardów.
Chociaż takie samotne planety nie sprzyjają rozkwitowi życia, jakie jest nam dobrze znane z naszej planety, to jednak jeśli takich obiektów jest tak wiele, to wyobraźcie sobie, ile jest planet w tradycyjny sposób krążących wokół swoich macierzystych gwiazd, jak to czyni Ziemia w przypadku Słońca.
W tylko naszej galaktyce znajduje się od 100 do 500 miliardów gwiazd, a musimy pamiętać, że we Wszechświecie są setki miliardów galaktyk. Naukowcy skupili się na samotnych planetach, gdyż do tej pory kompletnie nic o nich nie wiedzieliśmy, a zapowiadają się one bardzo ciekawie. Pomimo faktu nikłych szans na występowanie na nich biologicznego życia, to jednak może tam rozwijać się zupełnie nam obce, któremu wystarczy do rozwoju np. tylko ciepło wnętrza, różne gazy i woda.
Astronomowie z Uniwersytetu w Leiden stworzyli symulację 1500 gwiazd, które znajdują się w Gromadzie Trapez. Obliczenia pokazały, że aż 1/3 z nich posiada od 4 do 6 planet, czyli w sumie jest to 2522 planety. Efekty grawitacyjne, powstałe w wyniku tak blisko sąsiadujących ze sobą gwiazd, prowadzą do możliwości wyrzucenia nawet 350 planet z ich gwiezdnych układów. W skali całej galaktyki jest to już 50 miliardów.
Analizy pokazują również, że nasze Słońce powstało w takich gromadach. Nie jest do końca pewne, ile planet zostało z nich wyrzuconych, ale naukowcy sugerują, że mogą to być 2 obiekty. Czy jednym z nich jest ta słynna i tajemnicza planeta Nibiru? Tego nie wiadomo, ale badania samotnych planet pozwolą nam lepiej zrozumieć ich istotę, drogi poruszania się, wpływ na inne planety i być może wykryjemy jedną z nich, gdy będzie przemierzać Układ Słoneczny, zanim zagrozi np. Ziemi.
Źródło: GeekWeek.pl/EarthSky / Fot. NASA
http://www.geekweek.pl/news/2019-03-12/ ... ch-planet/
Załączniki
W naszej galaktyce może znajdować się 50 miliardów samotnych planet.jpg
W naszej galaktyce może znajdować się 50 miliardów samotnych planet2.jpg
ODPOWIEDZ