Wiadomości astronomiczne z internetu

Ciekawostki i postępy w dziedzinie astronomii
Paweł Baran
Posty: 10114
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 13 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Pierwsza konferencja rakietowa w Polsce
2019-03-26
Polska Agencja Kosmiczna i Instytut Lotnictwa serdecznie zapraszają do udziału w konferencji „Rozwój i zastosowania technologii rakietowych w Polsce – nowe otwarcie”, która odbędzie się dnia 16 kwietnia 2019 r. w Instytucie Lotnictwa.
Celem wydarzenia jest prezentacja osiągnięć i potencjału krajowych podmiotów naukowo-badawczych i przemysłowych związanych z technologiami rakietowymi oraz wskazanie obszarów zainteresowania Wojska Polskiego tą dziedziną.
Konferencja będzie miała miejsce w sali „Ikar” Instytutu Lotnictwa w Warszawie, Aleja Krakowska 110/114. Agenda dostępna jest poniżej, start wydarzenia planowany jest na godz. 9:30.
Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu proszone są o wypełnienie formularza rejestracyjnego dostępnego poniżej do 5 kwietnia 2019. Potwierdzenie rejestracji zostanie wysłane na adres podany w formularzu.
W związku z ograniczoną liczbą miejsc o przyjęciu formularza rejestracyjnego decyduje kolejność zgłoszeń.
Konferencja została objęta patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
Szczegółowych informacji na temat konferencji udziela:
Kinga Gruszecka mail: kinga.gruszecka@polsa.gov.pl tel. 22 380 15 62

Formularz zgłoszeniowy oraz agendę konferencji można znaleźć na stronie PAK.

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/pi ... a-w-polsce
Załączniki
Pierwsza konferencja rakietowa w Polsce.jpg
Paweł Baran
Posty: 10114
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 13 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Mechaniczne liście - energia dla misji marsjańskich?
2019-03-26
Nowa konstrukcja inspirowana liśćmi osikowymi może pomóc w zapewnieniu awaryjnego wsparcia dla przyszłych misji na Marsa - twierdzą inżynierowie i naukowcy z Uniwersytetu w Warwick.
Inżynierowie często czerpią inspirację z natury. Nic w tym dziwnego - ewolucja przez lata wypracowała optymalne rozwiązania wielu różnych problemów. Naukowcy z Warwick znaleźli właśnie nowe możliwe zapasowe źródło zasilania dla przyszłych misji planetarnych w oparciu o dość nietypowe źródło: drżące liście osiki (inaczej - topoli drżącej).
W naturze liście roślin mogą drżeć samoczynnie - jest to jeden ze sposobów ich regulacji ciepła. Choć pochłanianie przez nie światło słoneczne jest niezbędne do zainicjowania procesu fotosyntezy, przegrzanie się liści mogące zajść na skutek zbyt dużej ilości pobieranego ciepła może również zatrzymać cały ten proces. Szczególnie liście topoli osiki drżą bardzo zauważalnie, ale ruch ten nie ma zdaniem naukowców na celu generowania energii. Może być natomiast związany ze schładzaniem się drzew.
W ciągu ostatnich lat studenci z Warwick badali ten pozornie prosty ruch liści. Następnie naukowcy z tej samej uczelni poszli o krok dalej, podejmując konkretne już badania mające na celu sprawdzenie, czy sam mechanizm drżenia liści może skutecznie generować energię - także na potrzeby człowieka. Wykazano, że mechanizm inspirowany liśćmi osiki faktycznie działałby i można za jego pomocą wytwarzać energię elektryczną - i to nawet bez obecności silnego wiatru. Oznacza to, że prawdopodobnie zadziała on także na Marsie, planecie z cienką atmosferą, w której poziome ruchu "powietrza" są raczej słabe, więc wiatr nie ma typowo dużej mocy.
Okazuje się, że liście osiki drżą znacznie już przy słabym wietrze - głównie dzięki płaskiemu kształtowi ich ogonków. Naukowcy próbują teraz odtworzyć tę samą konstrukcję z użyciem belki wspornikowej, która działa jak płaska łodyga liścia, podczas gdy specjalnie opracowane, odpowiednio zakrzywione ostrze imituje w tym modelu sam liść. Powstała konstrukcja poruszała się na słabym wietrze łatwiej niż zwężone śmigła tradycyjnie wykorzystywane do pozyskiwania energii wiatru. Zespół nie musiał nawet powielać złożonego skrętu łodygi liścia - wystarczyło po prostu odtworzyć zakrzywiony liść i jego płaski ogonek.
Kluczową zaletą nowego rozwiązania z punktu badania innych planet i trudnych części Ziemi - jak wyjaśnia główny autor prac, Sam Tucker Harvey - jest sposób generowania energii bez użycia mechanicznych łożysk, które mogą przestać działać w ekstremalnie niskich temperaturach, a także łatwo zatkać się pyłem i piaskiem. Choć ilość wyprodukowanej tym sposobem energii jest jak na razie niewielka, może ona skutecznie zasilać na przykład czujniki bezprzewodowe, w tym czujniki pogodowe instalowane w tak odległych miejscach jak Arktyka lub Antarktyka, lub w miejscach, w których pozyskiwanie energii słonecznej jest mało wydajne. Takie źródło energii mogłoby teoretycznie uratować napędzany energią słoneczną łazik Opportunity, który padł ofiarą burzy pyłowej na Marsie w 2018 roku.
Następnym krokiem będzie zaprojektowanie podobnego systemu produkcji energii, który będzie mógł być wdrażany w większych skalach. Zajmie to zapewne nieco czasu, ale pewnego dnia i łaziki planetarne mogą zostać wyposażone w standardowe źródła zasilania "drżących liści".
Czytaj więcej:
• Oryginalna publikacja
• Cały artykuł
• Dlaczego liście osiki drżą? (film YouTube)


Źródło: Sky&Telescope

Na zdjęciu: Sztuczny, zakrzywiony liść mechaniczny. Źródło: University of Warwick.
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/me ... rsjanskich
Załączniki
Mechaniczne liście - energia dla misji marsjańskich.jpg
Paweł Baran
Posty: 10114
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 13 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Koncert pod gwiazdami w planetarium Centrum Nauki Kopernik
2019-03-26. Redakcja
29 marca oraz 5 kwietnia o godzinie 19:00 w planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbędą się dwa specjalne koncerty.
W niesamowitej scenerii posłuchać będzie można m.in. następujących utworów oraz wierszy:
Aleksandr Skriabin – 2 Preludia op. 11: E-dur, cis-moll
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Pieśń bez Słów
Robert Schumann – Papillons, Kołysanka
Fryderyk Chopin – Mazurek As-dur
Adam Mickiewicz – „Lilie”
Kazimierz Przerwa-Tetmajer – „Janosik”
Fryderyk Chopin/Ferenc Liszt – „Hulanka”
Cyprian Kamil Norwid – „Trzy Strofki”
Więcej informacji na temat samego wydarzenia i biletów można uzyskać na stronach planetarium lub na Facebooku.
Dziękujemy Centrum Nauki Kopernik za przekazanie informacji.
https://kosmonauta.net/2019/03/koncert- ... -kopernik/
Załączniki
Koncert pod gwiazdami w planetarium Centrum Nauki Kopernik.jpg
Paweł Baran
Posty: 10114
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 13 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Oto pierwsze testy Starhoppera, prototypu statku Starship od SpaceX
2019-03-26
Rakieta SuperHeavy i statek Starship pozwolą ludzkości na powrót na Księżyc oraz pierwszy lot na Marsa. Zanim jednak powstaną, SpaceX musi przeprowadzić testy na prototypach. Ciekawe rzeczy dzieją się w Boca Chica.
Entuzjasta SpaceX i przemysłu kosmicznego z kanału Everyday Astronaut na YouTube, transmitował w niedzielę i poniedziałek pierwsze testy Starhoppera. SpaceX oficjalnie nie informuje, co konkretnie testowano, ale dzięki materiałom filmowym, eksperci zdobyli cenne wskazówki. Nie, na razie nie ma mowy o starcie i locie pojazdu, ale wszystkie prace ku temu zmierzają, więc musimy uzbroić się w cierpliwość.
Okazuje się, że aktualnie działania skupiają się na samym silniku Raptor. Prototyp został wyposażony w jeden egzemplarz, ale docelowo ma posiadać ich aż trzy. Inżynierowie wypełnili prototyp paliwem i utleniaczem oraz sprawdzają sam napęd i oprogramowanie, które steruje jego pracą. Potężny system obliczeniowy wsparty technologiami sztucznej inteligencji może przewidzieć problemy i szybko przerwać test. Dzięki temu nie dojdzie do awarii silnika i wybuchu pojazdu. To bardzo ułatwia życie ludziom ze SpaceX, bo prace mogą postępować szybciej i można poczynić oszczędności na komponentach.
SpaceX nie podało, jakie testy będzie prowadziło przy Starhopperze w kolejnych dniach, ale możemy spodziewać się, że będą one związane z samym silnikiem. Gdy inżynierowie już opanują jego prace i wpływ na pojazd, wówczas przyjdzie czas na pierwsze skoki. Firma Elona Muska dostała pozwolenie od FAA na loty na wysokość do 5000 metrów. Możemy spodziewać się, że pierwszy raz prototyp statku pojawi się w powietrzu nie szybciej, niż w kwietniu bieżącego roku. To i tak szybko, bo prototyp Falcona był rozwijany przez kilka lat.
Źródło: GeekWeek.pl/Everyday Astronaut / Fot. Everyday Astronaut/SpaceParadise
http://www.geekweek.pl/news/2019-03-26/ ... od-spacex/
Załączniki
Oto pierwsze testy Starhoppera, prototypu statku Starship od SpaceX.jpg
Paweł Baran
Posty: 10114
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 13 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Astronomowie potwierdzili już istnienie 4 tysięcy egzoplanet!
Autor: John Moll (26 Marzec, 2019)
Prawie 30 lat temu, ludzkość odkryła pierwsze planety pozasłoneczne. Dopiero wtedy mieliśmy solidne podstawy, aby uważać, że kosmos jest pełen takich obiektów. Jednak dzięki współczesnej technologii nie tylko namierzamy, ale też potwierdzamy ich istnienie i możemy badać ich skład.
12 marca, międzynarodowy zespół astronomów z grupy The Exoplanet Team, którą prowadzi Obserwatorium Paryskie, powiadomił oficjalnie o potwierdzeniu istnienia czterech tysięcy planet pozasłonecznych. Dzięki intensywnej pracy naukowców, liczba ta stale rośnie, a wiedza o egzoplanetach ciągle poszerza się.
Warto przypomnieć, że pierwszymi wielkimi odkrywcami byli Aleksander Wolszczan i Dale Frail, którzy w 1990 roku wykryli dwie planety w pobliżu szybko obracającego się pulsara o nazwie PSR B1257+12 (Lich). W kolejnych latach, zainteresowanie kosmosem wyraźnie wzrosło, a co za tym idzie, astronomowie zaczęli odkrywać kolejne odległe światy o bardzo różnych charakterystykach. Zaczęliśmy też odkrywać różnorodne systemy gwiezdne, które składają się z jednej, dwóch, a czasem nawet ośmiu planet.
Abel Mendez, dyrektor Planetary Habitability Laboratory (PHL) z Uniwersytetu w Arecibo powiedział, że spośród tych czterech tysięcy egzoplanet, co najmniej 49 z nich potencjalnie nadaje się do zamieszkania. Aby to ustalić, należy wziąć pod uwagę szereg różnych czynników. Najważniejsze z nich to rodzaj planety i jej odległość względem gwiazdy, stabilność orbity oraz ilość ciepła, emitowanego przez gwiazdę.
Naukowcy zakładają, że życie chociażby w postaci bakteryjnej wymaga obecności wody w stanie ciekłym. Nigdy jeszcze nie natrafiliśmy na życie pozaziemskie, dlatego nie możemy stwierdzić, czy woda faktycznie jest tu czynnikiem decydującym. Lecz z biegiem lat, gdy nasza technologia rozwinie się, będziemy mogli odkrywać kolejne światy, badać je i być może wreszcie zidentyfikujemy życie w kosmosie.
Źródło:
https://earthsky.org/space/exoplanet-te ... ar-12-2019


https://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/as ... egzoplanet
Załączniki
Astronomowie potwierdzili już istnienie 4 tysięcy egzoplanet!.jpg
Paweł Baran
Posty: 10114
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 13 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Pierwszy wyłącznie kobiecy spacer kosmiczny odwołany. Poszło o stroje...

2019-03-26

NASA odwołała zapowiadany na najbliższy piątek pierwszy w historii spacer kosmiczny w wyłącznie kobiecym gronie. Poszło o kombinezony. Problemem nie było jednak to, że panie nie chciały wystąpić w niemal identycznych strojach, tylko to, że właśnie takich identycznych, we właściwym rozmiarze, nie mają do dyspozycji. W związku z tym i piątkowy spacer, i kolejny odbędą się w mieszanych, damsko-męskich zespołach. Misja Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na tym nie ucierpi, a problem może przyczynić się do przyspieszenia postulowanej coraz częściej wymiany zaprojektowanych jeszcze w latach 80. XX wieku kombinezonów na nowe.

Nick Hague i Anne McClain odbyli swój pierwszy spacer kosmiczny w miniony piątek, 22 marca 2019 roku. Podczas 6 godzin i 39 minut spędzonych w otwartej przestrzeni kosmicznej wymieniali litowo-jonowe akumulatory, gromadzące energię z baterii słonecznych Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kolejny spacer kosmiczny, zaplanowany na najbliższy piątek, będzie poświęcony kontynuacji tej pracy. Pierwotnie miały wziąć w nim udział McClain i Christina Koch, ale NASA ogłosiła zmianę decyzji.

Po pierwszym spacerze McClain przekonała się, że górna część kombinezonu w rozmiarze średnim najbardziej jej pasuje. W najbliższy piątek dostępna będzie tylko jedna taka wersja, więc podczas swojego spaceru skorzysta z niej Christina Koch. W związku z tym towarzyszył jej będzie Nick Hague. Misja na tym nie ucierpi, co najwyżej opóźni się historyczne, pierwsze wyłącznie kobiece kosmiczne rendez-vous.
Po drugim wyjściu na zewnątrz Stacji podjęte zostaną decyzje na temat zadań, jakie będą mieli do wykonania uczestnicy trzeciego spaceru, zaplanowanego na poniedziałek 8 kwietnia. Tym razem obok McClain uczestniczył w nim będzie astronauta Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej David Saint-Jacques. Na razie przewiduje się, że ich zadaniem będzie instalacja kabli, które zapewnią zapasowe zasilanie ramieniu robotycznemu Canadarm2 i poprawią jakość bezprzewodowej łączności w otoczeniu ISS.
Piątkowy spacer będzie 215. w historii Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Anne McClain stała się w minionym tygodniu trzynastą kobietą, która wykonała takie zadanie. Christina Koch będzie czternasta.
Autor:
Grzegorz Jasiński
Opracowanie:
Edyta Bieńczak


https://www.rmf24.pl/nauka/news-pierwsz ... Id,2904171
Załączniki
Pierwszy wyłącznie kobiecy spacer kosmiczny odwołany. Poszło o stroje....jpg
Paweł Baran
Posty: 10114
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 13 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Wszyscy żyjemy w "galaktycznym zoo"

2019-03-26

Przez ostatnie 50 lat astronomowie bezskutecznie szukali cywilizacji pozaziemskich. Podczas odbywającego się co dwa lata spotkania projektu Messaging Extraterrestrial Intelligence (METI) zaoferowali stosunkowo prostą odpowiedź, aby wyjaśnić ciszę w eterze: po prostu znajdujemy się w "galaktycznym zoo".

Być może istoty pozaziemskie obserwują ludzi na Ziemi, podobnie jak oglądamy zwierzęta w zoo? Jak możemy zmusić galaktycznych opiekunów do ujawnienia się? Gdybyśmy pojechali do zoo i nagle zebra zwróciła się do nas, spojrzała w oczy i zaczęła wydobywać trudne do zrozumienia dla nas dźwięki, czy czulibyśmy się zmuszeni do odpowiedzi? Identycznie może być z istotami pozaziemskimi, które przesyłają bogate informacje radiowe do pobliskich gwiazd - powiedział Douglas Vakoch, prezes METI.

Hipoteza zoo została po raz pierwszy przedstawiona w latach 70. ubiegłego wieku przez astronoma Johna Balla w celu wyjaśnienia paradoksu Fermiego. Włoski astronom, Enrico Fermi w latach 50. ubiegłego wieku zapytał: "jeżeli życie jest tak powszechne we wszechświecie, to dlaczego jeszcze nikogo nie usłyszeliśmy?"

Mając około 100 mld planet w Drodze Mlecznej, możliwe jest, że ktokolwiek się gdzieś tam znajduje, nie odpowiada na nasze sygnały.

- Nasze spotkanie koncentrowało się bardziej na pytaniach, które można omówić w biologii, psychologii i socjologii. Jakie są motywacje istot pozaziemskich? Jeśli istnieją cywilizacje robiące dokładnie to, co myślimy - po prostu słuchając i nie przesyłając - oznaczałoby to, że żyjemy w bardzo cichym wszechświecie. Czy mogą tam być, a nawet wiedzieć o nas, ale decydują się nie odpowiadać? - pytał Vakoch.

Astronomowie są zdania, że jeżeli chodzi o komunikację międzygwiezdną, to ktoś musi wykonać pierwszy ruch. METI szykuje się do wysłania w kosmos wieku formatów opisujących 150. rocznicę odkrycia układu okresowego. Czy tym razem doczekamy się odpowiedzi?


https://nt.interia.pl/raporty/raport-ko ... Id,2904219
Załączniki
Wszyscy żyjemy w galaktycznym zoo.jpg
Wszyscy żyjemy w galaktycznym zoo2.jpg
Paweł Baran
Posty: 10114
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 13 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

W kosmicznym obiektywie: Niezwykłe serce
Alicja Pietrzak
Powyższe zdjęcie przedstawia galaktykę spiralną M106, której centrum zwróciło uwagę naukowców. Wśród wirujących w dysku gwiazd i gazu możemy zauważyć niebieskie, spiralne ramiona i czerwone gazowe pasma w okolicach jądra obiektu. Serce galaktyki świeci jasno w zakresie promieniowania radiowego i X, odnaleziono tam także dżety. Nadzwyczajny blask tego regionu powoduje, że M106 jest uznawana za jeden z obiektów najbliższych galaktykom Seyferta, w których ogromne ilości emitującego promieniowanie gazu opadają do centralnej masywnej czarnej dziury.
Nazywana inaczej mianem NGC 4258, znajduje się od nas w relatywnie bliskiej odległości 23 i pół miliona lat świetlnych. Dzięki temu, że rozciąga się na 60 tysięcy lat świetlnych, zobaczyć ją można za pomocą małego teleskopu skierowanego w stronę gwiazdozbioru Psów Gończych (Canes Venatici).
https://news.astronet.pl/index.php/2019 ... kle-serce/
Załączniki
W kosmicznym obiektywie Niezwykłe serce.jpg
Paweł Baran
Posty: 10114
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 13 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Planetoidy i wodór to doskonały przepis na życie na Marsie
2019-03-26. Radek Kosarzycki
Najnowsze wyniki badań dowodzą, że uderzenia planetoid w dawnego Marsa mogły doprowadzić do powstania kluczowych składników życia, przy założeniu, że atmosfera Marsa była bogata w wodór. Wczesna, bogata w wodór atmosfera Marsa może także tłumaczyć dlaczego planeta pozostała przyjazna dla życia także po tym gdy jej atmosfera uległa przerzedzeniu. Do badań wykorzystano dane zebrane przez łazik Curiosity przemieszczający się obecnie po powierzchni Czerwonej Planety.
Owymi kluczowymi elementami są azotyny (NO2) i azotany (NO3), stałe formy azotu, niezbędne do powstania i utrzymywania się życia takiego jakie znamy. Łazik Curiosity odkrył je w próbkach gleby i skał pobranych i przeanalizowanych podczas przemierzania krateru Gale, w którym kiedyś mieściło się jezioro.
Aby zrozumieć w jaki sposób azot w tej postaci mógł się odłożyć w kraterze, badacze musieli odtworzyć wczesną atmosferę Marsa tutaj na Ziemi. Badania prowadzone przez dr Rafaela Navarro-Gonzaleza i jego zespół naukowców z Instytutu Nauk Jądrowych na Autonomicznym Uniwersytecie Meksyku w Mexico City, obejmowały połączenie modeli teoretycznych i danych eksperymentalnych, które umożliwiło badania roli jaką wodór odgrywa w zamianie azotu w azotyny i azotany przy wykorzystaniu energii z uderzeń planetoid. Artykuł opisujący wyniki opublikowano w periodyku Journal of Geophysical Research: Planets.
W laboratorium grupa badaczy wykorzystała impulsy lasera podczerwonego do symulowania wysokoenergetycznych fal uderzeniowych wytwarzanych przy wejściu planetoidy w atmosferę planety. Impulsy skupiały się na pojemniku zawierającym mieszaninę wodoru, azotu i dwutlenku węgla, przypominającą wczesną atmosferę Marsa. Po serii impulsów laserowych, w powstałej miksturze określano ilość powstałych azotanów. Wyniki były, delikatnie mówiąc, zaskakujące.
“Dużym zaskoczeniem był fakt, że ilość azotanów wzrastała gdy do eksperymentów symulujących uderzenia planetoid dodawano wodór” mówi Navarro-Gonzalez. “To było nieintuicyjne, bowiem wodór prowadzi do powstania środowiska ubogiego w tlen, a powstanie azotanów wymaga tlenu. Niemniej jednak obecność wodoru prowadziła do szybszego ochładzania ogrzanego przez falę uderzeniową gazu, wiązania tlenku azotu, prekursora azotanów, w wyższych temperaturach”.
Choć opisywane tu eksperymenty przeprowadzano w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych miliony kilometrów od Czerwonej Planety, badacze chcieli symulować wyniki uzyskane przez Curiosity za pomocą instrumentu SAM zainstalowanego na pokładzie łazika. SAM pobiera próbki wywiercone z marsjańskich skał lub zebrane z powierzchni i wypieka je, aby przyjrzeć się sygnaturom chemicznym uwalnianych w tym procesie gazów.
“SAM na pokładzie Curiosity jako pierwszy instrument zarejestrował obecność azotanów na Marsie” mówi Christopher McKay, współautor artykułu z NASA Ames Research Center. “Z uwagi na niską zawartość gazowego azotu w atmosferze, azotany są jedyną biologicznie przydatną formą azotu na Marsie. Dlatego też, ich obecność w glebie ma ogromne znaczenie astrobiologiczne. Nasz artykuł pozwala nam zrozumieć możliwe źródła tych azotanów”.
Dlaczego wpływ wodoru na wyniki jest tak fascynujący? Choć powierzchnia Marsa jest zimna i nieprzyjazna dla życia dzisiaj, naukowcy uważają, że gęstsza atmosfera wzbogacona w gazy cieplarniane takie jak dwutlenek węgla i para wodna mogła ogrzewać planetę w przeszłości. Niektóre modele klimatyczne wskazują, że dodatek wodoru do atmosfery mógł być niezbędny do podniesienia temperatury na tyle, aby na powierzchni mogła istnieć woda w stanie ciekłym.
“Więcej wodoru jako gazu cieplarnianego w atmosferze jest interesującym faktem, zarówno dla samej historii klimatu na Marsie jak i dla jego przyjazności dla życia” mówi Jennifer Stern, planetolog z NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland. “Jeżeli mamy związek między dwoma elementami, które sprzyjają powstaniu warunków przyjaznych dla życia – potencjalnie cieplejszy klimat z wodą w stanie ciekłym na powierzchni oraz wzrost produkcji azotanów niezbędnych dla życia – to jest to bardzo ekscytujące. Wyniki naszych badań wskazują, że oba te elementy pasują do siebie, i obecność jednego wspomaga obecność drugiego”.
Mimo, że skład chemiczny wczesnej atmosfery Marsa pozostaje dla nas tajemnicą, niniejsze wyniki mogą stanowić elementy niezbędne do rozwiązania zagadki klimatu Czerwonej Planety.
Źródło: NASA
https://www.pulskosmosu.pl/2019/03/26/p ... na-marsie/
Załączniki
Planetoidy i wodór to doskonały przepis na życie na Marsie.jpg
Paweł Baran
Posty: 10114
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 13 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Poszukiwanie najbliższych planet podobnych do Ziemi rozpoczęte
2019-03-26. Radek Kosarzycki

Satelita TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) zaprojektowany jest do poszukiwania egzoplanet przyjaznych dla życia, ale przy setkach tysięcy gwiazd podobnych do Słońca lub mniejszych w jego polu widzenia, jak stwierdzić które z tych gwiazd mogą posiadać planety podobne do naszej?
TESS będzie obserwował 400 000 gwiazd na całym niebie wyszukując ślady tranzytów planetarnych na tle tarcz poszczególnych gwiazd.
Zespół astronomów z uniwersytetów Cornell, Lehigh oraz Vanderbilt zidentyfikowali najbardziej obiecujące cele poszukiwań i umieścili je w nowym katalogu “TESS Habitable Zone Star Catalog” opublikowanym w periodyku Astrophysical Journal Letters. Głównym autorem opracowania jest Lisa Kaltenegger, profesor astronomii i dyrektorka Instytutu Carla Sagana oraz członkini zespołu naukowego TESS.
Nowy katalog bazuje na katalogu pierwotnie opracowanym na Uniwersytecie Valderbilt, zawierającym setki milionów gwiazd. Wykorzystując dane z licznych źródeł, w tym także należącego do uniwersytetu teleskopu KELT oraz analizy “mrugania” gwiazd opracowanej na Vanderbildt, prof. Keivan Stassus wraz ze swoim zespołem od 2012 roku redukował pole 470 milionów gwiazd widocznych dla TESS do 250 000 gwiazd, wokół których prawdopodobieństwo występowania planet podobnych do naszej jest największe.
Analiza tak ogromnego zbioru danych wykonywana była przez studentów, doktorantów i badaczy związanych z Vanderbilt Initiative in Data-intensive Astrophysics (VIDA) oraz przez studentów, deweloperów, i specjalistów od wizualizacji danych związanych z First Center for Autism and Innovation.
“Naszym celem jest nie tylko wykrycie setek planet podobnych do naszej w innych układach planetarnych, ale także odkrycie ich wokół najbliższych nam gwiazd” mówi Stassun. “W ciągu kilku lat możemy poznać inne przyjazne dla życia planety, z atmosferami, w których moglibyśmy oddychać. Oczywiście, nie będziemy jeszcze wiedzieli czy coś lub ktoś tam faktycznie oddycha. Mimo to jest to zachwycający etap historii ludzkości i potężny skok w naszej wiedzy o naszym miejscu we wszechświecie”.
W katalogu znalazły się 1823 gwiazdy, w pobliżu których TESS mógłby dostrzec planety podobne do Ziemi aczkolwiek nieco większe od niej i otrzymujące od swojej gwiazdy zbliżoną do ziemskiej ilość promieniowania. W przypadku 408 gwiazd TESS będzie w stanie dostrzec planety o rozmiarach Ziemi otrzymujące od swoich gwiazd tyle promieniowania co Ziemia od Słońca.
“Życie może istnieć na wielu rodzajach planet, ale wiemy na pewno, że takie życie jak nasze może istnieć na planetach takich jak nasza, dlatego sensowne jest skupienie się najpierw na poszukiwaniu planet podobnych do Ziemi” mówi Kaltenegger. “Ten katalog jest niezwykle ważny dla TESS ponieważ każdy kto pracuje na tych danych chce wiedzieć wokół których gwiazd możemy znaleźć najbliższe nam analogi Ziemi”.
Kaltenegger realizuje program na TESS, w ramach którego szczegółowo obserwuje 1823 gwiazdy z katalogu, poszukując w ich otoczeniu planet. “Mamy 408 nowych ulubionych gwiazd” mówi Kaltenegger. “To fantastyczne, że nie muszę wybierać tylko jednej, a mogę przeszukiwać setki gwiazd”.
Potwierdzenie obecności egzoplanety i określenie jej odległości od gwiazdy wymaga obserwacji dwóch tranzytów na tle gwiazdy. Wszystkie 1823 gwiazdy, które znalazły się w katalogu, to gwiazdy, w przypadku których TESS jest w stanie zarejestrować dwa tranzyty planetarne w trakcie swojej misji. Takie okresy orbitalne umieszczają planety w ekosferze gwiazd macierzystych.
Ekosfera to obszar wokół gwiazdy, w którym woda może istnieć w stanie ciekłym na powierzchni skalistej planety. Jak zauważają badacze, planety poza ekosferą z pewnością mogą utrzymywać życie, ale wykrycie jakichkolwiek oznak życia na takich planetach byłoby niezwykle trudne bez bliskiego przelotu w ich pobliżu.
W katalogu oznaczono także podzbiór 227 gwiazd, dla których TESS może nie tylko znaleźć planety, które otrzymują tą samą ilość promieniowania co Ziemia, ale także planety nieco dalsze, w zewnętrznych rejonach ekosfery, na orbitach przypominających chłodną orbitę Marsa. To pozwoli astronomom badać różnorodność potencjalnie przyjaznych dla życia planet krążących wokół setek chłodnych gwiazd.
Gwiazdy wybrane do katalogu to jasne, chodne karły z temperaturami między 2700 a 6000K. Gwiazdy do katalogu wybrano na podstawie jasności, najbliższe z nich znajdują się zaledwie nieco ponad 4 lata świetlne od Ziemi.
“Nie wiemy jeszcze ile planet TESS znajdzie wokół setek gwiazd z naszego katalogu, ani czy planety te są przyjazne dla życia” mówi Kaltenegger, “ale prawdopodobieństwo jest po naszej stronie. Niektóre badania wskazują, że w ekosferach chłodnych gwiazd krąży wiele planet skalistych”.
137 gwiazd z rzeczonego katalogu znajdzie się także w stałym polu widzenia Ko(s)micznego Teleskopu Jamesa Webba kiedy (jeżeli) znajdzie się on w przestrzeni kosmicznej i rozpocznie obserwacje.
Źródło: Vanderbilt University

https://www.pulskosmosu.pl/2019/03/26/p ... ozpoczete/
Załączniki
Poszukiwanie najbliższych planet podobnych do Ziemi rozpoczęte.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wiadomości astronomiczne z internetu”